Робота над помилками, допущеними в контрольній роботі. Пісні літературного походження. Ще не вмерла Україна П. Чубинського, М. Вербицького – національний гімн держави

Мета: ознайомити учнів зі специфікою пісень літературного походження, історією створення національного гімну України; розвивати вміння виразно і вдумливо читати пісні, грамотно висловлювати власні думки; прищеплювати почуття пошани до державної символіки, пісні-гімну рідного краю, повагу до митців слова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, портрети П. Чубинського та М. Вербицького, схема “Спільне й відмінне між народною і літературною піснею” (її зміст – у конспекті уроку), кросворд, проектор.

Випереджувальне завдання: два учні готують повідомлення про П. Чубинського та М. Вербицького.

ТЛ: гімн.

Епіграфи до уроку:

Є боротьба за долю України.

Все інше – то велике мискоборство.

***

Бо хто за що, а ми за незалежність,

Отож нам так і важко через те.

Ліна Костенко

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Робота над помилками, допущеними в тестових завданнях.

Загальна оцінка вчителем виконаних учнями робіт. Оголошення оцінок за роботи.

Колективна робота над типовими помилками.

Індивідуальне опрацювання учнями допущених помилок.

III. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Поетична хвилинка.

Життя іде і все без коректур.

І час летить, не стишує галопу.

Давно нема маркізи Помпадур,

І ми живем уже після потопу.

Не знаю я, що буде після нас,

В які природа убереться шати.

Єдиний, хто не втомлюється, – час.

А ми живі, нам треба поспішати.

Зробити щось, лишити по собі,

А ми, нічого, – пройдемо, як тіні,

Щоб тільки неба очі голубі

Цю землю завжди бачили в цвітінні.

Щоб ці ліси не вимерли, як тур,

Щоб ці слова не вичахли, як руди.

Життя іде і все без коректур,

І як напишеш, так уже і буде.

Але не бійся прикрого рядка.

Прозрінь не бійся, бо вони як ліки.

Не бійся правди, хоч яка гірка,

Не бійся смутків, хоч вони як ріки.

Людині бійся душу ошукать,

Бо в цьому схибиш – то уже навіки. (Л. Костенко)

IV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Слово вчителя.

Саме за таким принципом творили українські митці, чиї поетичні одкровення стали літературними піснями: “Стоїть гора високая”, “Повій, вітре, на Вкраїну”, “Два кольори”, “Черемшина”, “Гуцулка Ксеня”. Доволі часто ми навіть не задумуємося над тим, що спочатку це була поезія Леоніда Глібова, Степана Руданського, Дмитра Павличка, Миколи Юрійчука, Ярослава Барнича відповідно. Напевно, це і є найвище визнання, коли твої поетичні рядки сприймаються як народні.

Робота з підручником.

Колективне заповнення схеми “Спільне й відмінне між народною і літературною піснею”.

Одним з різновидів літературної пісні є пісня-гімн.

Літературознавчий практикум (основні поняття учні записують у зошити).

Пісня-гімн – це урочиста пісня на честь держави, яка виконується під час свят, офіційних прийомів, військових парадів, спортивних змагань.

Державним Гімном України стала пісня на слова Павла Чубинського та музику Михайла Вербицького. Тривалий і тернистий шлях пройшов цей вірш, перш ніж став нашим національним гімном.

Повідомлення про Павла Чубинського та Михайла Вербицького, підготовлені учнями.

Фізкультхвилинка.

Робота з текстом пісні-гімну.

– Знайдіть “зайве” слово.

1. Слава, воля, Перемога, доля. 2. Положим, покажем, Розкажем, запануєм. 3. За нашу, у своїй, у нашій, У їхньому. 4. Усміхнеться, Визріє, наспіє, зрадіє.

– Заповніть кросворд.

1. І покажем, що ми, браття, … роду. 2. Згинуть наші…, як роса на сонці. 3. Ще не вмерла України ні…, ні воля. 4. В ріднім… панувати не дамо нікому. 5. Станем, браття, всі за волю від… до Дону. 6. Запануєм і ми, …, у своїй сторонці.

V. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.

Колективне складання сенкану “Гімн України”.

Гімн України.

Довгожданий заповітний.

Надихає, вселяє віру, веде.

Для українця понад усе.

Первень.

VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Метод “Прес”.

“Ще не вмерла України…” – національний гімн нашої держави.

1. Я вважаю, що, слухаючи його, необхідно… 2. Наприклад… 3. Отже, для кожного українця Україна понад усе…

Інтерактивна вправа “Незакінчене речення”.

– Сьогодні на уроці мені сподобалося…, найбільше запам’яталося…, найцікавішим було…

– Завдяки уроку я…

VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Обов’язкове: вивчити напам’ять пісню-гімн “Ще не вмерла України…”.

– За бажанням: написати міні-твір (7-8 речень) на тему “Чим я можу бути корисним(-ою) для своєї країни?”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Робота над помилками, допущеними в контрольній роботі. Пісні літературного походження. Ще не вмерла Україна П. Чубинського, М. Вербицького – національний гімн держави