Роберт Льюїс Стівенсон. Острів скарбів. Моральні цінності в романі

Мета: завершити аналітичне дослідження твору. Зробити висновки та узагальнення щодо моральних цінностей в романі Роберта Льюїса Стівенсона “Острів Скарбів” та особливостей їх художнього втілення; розвивати навички аналітичних узагальнень в учнів; сприяти формуванню гуманістичних цінностей в учнів.

Обладнання: ілюстрації до роману, портрет Стівенсона.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

III. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

– Розкажіть, де й коли розпочинаються події, описані Стівенсоном у романі “Острів Скарбів”. Що, по-вашому, є більш важливим для розвитку сюжетної лінії – художній простір чи художній час? Чому автор обирає доволі глуху місцину на англійському узбережжі? Для кого з героїв твору це місце найбільш вигідне?

– Чому “Адмірал Бенбоу” стає місцем нашестя піратів?

– Що стає головним рушієм розвитку сюжету та зміни місця дії? (Папери Біллі Бонса з картою захованих Флінтом скарбів на Острові Кістяка.)

– Навіщо автор вводить проміжну просторову ланку між “Адміралом Бенбоу” та Брістолем? (На противагу піратам, що відкрили полювання на скарби Флінта, потрібно було сформувати ще й команду шукачів скарбів. Постало питання, де зібрати разом лікаря Лівсі, сквайра Трелоні та Джіма Гокінса.)

– Яку роль відіграє Брістоль у зав’язці та розвитку подій, пов’язаних з пошуками скарбів? Жорстокі, жадібні до золота, хоробрі, відчайдушні, нахабні, злі, заздрісні, некеровані, здебільшого п’яниці й убивці, у разі небезпеки готові на будь-яку підлість, це не команда, а шайка злочинців, за якими “плаче” шибениця.

– Чому, по-вашому, автор так детально описує таверну Джона Сілвера “Підзорна труба”? Як ви думаєте, чому Сілвер саме так назвав її? Як “Підзорна труба” допомагає читачу й Джіму Гокінсу краще зрозуміти Джона Сілвера?

– Виразно прочитайте опис брістольського порту. Яка інформація пов’язана з подальшим розвитком подій, а яка відповідно жанру пригодницького роману відволікає увагу читача від основних подій та присипляє його пильність? Для кого з героїв роману знайомство з життям портового міста мало найважливіше значення? (Для Джіма Гокінса.) Поясніть, чому ви так вважаєте.

– Доведіть, що художній простір роману “Острів Скарбів” постійно звужується й стає максимально замкненим. Аргументуйте прикладами з тексту.

– Розкажіть, як поводяться люди в замкненому просторі корабля, що знаходиться у відкритому морі? Від кого залежить у цей час мікроклімат на “Еспаньйолі”?

– Який сенс має зіставлення безмежного простору моря й замкненого простору корабля? Виразно прочитайте описи моря та описи корабельного інтер’єру. Яку атмосферу утворює дане зіставлення?

IV. Аналітичне дослідження ролі опису Острова Кістяка

– Виразно прочитайте фрагмент тексту, в якому йдеться про те, як відкрився шукачам скарбів Острів Кістяка. Виділіть у ньому ключові слова та поясніть їх смислове навантаження. Чому справжня назва Острова Скарбів Острів Кістяка?

– Поясніть, чому Острів Скарбів постає перед читачем з точки зору Джіма Гокінса. Як юнга сприйняв острів? Доведіть, що ще до висадки на берег острів справив на Джіма Гокінса гнітюче враження.

– Наскільки в подальшому розвитку подій справдилися неприємні передчуття Джіма?

– Яким чином автор розширює читацьке уявлення про Острів Скарбів? (Він висаджує героїв на берег і зіштовхує шукачів скарбів і піратів. Острів став для цих двох груп людей своєрідною межею відчуження: відтепер вони назавжди непримиримі вороги.)

– Що саме лежить в основі цієї ворожнечі? (Скарби, гроші.)

Самостійна робота в групах

Завдання для першої групи: Стисло схарактеризувати острів з точки зору шукачів скарбів.

Завдання для другої групи: стисло схарактеризувати острів з точки зору піратів.

“Пам’ятка характеристики Острова Скарбів”

· Чим був острів для кожної групи персонажів?

· Які особливості острова відкрили для себе представники кожної з груп?

· Визначте найсуттєвіші характеристики острова з позицій кожної групи персонажів.

· Чи відчували люди комфортно себе на острові?

· Які випробування довелося пережити людям та якими були втрати?

· Чого навчив Острів Скарбів представників кожної з груп персонажів?

· Чому автор залишив у таємниці координати острова?

V. Підсумки й висновки

– Поміркуйте, чому капітан Флінт обрав саме Острів Кістяка для переховування награбованого?

– Хто з героїв твору найкраще знав острів? Чи став Острів Кістяка домівкою для Бена Ганна?

– Чим став Острів Скарбів для Джіма Гокінса? Чому й через багато років він викликає в героя жах? Підтвердьте цитатами з тексту.

– З’ясуйте, з чиїм сприйняттям Острова Скарбів збігається його авторське бачення.

– Чи почувалися б ви комфортно в такому місці, як Острів Скарбів? Спрогнозуйте своє перебування на острові під час розвитку дії роману Стівенсона “Острів Скарбів” (XVIII століття) та в наш час.

Узагальнююча бесіда

– Які головні проблеми, по-вашому, порушує Стівенсон у романі “Острів Скарбів”? (Проблема цінності людського життя, проблема дружби й взаємодопомоги, проблема співвідношення духовного й матеріального в житті людини, проблема формування особистості.)

Наведіть приклади на підтвердження наявності кожної з цих проблем у творі.

– Які художні засоби використовує автор для втілення й ствердження вказаних вище проблем? (Антитеза. Автор зіштовхує дві протилежні життєві моралі – колективістську та індивідуалістичну, гуманну та антилюдяну. Втілює він їх удвох групах персонажів, одна з яких (шукачі скарбів) сповідує авторську позицію ставлення до життя й до людей, друга (пірати) контрастує з першою й є антигуманною, жорстокою, корисливою. Стівенсон дає право говорити від власного імені двом героям – Джіму Гжінсу та лікарю Лівсі. Всі художні засоби, включаючи діалоги персонажів, міркування оповідача (Джіма), портретні характеристики, пейзажі, інтер’єри, різноманітні описи та ретроспективні згадки – все підпорядковано втіленню головної мети створення роману “Острів Скарбів”: утвердженню гуманістичних моральних цінностей, незаперечної переваги духовного над матеріальним у житті людини.)

VI. Аргументація й виставлення оцінок за урок

VII. Домашнє завдання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Роберт Льюїс Стівенсон. Острів скарбів. Моральні цінності в романі