РОАЛЬД ДАЛ. ЧАРЛІ І ШОКОЛАДНА ФАБРИКА. ЦІКАВІ ПРИГОДИ ХЛОПЧИКА ЧАРЛІ ТА ЙОГО ДРУЗІВ НА КАЗКОВІЙ ШОКОЛАДНІЙ ФАБРИЦІ МІСТЕРА ВОНКІ

Мета: ознайомити п’ятикласників з творчим доробком для дітей відомого англійського письменника Роальда Дала; з’ясувати рівень вражень та первинного розуміння повісті “Чарлі і шоколадна фабрика”; показати особливості змалювання художніх світів твору та сенс їх взаємодії; підготувати учнів до поглибленого аналітичного дослідження змісту книги Роальда Дала “Чарлі і шоколадна фабрика”.

Обладнання: фрагменти екранізацій “Чарлі і шоколадна фабрика” (2007 року) та “Віллі Вонка і шоколадна фабрика” (1971 року): зображення реального та казкового світів.

Без казки, без гри уяви дитина не може жити.

В. О. Сухомлинський

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація навчальних знань.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Робота з епіграфом

Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми розпочинаємо роботу, покликану допомогти нам опанувати смисли та художні особливості творів дитячої літератури, що були написані в XX-XXI століттях, тобто є найсучаснішими.

– Поміркуйте над словами нашого видатного земляка, педагога й мислителя Василя Олександровича Сухомлинського, що взяті за епіграф до сьогоднішньої розмови.

– Скажіть, яку роль у нашому житті відіграє уява?

– Які книги і як саме допомагають розвитку вашої уяви? Чи багато серед них творів сучасних авторів?

– Що саме приваблює вас у творах сучасних письменників?

IV. Оголошення теми уроку

– Кому з вас відоме ім’я Роальда Дала та його твори для дітей? Які книги цього автора ви читали? Чи знаєте ви екранізації його творів?

С. 268 – читаємо біографію

Заповнення анкети Роальда Дала

Ім’я та прізвище: Роальд Дал (названий на честь національного героя Норвегії Руаля Амундсена)

Дата і місце народження: 13 вересня 1916року, Кардифф, Південний Уельс, Великобританія.

Родина: батьки були норвезькими емігрантами; коли Роальду виповнилося 4 роки, померли його старша сестра та батько Геральд Дал. Вдова Софія Магдалена залишилася з шістьма дітьми.

Освіта: навчався в пансіоні для хлопчиків (коледж у Рептоні, Дербі), британські школи вважав “найбільшою катівнею в світі”. У школі булі відзначені його успіхи в спорті та разом з тим вказано на повну відсутність літературних здібностей. Вищу освіту вирішив не здобувати.

Професія: з 1933 року працював у нафтовій компанії “Шелл”. У 20-річному віці поїхав до Танзанії. Під час Другої світової війни був льотчиком-винищувачем у Найробі (Кенія). Професійний англійський розвідник у США.

Захоплення: книги, колекціонував картини, фотосправа.

Найважливіші факти біографії: після війни цілком присвятив себе творчості, багато писав для дорослих. У 1983 році нагороджений премією “World Fantasy Award” за заслуги в цьому жанрі.

Найвідоміші твори для дітей: Всього написано 17 книг для дітей. Перший твір був написаний для дітей – це повість “Гремліни”, “Джеймс і гігантський персик”, “Чарлі і шоколадна фабрика”, “Матильда”, “Фантастичний містер Фокс”, “ВДВ, або Великий Добрий Велетень” та інші (писав для власних дітей і не збирався спочатку їх публікувати), автобіографічні повісті “Хлопчик” та “Польоти поодинці”

Дата смерті: 23 листопада 1990 року.

Примітка. До списку “200 кращих книг за версією ВВС” увійшло 9 книг Роальда Дала.

З’ясування вражень від прочитання повісті-казки Роальда Дала “Чарлі і шоколадна фабрика”.

– Як відбулося ваше знайомство з казкою Роальда Дала “Чарлі і шоколадна фабрика”? Ви спочатку прочитали книгу чи переглянули художній фільм з такою назвою?

– Яку цитату з цього твору ви б записали до свого особистого щоденника? Чому?

– Що вам відомо про те, як автор працював над цією повістю-казкою? (За словами письменника, основою для історії про Чарлі і шоколадну фабрику слугували дитячі враження самого Дала. Під час навчання у школі-інтернаті він та інші хлопчики отримували цікаві подарунки, зокрема від великої шоколадної фабрики “Кедбері”. Всередині коробки лежали дванадцять плиток, усі різної форми, з різною начинкою і всі з номерами від 1 до 12. Одинадцять з цих шоколадок були новими винаходами фабрики. Дванадцята була “контрольною”. Роальд та інші хлопчики дегустували їх.)

– Як ви вважаєте, яку головну думку прагнув донести до юних читачів Роальд Дал? Запишіть ваш варіант у робочі зошити. (Якщо серед учнівських варіантів не буде думки про те, що найголовніше для людини в її житті – це мати чудову родину, членів якої об’єднують любов, повага та розуміння, вчитель акцентує увагу дітей на тому, що до цього важливого питання вони будуть повертатися на наступних уроках і обов’язково відшукають ключ до смислокоду Роальда Дала. Не варто давати учням готової відповіді. Завжди має залишатися інтрига пошуку, яка стимулює розвиток читацьких інтересів.)

Аналітична робота в просторі тексту повісті “Чарлі і шоколадна фабрика”. Реальний і фантастичний світи повісті, їх співвідношення у творі.

– Стисло передайте зміст сюжетної лінії твору. (Рекомендуємо провести цей фрагмент уроку у формі гри “Ланцюжок”, коли учні продовжують розповідь сусіда по парті. Така форма роботи дає можливість вчителю залучити до практичної роботи багатьох учнів, зрозуміти, хто дійсно прочитав твір, та сприяє виробленню читацької уваги самих учнів, які контролюють розповідь своїх товаришів та за потреби її коригують.)

– Скажіть, де і коли відбуваються події?

– У яких художніх світах відбуваються зображені події? (Реальний та фантастичний.)

– Доведіть, що фабрика Віллі Вонки належить до правильно віднесли до фантастичного світу. Чи перестала фабрика бути частиною реального світу? (Фабрика не перестала бути частиною реального світу. З неї постійно в реальність потрапляють тонни шоколаду та інших кондитерських винаходів Віллі Вонки. Вона лише закрита для входу в неї людей із реального життя.)

– Який із світів, по-вашому, є комфортнішим для Чарлі Бакета? Чому?

– Чи можна вважати світ шоколадної фабрики ідеальним та щасливим? Якщо так, то для кого й чому? Якщо ні, то для кого й чому?

– Перегляньте фрагменти екранізацій книги, на яких зображені реальний та фантастичний світи. Які кольори переважають у кожному з них? Чому?

– Спробуйте уявити себе на місці Віллі Вонки, який проводить екскурсію шоколадною фабрикою. Що ви розказали й показали б екскурсантам?

– Наведіть приклади зв’язку фантастичного і реального світів у творі. Яку роль ці зв’язки виконують у здійсненні авторського задуму? (Сама фабрика є втіленим плодом фантазій реального хлопчика-мрійника Віллі Вонки. З фабрики Віллі Вонки можна потрапити у реальний світ через сміттєпровід. Межею між світом реальним та світом фантастичним є ворота фабрики Віллі Вонки.)

– Як ставиться до фантастичного світу шоколадної фабрики кожен із володарів “щасливого білета” та їхні батьки? Чому тільки Чарлі Бакет у всьому прислухається до порад Віллі Вонки? Що, по-вашому, заважає іншим героям насолодитись побаченим?

– З якою метою, по-вашому, автор перетинає реальний та фантастичний світи у своїй повісті-казці? Для кого з героїв твору це має найбільше значення? (Перетин художніх світів повісті – казки “Чарлі і шоколадна фабрика” має важливе значення для двох головних героїв – Чарлі та Віллі Вонки. Завдяки мандрівці до шоколадної фабрики автор перевіряє істинні життєві цінності та змінює на краще життя героїв – родина Чарлі Бакета перестає бідувати, а самотній багатій Віллі Вонка отримує щастя родинного тепла. Роальд Дал, зобразивши у взаємодії реальний та фантастичний світи, втілює декілька важливих думок:

– Діти мають бути дітьми і вірити в чудо.

– Люди мають боротися зі своїми вадами та прагнути позбавитися від них, а не ставати їх рабами.

– Уславлюється геніальний людський розум, що здатен поєднати мрію з реальністю.

– Щастя не тільки у грошах. Головне – це теплі людські взаємини, любов і розуміння рідних і близьких. Люди, навіть з геніальними здібностями та величезними багатствами, не мають бути самотніми.

V. Аргументація і виставлення оцінок за урок

VI. Домашнє завдання

Намалювати схему-маршрут мандрівки володарів “щасливих квитків” фабрикою Віллі Вонки*.

Підготувати повідомлення за такими темами):

І група: “Щасливий квиток” Августуса Глупа”.

ІІ група: “Щасливий квиток” Веруки Солт.

IІІ група: “Щасливий квиток” Віолети Борегард

ІV група: “Щасливий квиток” Майка Тіві.

V гpyпa: “Щасливий квиток” Чарлі Бакета.

Учні мають розказати про те, як кожен із щасливої п’ятірки отримав “золотий квиток” та коротко представити його власника.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

РОАЛЬД ДАЛ. ЧАРЛІ І ШОКОЛАДНА ФАБРИКА. ЦІКАВІ ПРИГОДИ ХЛОПЧИКА ЧАРЛІ ТА ЙОГО ДРУЗІВ НА КАЗКОВІЙ ШОКОЛАДНІЙ ФАБРИЦІ МІСТЕРА ВОНКІ