РМ (письмово). Гамлет – вічний образ світової літератури – Англія – ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ
Мета – формувати компетентності: Предметні (розуміння образу Гамлета як вічного образу світової літератури, основних філософських проблем твору В. Шекспіра; критичне мислення; мовлення; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативну: навички ефективної роботи в парі та в колективі; уміння висловлювати свою точку зору; інформаційну: навички ефективної роботи з текстом та вміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурну: прагнення збагатити свій світогляд).
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Обладнання: портрет В. Шекспіра, видання його творів, ілюстрації до них, роздавальний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Інтерактивний прийом “Гронування” (запис до зошитів)
· За принципом гронування складіть схему до образу Гамлета.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Інтелектуальна розминка
· Які дві важливі новини сколихнули данський двір? (Божевілля Гамлета й відмова Фортінбраса від помсти данській короні.)
· Через що непокоїться Клавдій та яких заходів уживає?
· Що ставив собі за мету Клавдій, запрошуючи “друзів” Гамлета та прислухаючись до порад Полонія?
· Якою була спільна мета Клавдія й Гамлета? (Дізнатися правду.)
· Назвіть справжню причину заслання Гамлета до Англії. (Клавдій боїться Гамлета, оскільки розуміє, що принц небезпечний для нього.)
· Як Клавдій намагався убезпечити себе від Гамлета? (Гамлета мали вбити в Англії.)
· Завдяки чому Гамлет урятувався? (Завдяки власному розуму й випадку.)
· Як змінюються погляди Гамлета на життя після смерті батька? (Принц розчарувався в навколишньому світі й людях. Переживши смерть батька та зраду близьких людей, він не бажає жити, він жадає помсти.)
2. Аналіз образу героя літературного твору (робота в парах)
(Пари отримують картки із запитаннями, на які формулюють стислі відповіді після нетривалого обговорення.)
· Що спільного й відмінного у Фортінбраса й Гамлета? (Долі двох принців дуже схожі: обидва втратили батьків, обидва – законні спадкоємці корони (один – Норвегії, другий – Данії); обидва присягнулися помститися за смерть батьків, але Фортінбрас відмовляється від помсти, А Гамлет – ні.)
· Як пов’язані монолог Гамлета наприкінці 3-ї дії (“Ось я один…”) з центральним монологом трагедії (“Чи бути, чи не бути”)? (Монологи доповнюють один одного, пояснюють, чому вагається Гамлет.)
· Чому, на ваш погляд, між двома монологами Гамлета та виставою “Мишоловка” автор змальовує сцену зустрічі Гамлета й Офелії? (Монолог Гамлета “Чи бути, чи не бути” завершується зверненням до Офелії, де Гамлет наголошує на своєму виборі, але Офелія цих слів не чує – текст розрахований на глядача.)
· Як Гамлет хоче врятувати Офелію? (Офелія – єдина людина, не заплямована мерзенною грою, і їй принц бажає добра: він відмовляється від неї, вважаючи, що вона не повинна ділити з ним тягар його власних гріхів.)
· Чому Гамлет відмовляється від задуму вбити Клавдія під час молитви? (Мета Гамлета – відправити Клавдія до пекла, але молитва короля – це шлях до спасіння, до раю; тому, на думку принца, душа короля не отримає заслуженої й справедливої кари.)
· Чи мав рацію Гамлет, коли довго розмірковував, перш ніж зважитися на помсту? (Так, тому що один злочин обов’язково потягне за собою інші: зі смерті Батька почався ланцюг смертей.)
· Середньовічна філософія виходила з того, що помста відновлює гармонію, а відмова від помсти робить людину спільником зла, сприяє знищенню гармонії світу. Чому від цього закону відступає Гамлет? (Гамлет – людина нового часу, гуманіст, і жорстока помста суперечить його натурі. До того ж, щоб сприймати помсту як акт, що має всесвітнє значення й відновлює всесвітню гармонію, слід було мислити по-старому, сприймаючи себе часткою світового цілого. Саме цього Гамлет і не відчуває. Він відчужений від світу, не вірить, що один удар може щось вирішити у світовій гармонії, що він самотужки може щось змінити.)
· Що найтяжче дається принцові? (Найтяжче дається героєві усвідомлення свого ставлення до світу. Саме цьому присвячено трагедію, а помста стає лише одним із виявів цієї проблеми. Отже, Гамлет залишається самотнім; мотив відчуженості розвивається впродовж усієї трагедії, зростає і зрештою спричиняє катастрофу.)
· У чому, на вашу думку, полягає протиріччя образу Гамлета? (У творі існують ніби два образи Гамлета: перший – Гамлет дії, учинків; другий – Гамлет монологів. Над першим ще зберігається влада загальноприйнятого: він діє так, як належить людині його часу й суспільного стану, але доти, доки справа не стосується головного – помсти. Тут Гамлет починає розмірковувати та в монологах порушує глибокі філософські питання: хто така людина, яка вона – сильна чи слабка, чому світ недосконалий, чи можлива перемога добра у цьому світі.)
· Яких висновків дійшов Гамлет після тривалих міркувань? (Роздуми Гамлета про призначення людини набувають трагічного забарвлення. Зло, уважає він, всесильне, і людина – надто слабка істота, щоб протистояти йому. Герой переживає складну боротьбу між почуттям обов’язку та власними переконаннями й доходить сумного висновку: “Весь світ – тюрма”, де немає місця людським чеснотам, де кожна людина приречена на самотність.)
3. Інтерактивний прийом “Гронування” (продовження; запис до зошитів)
· Доповніть складене на початку уроку гронування до образу Гамлета новими словами-символами.
4. Творчо-аналітична робота
· Порівняйте сонет № 66 В. Шекспіра й монолог Гамлета “Чи бути, чи не бути”.
Очікувана відповідь
Сонет і монолог дуже близькі за змістом. Обидва герої сповнені розчарування й туги. Відсутність справедливості у злочинному світі наштовхує на думку про самогубство. Гамлета стримує від цього кроку страх перед тим, що буде після смерті, та розуміння того, що потрібно боротися, а ліричного героя сонету – любов до друга, якому без нього буде тяжко й самотньо.
Герой-мислитель, Гамлет розмірковує над тим, яка життєва позиція людини більш благородна. який вибір зробити: підкоритися ударам долі чи боротися, захищаючи свою гідність? Герой не може обрати: адже у першому випадку це означає змиритися зі злочинами та жити пліч-о-пліч з людьми, що не заслуговують на повагу, а в другому – стати злочинцем самому, тому що боротьба у цій ситуації означає помсту. Тому Гамлет замислюється над іншим виходом: піти з життя. Розчарований герой стверджує, що чимало людей без зайвих міркувань залишили б цей світ, сповнений несправедливості, пороків, недосконалості, якби не страх смерті, точніше, того, що очікує людину після смерті.
“Так боягузами нас роблять роздуми…” – робить висновок Гамлет, що так і не вирішив остаточно, як діятиме далі. Він розуміє, що підкоритися долі – також для нього означає “не бути”. “Бути” означає боротися, ризикувати, діяти.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Написання листа літературному героєві
· Напишіть лист до Гамлета. Скористайтеся цитатною характеристикою героя, складеною вдома.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом “Мікрофон”
· Завершіть речення: “Образ Гамлета став вічним тому, що…”
Інтерактивний прийом “Запитання авторові”
· Про що б ви запитали Вільяма Шекспіра, якби мали нагоду поговорити з ним?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для тих, хто не встиг дописати листа літературному героєві,- завершити його написання. Уміти характеризувати решту образів трагедії.