РМ. Дискусія Портрет Доріана Грея слід вважати моральною чи аморальною книгою. Підготовка до написання контрольного домашнього твору. Тематичне оцінювання – РОМАН ХІХ СТОЛІТТЯ

Мета – формувати компетентності: Предметні (розуміння значення образу головного героя “Портрета Доріана Грея” О. Уайльда; знання ідейно-художніх особливостей, специфіки втілення цього образу в романі; навички характеризування літературних героїв, аналізування втілених в їхніх образах філософських і морально-етичних ідей; уміння толерантно дискутувати; любов до літератури; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: пізнавальну активність, критичне мислення; комунікативну: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурну: читацькі інтереси; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.

Обладнання: портрет О. Уайльда, видання його творів, ілюстрації до них.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. “Краса душі надає чарівності навіть непоказному тілу, точнісінько так, як потворність душі покладає на найчудовішу статуру і на найпрекрасніші члени тіла якийсь особливий відбиток, який викликає в нас незрозумілу відразу”,- писав німецький філософ Г. Е. Лессінг. І це твердження якнайточніше відображає суть головного героя роману О. Уайльда “Портрет Доріана Грея”, його духовну деградацію. Над проблемою прекрасного й потворного ми працюватимемо сьогодні.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Евристична бесіда

· Яким і ким був Доріан для Безіла до зустрічі з лордом Генрі?

· Зачитайте та прокоментуйте епізод про те, яким Генрі побачив портрет Доріана.

· Яка мрія з’‎являється в юнака?

· Чим є мистецтво для головних персонажів твору?

· Чому портрет так вражає Доріана? Чому почуття радості змінюється почуттям страху?

· За що Доріан покохав актрису Сібіл Вейн і чому швидко розчарувався в ній?

· Коли й чому у Грея виникло бажання сховати портрет?

2. Інтерактивна вправа “Цитатна доріжка”

· Наведіть приклади парадоксальних висловів О. Уайльда.

Очікуваний результат

– Того, що потрібно знати, не навчить ніхто.

– Лише пусті, обмежені люди не судять за зовнішністю.

– Який творець, таке і творіння.

– Усі жінки з часом стають схожими на своїх матерів. У цьому їхня трагедія. Жоден чоловік не буває схожим на свою матір. У цьому його трагедія.

– Бути греком – означає не мати одягу, бути людиною Середньовіччя – не мати тіла, бути сучасною людиною – не мати душі.

– Найгірші вороги людини – її близькі.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Творчо-практична робота

· Зобразіть графічно (або словесно) сходинки падіння (деградацію особистості) Доріана Грея, зробіть висновок.

Очікуваний результат

Сходинки падіння (деградація особистості) Доріана Грея

– Усвідомлення героєм своєї вроди, страх її втратити, водночас – утратити любов людей, їхнє захоплення ним.

– Розрив із Сібіл Вейн, яку він покохав як актрису з її театральними мовою, жестами, костюмами, пристрастями, а не як реальну людину, дівчину.

– Захоплення книгою, що розбудила в ньому нездорові марення та мрії.

– Пересичення, розпуста.

– Убивство Безіла, доведення до самогубства Алана Кемпбела.

– Відчуття постійного страху, манія переслідування після зустрічі з братом Сібіл – Джеймсом Вейном.

– Убивство власної совісті, душі.

Висновок. Людина без совісті, без душі не може існувати. Духовний світ, замкнений на самому собі, бідний і не може розвиватися Краса і злочин – поняття несумісні.

· Визначте, які вчинки й дії спричинили зміни в “портреті-душі” Доріана Грея.

Очікуваний результат

Зміни в “портреті-душі” Доріана Грея та вчинки й дії, які призвели до цих змін

Зміни зовнішності героя

Зміни в “портреті-душі”

Учинки й дії Доріана Грея

Краса й пишність молодості

Складка жорстокості біля рота

Егоїстичне ставлення до Сібіл Вейн

Розквіт краси й привабливості

Хтива посмішка, огидна волога, червона й лискуча

Убивство Безіла Голворда

Незмінно вродливий

Жахлива зіпсованість зсередини

Смерть Алана Кемпбела

Такий само молодий і красивий

Хитрувата лицемірна посмішка

“Пощада” Гетті Мертон

Мрець у вечірньому костюмі, змарнілий, аж погляд вернуло

Кров із пальців рук і ніг ніби крапала. Портрет господаря у блиску чарівної юності та вроди

Знищення “портрета-душі”

2. Постановка та розв’язання проблемного питання

· Хто, на вашу думку, винен у трагедії Доріана Грея? Що є “світлом”, а що – “темрявою” у його долі?

Очікуваний результат

Передусім сам герой, адже він мав вибір – “іти сходинками вниз чи вгору”; лорд Генрі, який прищепив юнакові (недосвідченій людині) небезпечні думки, розбудив і підігрів темні пристрасті в його душі; суспільство, яке спостерігало за його моральним падінням; “отруйні” книги та ін.

3. Міні-диспут “чи може краса бути “моральною” або “аморальною”?”

· Ф. М. Достоєвський припускав, що світ врятується красою. Герої О. Уайльда й сам автор у передмові так висловлюються про красу:

– “Краса є прояв Генія, та навіть вища за Генія”;

– “Краса – це одна з видатних істин світу”;

– “Краса – поза всякими сумнівами, їй дано божественне право на верховенство”;

– “Краса… не така тлінна, як Думка”;

– “Для мене Краса є дивом із див”.

· Стендаль писав, що “краса є лише обіцянкою щастя”. То що ж таке Краса, як вона співвідноситься з Моральністю, Добром та іншими загальноприйнятими морально-етичними категоріями? (Відповіді учнів.)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

1. Інтерактивна вправа “Асоціативний кущ”

· Складіть асоціативний кущ до слова краса. (Крилатість, казка, колорит, кульмінація; радість, романтизм; алюзія, аналогія; сила, символ, синтез, стиль; апогей.)

2. Слово вчителя з елементами бесіди

– Як бачимо, поняття про красу й асоціації, пов’‎язані з цим словом, у кожного різні мабуть, не існує абсолютної краси Це категорія відносна, для кожної епохи, нації, парадигми вона може бути своя.

Згадаймо казку “Дюймовочка”, зокрема те, як Жук відрекомендував приятелям свою наречену і якою була їхня реакція.

Отже, сама собою краса не може бути ані моральною, ані аморальною. Зовнішність обов’‎язково пов’‎язана з внутрішньою сутністю, намірами й діями.

· Якщо вважати синонімами слова Вродливий, хороший, щасливий, то чи може бути хорошою людина, яка живе в гармонії із собою і в розладі з іншими хорошими людьми?

· Чи можна бути щасливим, коли навколо багато нещасних?

· Чи можна насолоджуватися життям, відмежовуючись від біди й проблем? Над цими питаннями варто поміркувати ще не раз.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

· Продовжте речення: “Образ Доріана Грея примусив мене замислитися над…”.

2. Завершальне слово вчителя

– Уайльд у передмові до роману слушно писав: “Суперечки з приводу мистецького твору свідчать, що цей твір новий, складний і життєздатний”. “Портрет Доріана Грея” можна тлумачити по-різному, але не визнавати його безумовну неординарність і художню довершеність – неможливо. Критики, сперечаючись з окремих питань стосовно мистецьких позицій Оскара Уайльда, доходять спільного висновку про роман: це твір новий, складний і життєздатний. Свідченням цього є довголітнє життя роману, у якому кожне нове покоління читачів знаходить те, що співзвучне певному часу, що хвилює душу, збагачує розум, приносить насолоду, адже творчість видатного письменника Оскара Уайльда – то справжнє мистецтво.

3. Тематичне оцінювання

(Учитель здійснює тематичне оцінювання знань учнів за темою “роман ХХ століття”.)

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: написати твір за романом О. Уайльда на одну з тем “Доріан Грей – жертва філософії гедонізму”, “Якою є справжня мораль роману “Портрет Доріана Грея”?”, “Роль парадоксів у романі О. Уайльда”.

Випереджальне (Для всіх): повторити визначення понять декаданс, натуралізм, імпресіонізм, неоромантизм.

Випереджальне (Індивідуальне): вивчити напам’‎ять сонет С. Я. Гординського “Бодлер”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

РМ. Дискусія Портрет Доріана Грея слід вважати моральною чи аморальною книгою. Підготовка до написання контрольного домашнього твору. Тематичне оцінювання – РОМАН ХІХ СТОЛІТТЯ