Редьярд Кіплінг. Якщо. Художні особливості твору, його провідна ідея

Мета: поглибити знання учнів про творчість англійського письменника Р. Кіплінга, проаналізувати його вірш, “Якщо…”; розвивати навички аналізу поетичного твору, логічного мислення, усного зв’язного мовлення, уміння робити узагальнення; сприяти моральному вихованню школярів.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

II. Оголошення теми і мети уроку.

Виразне читання вірша “Якщо…”.

Бесіда за змістом прочитаного.

– Яким зображений світ у вірші? (Суєтним і облесливим, ненависним і злим.)

– Якою має бути людина? (Бути мужньою, не схибити, не боятися ризикувати.)

– Що головне для людини? (Не відступати від правди, не втрачати надії, боротися.)

– Які риси характеру слід мати? (Волю, честь, совість, розум, віру в краще.)

– Як слід сприймати успіхи й поразку? (Спокійно, адже у житті всяке трапляється.)

– Як слід розуміти вислів: “Мудрості нема без доброти”? (Бути добрим Незважаючи на усілякі негаразди, заздрощі, ненависть, мабуть, і є найбільшою мудрістю.)

Проблемні запитання.

– Як ви вважаєте, чи легко жити по честі і совісті? (Звичайно, ні. Але до цього кожному слід прагнути.)

– Чи можна боротися з брехнею? (Це дуже важко, й іноді на це можна витратити все життя. Але правда рано чи пізно переможе. Треба вірити в це.)

Словникова робота.

Анафора (грецьк.- піднесення) – єдинопочаток. Одна з риторичних фігур; вживаний на початку віршованих рядків звуковий, лексичний повтор чи повторення протягом цілого твору або його частини синтаксичних, строфічних структур. Використовується для підсилення емоційно-смислової значимості окремих слів чи фраз.

Завдання учням.

– Знайдіть у тексті вірша приклад анафори. (У тексті вірша повторюється слово “якщо”. Так починаються 13 рядків поезії.)

– З якою метою використовує автор цей прийом? (Слово “якщо” кожного разу; посилює складність життєвих обставин, які має пройти ліричний герой)

Творче завдання.

– Знайдіть у тексті інші художні засоби.

Коментар учителя.

У тексті широко використовується прийом антитези. Це зокрема і втілюється у використанні контрастної лексики: “успіх” – “поразка”, “загубили” – “відродив”, “оплески” – “каміння”, “вистоїш” – “упали духом”, “юрба” – “король” та ін. Саме цей прийом дозволяє повно розкрити ідейний зміст вірша. Є у вірші й епітети: “дальня путь”, “бідний люд”, “диши в повні груди”. У вірші переважають іменники і дієслова. Перші допомагають створити враження констатації факту другі надають текстові динамізму.

– Яка головна думка твору? (Людиною може називатися лише той, хто в будь-яких ситуаціях прагне і вміє залишатися самим собою, йти своїм шляхом, бути вірним своєму вибору, не втрачати почуття гідності, робити добрі справи, не хизуючись цим.)

– Які проблеми порушує автор у творі? (Проблеми сенсу буття, вибору шляху, морально-етичні проблеми.)

– Яка ваша власна думка з цього приводу?

Дослідницька робота.

Порівняння тексту оригіналу з перекладом.

(У перекладі О. Ніколенко збережено головну ідею вірша, стилістику, художні засоби виразності. Єдине, що прямо не вказано на адресата вірша. А у Р. Кіплінга є вказівка на. це в останній фразі.)

Творча робота.

– Вірш “Якщо…” вважається своєрідним кодексом поведінки джентльмена

– Які риси повинен мати справжній джентльмен?

Колективна робота. Складання кодексу честі справжнього джентльмена.

(Риси справжнього джентльмена: витримка за будь-яких обставин, розум, чесність, порядність, мужність, совість, почуття власної гідності.)

Проблемне запитання.

– Чому слово “Людина” у кінці вірша написано з великої літери? (Тому що мається на увазі справжня людина, досконала і порядна.)

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Проблемні запитання.

– Як ви думаєте, чи можливо жити за такими моральними норма ми, які викладено у вірші Р. Кіплінга?

– Чи можете ви назвати людину, життя якої було підпорядковане таким нормам?

Дійсно так, жити за такими нормами дуже важко. Але головне – прагнути до цього. Таких людей не багато, але, на щастя, вони є. Наприклад, усьому світові відома жінка – мати Тереза (1910-1997). її справжнє ім’я Агнес Гонджа Бояджіу. Албанка за походженням, донька багатого купця, вона половину свого життя прожила в Індії і всю себе присвятила допомозі бідним людям. Вона створила близько 50 шкіл, заснувала ряд притулків для хворих бідняків, організувала лепрозорій у Західній Бенгалії. Девізом її життя стали слова: “Бідні мають знати, що ми їх любимо”. Почесний доктор богословських наук Кембриджського університету, мати Тереза у 1979 році була удостоєна Нобелівської премії миру, усі кошти від якої вона вклала у діяльність своєї місії. 1999 року Папа Римський прийняв рішення про канонізацію матері Терези.

Але сама мати Тереза свою працю вважала краплею в морі. Вона працювала по 16 годин на добу. Маючи хворе серце, мати Тереза не погоджувалася на операцію, мотивуючи відмову тим, що для її підопічних така операція була б недоступною.

Вона ніколи не давала інтерв’ю, не виголошувала промов. Вона просто допомагала, підтримувала, полегшувала страждання. Зневаженому всіма злидареві вона говорила: “Ти не самотній!” І свято в це вірила.

Мати Тереза так говорила про життя:

Життя – це шанс. Скористайся ним.

Життя – це краса. Милуйся нею.

Життя – це мрія. Здійсни її.

Життя – це виклик. Прийми його.

Життя – це обов’язок. Виконай його.

Життя – це гра. Стань гравцем.

Життя – це цінність. Цінуй його!

Життя – це скарб. Бережи його.

Життя – це любов. Насолоджуйся нею.

Життя – це таїна. Пізнай її.

Життя – це юдель бід. Перебори усе.

Життя – це пісня. Доспівай її.

Життя – це боротьба. Почни її.

Життя – це безодня невідомого. Не бійся вступити в неї.

Життя – це удача. Шукай цю мить!

Життя таке чудове – не загуби його.

Це твоє життя. Борони його.

Завдання учням.

– Подумайте, чи є щось спільне між віршем Р. Кіплінга і словами матері Терези. (Так, вони обоє виступають за активну життєву позицію)

IV. Домашнє завдання

Підготуватися до письмової роботи.

· Напишіть листа другові з іншої країни про необхідність миру на Землі (на матеріалі “Балади про Схід і Захід” Р. Кіплінга).

· “Їм обом потрібен час…” (за оповіданням Д. Олдріджа “Останній дюйм”)

· “Якою має бути справжня Людина?” (за віршем Д. Кіплінга “Якщо…”)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Редьярд Кіплінг. Якщо. Художні особливості твору, його провідна ідея