Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – бл. 18 р. н. е.). Сумні елегії (Життя поета (IV, 10)). Життя і творчість поета. Міфологічний і філософський зміст поеми Метаморфози (огляд). Конфлікт митця із владою, трагедія вигнання і сум за батьківщиною у Сумних елегіях. Образ відторгненого поета. Любов до вітчизни як провідна ідея твору (у межах циклу Сумні елегії) – АНТИЧНІСТЬ

Мета:

– Навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю римського поета Овідія на матеріалі уривків з його творів;

– Розвивальна: розвивати навички аналізу поезій, виразного читання, зв’язного мовлення та образне мислення;

– Виховна: формувати стійкий інтерес до літератури.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: портрет Овідія; текст поезії “Життя поета” (IV книга, 10 елегія із “Сумних елегій”) (за можливості – мультимедійна презентація).

Любощів ніжний співець, як свій шлях життьовий перейшов я, –

Друже-нащадку, тобі повість розкаже моя.

Овідій

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Виразне читання оди Горація “До Мельпомени”

2. Бесіда

– Як ви вважаєте, яким є основне призначення поета та поезії?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Молодший сучасник Вергілія та Горація, блискучий поет Публій Овідій Назон був улюбленцем римської “золотої молоді”. Але доля не завжди всміхалася йому. Про окремі випробування долі, що судилися Овідієві, і про те, як це вплинуло на його творчість, ми спробуємо дізнатись.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Публій Овідій Назон. Огляд життя і творчості

(Слово вчителя з демонструванням мультимедійних матеріалів.)

Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – бл. 18 р. н. е.) народився в місті Сульмон, неподалік Рима. Належав Овідій до старовинного роду вершників. У Римі разом із братом навчався у відомих філософів та риторів, зокрема у популярного оратора Порція Латрона. Після навчання Овідій разом зі старшим другом Емілієм Марком три роки подорожує, відвідує Афіни, Малу Азію, Сицилію. Після повернення, мабуть, виконуючи волю батька, він іде на державну службу, від якої швидко відмовився.

До десяти разів йому присуджували перемоги на поетичних змаганнях. Утім, 8 р. н. е. все змінилося. Спеціальним указом Августа Овідій був висланий з Рима в найвіддаленіший закуток імперії – місто Томи (сучасна Констанца в Румунії). Є версія, що Овідій став мимовільною жертвою боротьби Августа за відновлення старовинних римських чеснот. Розрахунок імператора полягав у тому, що суспільство, яке потопає в аморальності і розпусті, переживе шок, коли він піддасть публічному покаранню загальновідому і популярну людину. Його вибір пав на Овідія.

Поет дуже важко переживав розлуку з дружиною і з Римом. Єдиною відрадою Овідія залишалася поетична творчість. У Томах Овідій написав п’‎ять книг “Скорботних елегій”, чотири книги “Послань з Понта”, склав напівзагадкову поему “Ібіс” і поему “Риболовля”, від якої збереглося кілька десятків рядків.

18 р. н. е. Овідій помер, так і не побачивши улюбленого Рима та коханої друяшни. Його поховали в Томах.

2. Робота з ом уроку

3. Словникова робота

Елегія – ліричний жанр журливого змісту. У Давній Греції елегії писали гекзаметром та пентаметром. За змістом елегії могли бути як інтимного, так і патріотичного звучання. Тематичне коло елегії звужується в александрійській та римській поезії: починають переважати особисті переживання самотності, розчарування, страждання.

4. Бесіда за елегією “Життя поета” (зі збірки “Сумні елегії”)

– Як Овідій розповідає в цій елегії про себе та своє життя?

– Кого із своїх сучасників він згадує?

– У чому знаходить митець полегшення для себе, яким бачить своє покликання?

5. Міфологічний і філософський зміст поеми “Метаморфози” (огляд)

– Поема Овідія “Метаморфози” (“Перевтілення”) налічує 15 книг, що містять 250 міфологічних історій. Окремі розповіді в поемі мають хронологічну основу. Автор створив міфологічну картину античного світу. Овідій веде читача від подолання світового хаосу та утворення Всесвіту через низку перетворень (богів та людей на рослини, каміння, сузір’‎я та інші явища) до сучасних Овідію часів. У другій частині твору з’‎являється думка про погіршення людського роду з плином часу. Як і в міфології багатьох народів світу, розбещеність людей призвела їх до Всесвітнього потопу. В Овідія цей мотив розроблено за грецьким міфом про Девкаліона і Пірру. У книзі систематизовано оповіді про перетворення відомих міфологічних героїв: Нарциса, Орфея та Еврідіку, Пігмаліона тощо. Об’‎єднавчим для всіх міфів стає мотив трагічного перетворення.

Останні частини поеми присвячені міфологічній історії Риму, яку поет виводить від часів Троянської війни і до появи в Італії перших поселенців. Тут же викладено філософське вчення Піфагора про “метемпсихозу” (“переселення душ”). Закінчується твір похвалою на адресу Юлія Цезаря та Августа, яких Овідій обожнює та оголошує покровителями Риму.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія. Інтерактивний прийом “Одне слово”

Поезія Овідія – …

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Підготувати запитання для взаємної перевірки за творчістю Овідія.

2. Прочитати уривки з “Метаморфоз” Овідія – “Потоп” (І, В. 253-312), “Філемон та Бавкіда” (VIII, В. 611-724).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – бл. 18 р. н. е.). Сумні елегії (Життя поета (IV, 10)). Життя і творчість поета. Міфологічний і філософський зміст поеми Метаморфози (огляд). Конфлікт митця із владою, трагедія вигнання і сум за батьківщиною у Сумних елегіях. Образ відторгненого поета. Любов до вітчизни як провідна ідея твору (у межах циклу Сумні елегії) – АНТИЧНІСТЬ