ПРОВІДНІ ІДЕЇ ТВОРУ МАРКА ТВЕНА ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА

Мета: завершити аналітико-інтерпретаційне дослідження повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”; показати взаємозв’язок і взаємообумовленість дій і вчинків головних героїв, дослідивши ключові моменти розділів 23-31; узагальнити та поглибити знання учнів про жанрові особливості повісті та використання засобів художнього зображення Марком Твеном (портрет, художня деталь, співвідношення зовнішнього і внутрішнього, діалог, гумор); сприяти формуванню в учнів життєвих цінностей.

Обладнання: зображення пам’ятника Тому Сойєру і Гекльберрі Фінну в американському містечку Ганнібал на батьківщині Марка Твена; слайд-презентація про екранізації повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра” у світовому кінематографі.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Оголошення теми та мети уроку

Сьогодні ми маємо більш детально розглянути, що керує вчинками Тома Сойєра та його друга Гекльберрі Фінна у різних ситуаціях; як переплітаються дитячі ігри з “дорослими” ситуаціями життя; чому саме так, а не інакше поводяться герої; як їхні дії впливають на формування їх характерів та як їх при цьому сприймає оточуючий світ: і діти, і дорослі жителі Сент-Пітерсберга.

II. Аналітико-інтерпретаційне дослідження змісту розділів XXIII-XXX

– Як змінилося у містечку ставлення городян до “розбишаки і поганця” Тома Сойєра? (Для дорослих жителів містечка він перетворився на Зразкового Хлопчика.)

– Яка, на вашу думку, роль XXIV розділу в тексті. повісті? (Цей розділ розкриває суперечливе становище, в якому опинилися Том Сойєр і Гекльберрі Фінн після Томового викриття індіанця Джо і порятунку від шибениці Мафа Поттера.)

– Спробуємо створити опорно-смислову схему, яка б відобразила за текстом трагізм ситуації, в якій опинилися друзі. (Учні працюють усно, вчитель вибудовує схему на дошці). Важливо під час цієї роботи звернути увагу на ключові художні деталі, які використав автор для показу надзвичайної напруги ситуації та переживань своїх улюблених героїв.)

ПРОВІДНІ ІДЕЇ ТВОРУ МАРКА ТВЕНА ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА

– Чому XXIV розділ закінчується словами “Та спливали дні, і кожен забирав із собою якусь частку того тягаря гнітючої тривоги”?

– Чи залишився Гекльберрі Фіни назавжди для городян відщепенцем і волоцюгою? (Ні! Він урятував життя вдові Дуглас і став теж героєм в очах мешканців містечка.)

– Яким було наступне випробування хлоп’ячих характерів у світі їхніх дитячих ігор? (“У житті кожного нормально розвиненого хлопця настає пора, коли його пориває невтримне бажання знайти закопаний у землю скарб”.)

– Яку методику використовували хлопці у пошуках скарбів? (“В особливих місцях: часом десь на острові, часом у трухлявій скрині під сухим деревом, там, де опівночі падає тінь гілляки, але здебільшого під підлогою старих будинків, у яких тиняються привиди.”) Оцініть роль деталей наведеної цитати. (Деталі свідчать про поєднання гри, інформації з пригодницьких книжок, забобонів та романтичної мрії.)

– Поміркуйте, наскільки вони були охоплені жагою знайти багатства. Що для них найважливіше у пошуках скарбів? (Сам процес пошуків! Це своєрідна захоплива гра, яка, проте, потребує наполегливості, фізичних зусиль, терпіння, розуму тощо.)

– Яка роль Томової оповіді про Робін Гуда? (Це його теперішній ідеал – благородний розбійник. Ще не закінчивши однієї гри, Том вже побудував грандіозні плани майбутньої гри, в яку обов’язково обіцяв навчити грати й Гека.)

– Яке випробування готував шукачам скарбів “будинок з привидами”? (Вони дізнались про таємницю індіанця Джо, який тепер перетворився на “глухонімого іспанця”. Хлопці стали свідками якогось нового страшного задуму індіанця Джо та його спільника. Душі “клятих вилупків” пройняв страх. “Шукачі скарбів” на власні очі побачили, як бандити ховають скарб (650 срібних доларів) і знаходять скриньку із золотом.)

– Як хлопці розшифрували слова індіанця Джо про помсту?

– Доведіть, що небезпечна справа таємного стеження за бандитами була надзвичайно цікавою грою. Чим ця гра відрізняється, на ваш погляд, від попередніх? (Таємниці, небезпека, невідоме весь час вабили Тома і Гека. У цій справі з’явилась абсолютно реальна мета – великі гроші. Якщо раніше вони діяли тільки в уявному світі, тепер гра тісно переплітається з реальністю. Дорослий світ загрожує життю хлопчаків, але чим важче і страшніше випробування, тим більшою цінністю воно стає для друзів. Щоб залишитись живими і отримати скарб, вони мають бути надзвичайно обережними.)

Висновки. Гекльберрі Фінн урятував життя вдові Дуглас і теж став героєм в очах мешканців Сент-Пітерсберга. Як і Томові у справі Мафа Поттера, Гекові довелося приймати “дорослі” рішення, побороти власний страх, діяти зважено й розсудливо. У той час, як щасливий Том разом з Беккі заблукали в Мак-Дугаловій печері, Гек розуміє, що доля скарбів залежить від нього. Стежачи за бандитами, він усвідомлює сенс слів про помсту. Зрозумівши, в якій небезпеці опинилась вдова Дуглас, Гек чимдуж біжить по допомогу.

– Яке враження на жителів містечка справила звістка про зникнення Тома і Беркі? Подумайте, чому про них згадали тільки вранці, чому ніхто не перевірив, чи всі діти повернулись на паром. Як цей факт характеризує жителів Сент-Пітерсберга?)

– Яку назву ви дали б XXXI розділу повісті? (Можливий варіант: “Пригоди Тома і Беккі у Мак-Дугаловій печері”.)

Коментоване виразне читання розділу з метою визначення головних тем кожного з прочитаних фрагментів.

Після прочитання епізодів пропонується виділити важливі цитати, які розкривають головне у них:

Фрагмент І: з початку XXXI розділу до слів “Хлопцеві захотілося оглянути берег озера, але він подумав, що краще буде перед тим трохи посидіти й відпочити”

Фрагмент II: від слів “І лиш тепер, серед гнітючого безгоміння, холодна рука страху вперше стиснула дитячі душі” до слів “… аж Том злякався, щоб вона не вмерла чи не втратила розуму.”

Фрагмент III: від слів “Він сів поруч і обняв дів-чинку…” До слів “обоє поринули в свої думки й знов надовго замовкли…”

Фрагмент IV: від слів “Нарешті Беккі озвалася…” до слів “Бідолахи навпомацки повернули назад до джерела…”.

Фрагмент V: від слів “Час тягся нестерпно повільно…” до слів “… з-за скелі висунулась чиясь рука зі свічкою”.

Фрагмент VI: від слів “Том радісно закричав..” до слів “А що кричав – то, мовляв, просто так, “на щастя”:

Фрагмент VII: від слів “Та зрештою голод і відчай переважили страх… до кінця розділу.

III. Узагальнення й висновки за текстом розділу XXXI

– Поміркуйте, з якою метою автор влаштував випробування Томові й Беккі пригодами у Мак-Дугаловій печері?

– Які риси характеру дітей розкрились у цьому епізоді?

– Чому Том взяв на себе ініціативу порятунку?

– Як ця пригода випробувала міцність почуттів Тома і Беккі? Чи можна те, що сталося в печері, оцінити як гру? Чому?

Висновки. XXXI розділ розкриває перед читачами силу Томових почуттів до Беккі. Він здатен заради неї ризикнути життям зовсім по-дорослому. Проте, залишаючись дітьми, вони були досить необачними й потрапили у таку страшну ситуацію, яка мало не коштувала їм обом життя. Це гірка наука на власних помилках. Але екстремальна ситуація продемонструвала силу волі дітей, особливо Тома, надзвичайно розвинене почуття відповідальності за життя дорогої йому людини, здатність до самопожертви.

Підбиття підсумків дослідження розділів ХХІІ-ХХХІ

– Зробіть висновок, яку роль відіграли дитячі й “дорослі” вчинки Тома і Гека в їхньому житті?

Висновок. Переплетення дитячих ігор з подіями реального життя змушує головних героїв приймати рішення, які все більше стосуються не тільки їх самих, але й пов’язані з життям і долею інших людей (Мафа Поттера, вдови Дуглас, Беккі). У хлопців формується особиста відповідальність за власні вчинки, але разом з тим вони продовжують залишатись дітьми, оскільки мрія і гра є дуже важливими в їхньому житті. Вони все ширше і глибше пізнають навколишній світ, життєві цінності, стають особистостями.

Учитель. Завершується наша надзвичайна мандрівка у просторі повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”. Дочитаний твір, перегорнута остання сторінка…

– Чи отримали ви задоволення від читання “Пригод Тома Сойєра”?

Аргументуйте свої відповіді. Скільки разів вам хотілося сміятися, як часто вас охоплював страх за героїв, коли ви раділи, коли сердились? Доведіть, що написаний Марком Твеном твір – повість. Сьогодні дуже важливий урок, адже ми маємо з’єднати в цілісну картину всі фрагменти нашого розуміння художнього світу повісті, оцінити “Пригоди Тома Сойєра” як єдине ціле в зв’язку з авторським задумом, зробити висновки і узагальнення щодо створення образів головних героїв, наблизитись до розуміння секретів популярності творіння Марка Твена. Особливим об’єктом нашої уваги стануть засоби художнього зображення, завдяки яким ми розпізнаємо стиль Марка Твена (гумор, майстерні діалоги, художні деталі, портрет, внутрішні переживання героїв, їхні вчинки).

IV. Узагальнююча аналітико-інтерпретаційна бесіда за змістом повісті Марка Твена

– Доведіть, що скарб, як “дарунок долі”, автор подарував Тому і Геку за їхній розум, мужність і наполегливість у викритті злочинів індіанця Джо та його спільників.

– В чому, на ваш погляд, полягає головний сенс зображення пошуку скарбів?

З якою метою хлопці шукали золото? (Томові і Геку скарби потрібні були, щоб відчути, нарешті, особисту незалежність від дорослих та продовжити гру. На цей раз це була гра у благородних розбійників на чолі з Робін Гудом. Це вже не пірати, які чинять насильство, грабують та проливають кров. Ні! Це нащадки Робін Гуда, яким скарби потрібні для добрих справ, для захисту і допомоги всім тим, хто її потребує.)

– Чи так само хлопці ставилися до грошей, як і дорослі? Чи змінились їхні життєві цінності в зв’язку із знайденими багатствами?

Висновок. З усіх випробувань друзі виходили сильнішими і мудрішими. Діти дорослішають, їх об’єднує бажання допомагати скривдженим та знедоленим. Відбувається зміна ідеалів впродовж всього тексту повісті: від головнокомандувачів армії та піратів до благородних розбійників, до Робін Гуда. Мрія продовжує рухати їхнім життям.

– Чи стали багаті джентльмени Томас Сойєр та Гекльберрі Фінн статечними жителями містечка, адже кожен з них мав тепер понад шість тисяч доларів? Для кого гроші є справжньою цінністю? (Для дорослих.)

Висновок. Том і Гек залишились у своєму світі, у світі дитинства, проте сформувались як особистості, набули власних життєвих цінностей. Життя людини для них дорожче, ніж будь – який скарб.

– Доведіть, що антитеза, яка лежить в основі зображення світу дітей і світу дорослих, є основним художнім прийомом у побудові повісті “Пригоди Тома Сойєра”.

– Доведіть або спростуйте тезу про те, що доросла людина формується у дитинстві. Як автор вирішує цю проблему? Які художні засоби для цього використовує? (Портретні деталі, діалоги, зображення подій і вчинків героїв, внутрішніх переживань, авторський гумор.)

VIII. Детальний аналіз змісту “Заключного слова”

– Чому автор наголошує на “правдивості історії”?

– Марк Твен говорить про те, що “більшість персонажів цієї книжки живуть і сьогодні, вони заможні і щасливі люди”. Поміркуйте, чи можна назвати героїв “Пригод Тома Сойєра” щасливими? У чому, на ваш погляд, секрет щастя дитини?

– Дорослі весь час вимагали від дітей послуху, зразковості. Поміркуйте, чи потрібно бути зразковим? Чи не є виняткова зразковість передчасним старінням дитячої душі? Обгрунтуйте свої висновки прикладами з тексту.

– Чи вдалося Марку Твену “підірвати” підвалини тогочасної виховної літератури та зруйнувати ідеал “чемного вихованого хлопчика”? Які власні думки та ідеї письменник втілив в образі відчайдушного шибеника Тома Сойєра? (В образі Тома Марк Твен стверджував любов до свободи, до людей, до всього чистого й світлого в людині, до здорового глузду, боровся із забобонами та сонним, застійним способом життя. Він уславив живу людину (дитину) з її позитивними та негативними якостями, протиставивши Тома та його друзів “манекенам” тогочасної американської літератури. Людське життя і чиста совість – найвищі цінності, стверджені Марком Твеном у повісті.)

– Тома Сойєра та його друзів навряд чи можна назвати “зразковими” хлопцями. Але вони є улюбленими героями багатьох поколінь читачів у всьому світі. Як ви думаєте, в чому полягає секрет їх популярності?

IX. Перегляд слайд-презентації Деяких взірців екранізацій повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”, яка допоможе усвідомити секрети популярності твору та його героїв не тільки серед читачів, а й серед глядачів різних країн світу. Заключний слайд – зображення пам’ятника Тому Сойєру та Гекльберрі Фінну в містечку Ганнібал. (Діти мають усвідомити, що тільки надзвичайна популярність героїв Марка Твена спонукала вдячних читачів спорудити пам’ятник Тому і Геку. Адже зазвичай пам’ятники встановлюють на честь видатних людей реального світу. Є й інші відомі літературні персонажі, на честь яких споруджують пам’ятники та відкрито музеї. У цьому ряду Полліанна з роману Елеанор Портер, Шерлок Холмс з оповідань Артура Конан Дойля та інші герої, чия популярність та вплив на життя людей в усьому світі були надзвичайними.)

X. Підбиття підсумків. Аргументація оцінок

XI. Домашнє завдання

Прочитати роман Елеанор Портер “Полліанна”. Усно підготувати враження про твір. У робочих зошитах записати 3-5 запитань за текстом твору, на які ви хотіли б отримати відповіді. За бажанням намалювати Полліанну, якою ви її уявляєте.* С.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

ПРОВІДНІ ІДЕЇ ТВОРУ МАРКА ТВЕНА ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА