Проблематика і система образів твору Михайла Булгакова “Майстер і Маргарита”. Особистість і влада, різні аспекти потрактування проблеми – ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XX СТ. – І семестр

Мета: допомогти учням усвідомити широту філософсько-етичної проблематики роману, значення системи образів для розкриття ідейного задуму твору; розвивати навички виділення головного, коментування його, усного мовлення, логічного та образного мислення; виховувати свідоме ставлення до питань моральності, прагнення до гуманістичних ідеалів.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали до нього, схема будови роману М. Булгакова “Майстер і Маргарита”.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Питання про добро і зло, моральний вибір, справедливість і відповідальність, взаємини особистості з владою, покликання мистецтва завжди хвилювали людство, були в центрі уваги багатьох митців.

Поет Ю. Левітанський писав:

Каждый выбирает для себя

Женщину, религию, дорогу;

Дьяволу служить или пророку –

Каждый выбирает для себя.

Каждый выбирает по себе

Слово для любви и для молитвы;

Шпагу для дуэли, меч для битвы

Каждый выбирает по себе.

Каждый выбирает по себе

Щит и латы, посох и заплаты;

Меру окончательной расплаты

Каждый выбирает по себе.

Про те, як ці проблеми набули художнього втілення в романі М. Булгакова “Майстер і Маргарита”, поміркуємо на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Літературний диктант

1) Про що сперечалися Берліоз і Бездомний із незнайомцем біля Патріарших ставів?

2) Які художні деталі 1-го розділу вказують на радянську дійсність 1930-х років? (Згадка про Соловки, “шпигуноманія”, атеізм)

3) Чому Єшуа називав усіх “добрі люди”? (Бо вважав, що немає злих людей.)

4) Що вказувало на те, що Понтію Пилату були притаманні риси людини, а не лише героя міфу? (У прокуратора була мігрень – боліла голова.)

5) Як збувається перше “пророцтво” іноземного професора? (Берліоз потрапляє під трамвай.)

6) Як у будинку літераторів реагують на трагічну звістку? (Спочатку літератори були вражені, та через кілька хвилин продовжили розважатись.)

7) Які “фокуси” показали Воланд і його почет московській публіці? (Улаштували “грошовий дощ”, модний магазин та ін.)

8) Де опинився поет Іван Бездомний після пригод у Грибоєдові? (У психіатричній лікарні)

9) “…Вискочило перед нами, як з-під землі вискакує вбивця у провулку, й уразило нас одразу обох!” Про що говорив гість Івана Бездомного в його лікарняній палаті? (Про кохання)

10) Як сприйняв майстер критику його роману й відмову друкувати? (Де довело його до відчаю, до хвороби.)

11) Що відбувалося в природі під час страти Єшуа? (Гроза)

12) На що зважилася Маргарита, щоб дізнатися про майстра? (Стала відьмою: натерлася дивним кремом і пішла на бал за запрошенням незнайомця.)

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Спостереження над текстом художнього твору

1) Читання епіграфа до твору та його пояснення

…тож хто ти, нарешті?

– Я – частина тієї сили, що вічно хоче

Зла і вічно творить благо.

Й. Гете

(Тут і далі переклад Ж. Храмової)

(Слова взяті з твору Й. Гете “Фауст” і натякають на те, що йтиметься про “вічні” проблеми людського буття – добро та зло, які часто переплітаються.)

2) Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

Визначити основні проблеми роману “Майстер і Маргарита”.

Очікувані відповіді Проблеми:

– морального вибору;

– взаємин особистості з владою;

– віри та безвір’‎я;

– кохання;

– честі й справедливості;

– бездуховності, міщанства;

– співвідношення добра і зла;

– істини;

– ролі мистецтва та ін.

3) Складання схеми будови роману

Філософсько-художнє осмислення

Відповідно до будови роману створено систему образів. Слід зазначити, що погляди, думки, шляхи й долі героїв постійно переплітаються.

4) Робота з таблицею “Герої роману М. Булгакова Майстер і Маргарита””

Заповніть таблицю груп персонажів.

Герої “єршалаїмського світу”

Реальні герої Москви 30-х років XX ст., сатиричні герої

Фантастичні герої

Герої, пов’‎язані з темою кохання, мистецтва

Єшуа, Пилат, Каїфа (первосвященик), Марк Щуробій, Левій Матвій

Берліоз, Бездомний, Латунський, Варенуха, Римський та ін.

Воланд, Азазелло, Коров’‎єв, кіт Бегемот, Гелла

Майстер, Маргарита

2. Пошуково-аналітична робота з текстом

Знайдіть у розділі 2 “Понтій Пилат” слова, які розкривають багатогранне розуміння автором проблеми особистості й влади. (“Серед іншого я казав,- розповідав в’‎язень,- що будь-яка влада є насильством над людьми і що прийде час, коли не буде влади ані кесарів, ані будь-якої іншої влади. Людина перейде в царство істини і справедливості, де взагалі не буде потрібна влада”.)

Чи погоджуєтеся ви з такою думкою? Обгрунтуйте своє твердження.

Очікувана відповідь

Влада створює закони, які мають виконувати люди. Закони створює диктатор (в умовах тиранії) чи парламентська більшість (за демократичного устрою), при цьому рідко враховуючи індивідуальні потреби особистості. Прокуратор Понтій Пилат мав помилувати або Єшуа, або злочинця Вар-раввана. Боячись за своє життя, прокуратор дарує життя злочинцеві, а Єшуа наказує стратити.

Виконували волю влади письменники, літературні критики, голова МАСОЛІТу Берліоз.

V. Закріплення знань, умінь і навичок

1. Поміркуйте!

Хто в “єрашалаїмській” частині роману, на вашу думку, відповідає таким поняттям:

2. Визначте ключове слово в духовних пошуках Єшуа

Відповідь: істина.

VI. Домашнє завдання

Знати зміст роману.

Уміти характеризувати проблематику твору, систему його образів.

VII. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

Продовжте речення:

– Найбільше в романі мене вразив епізод… (вразила думка про…)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Проблематика і система образів твору Михайла Булгакова “Майстер і Маргарита”. Особистість і влада, різні аспекти потрактування проблеми – ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XX СТ. – І семестр