Привчайтеся працювати зі словниками – ВІД СЛОВА – ДО КНИГИ

Матеріал уроку. Олександра Савченко “Привчайтеся працювати зі словниками!”

Мета. Розвивати в учнів прагнення до нових знань, до пошуку відповідей на запитання в довідковій літературі; формувати цікавість до роботи зі словниками; вдосконалювати техніку читання, збагачувати активний словник учнів.

Обладнання. Таблиця для розпитування (додаток 3), картки для контролю техніки читання, різні етимологічні і тлумачні словники.

Хід уроку

I. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Розпитування.

За таблицею комбінацій приголосних (додаток 3) читають рядок № 1 з голосними [о, е, і].

2. Вправа на тренування дихального апарату.

Учні читають з дошки прислів’я:

Золото добувають із землі, а знання – з книги.

Учні тренуються читати це прислів’я з різною інтонацією і у різному темпі (радісно і швидко; сумно і повільно, здивовано, запитально).

3. Контроль техніки читання.

Учні отримують картки із надрукованим текстом, який вони повинні прочитати за 30 с.

Бачить – не бачить,

Чути – не чує,

Мовчки говорить,

Добре мудрує.

Кривду соромить,

Правди навчає,

Часом жартує,

Всіх звеселяє.

Люба розмова, –

Будемо, діти,

З нею довіку

Жити-дружити.

Хто ж то такая

В світі щаслива,

Мудра, правдива

І жартівлива?

(За Л. Глібовим)

– Чи здогадалися, про що тут ідеться? Які ознаки допомогли здогадатися, що це – книга?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Книга – це дуже незвичайний друг, який не вміє говорити, але навчає нас розумних наук, розповідає цікаві історії, допомагає мандрувати по землі і, навіть, у минуле.

Я знаю, що всі ви дуже любите подорожувати. Хто – у ліс, хто – подумки “злітає” до зірок, а хто – навіть уявляє себе у таємничому підземному царстві. На кожному шляху ви зустрічаєте безліч зримих і казкових нових предметів, явищ, рослин і тварин, які вам уже давно знайомі або зовсім незнайомі. Звичайно, що виникає безліч “А чому?”… Хочеться швидше про все дізнатися.

Отримати відповіді на безліч запитань вам допоможуть спеціальні книги. А які – ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.

III. Опрацювання тексту Олександри Савченко “Привчайтеся працювати із словниками!”

1. Робота із заголовком.

– Прочитайте назву твору. Що собою являє заголовок?

– Яке це речення за метою висловлювання?

– До кого, на вашу думку, адресоване це звернення?

– Перебудуйте це речення так, щоб воно було із звертанням; щоб стало розповідним; питальним.

2. Читання тексту вчителем. Перевірка первинного сприймання.

– Послухайте текст. Перевірте, чи так ви зрозуміли значення слів Словник і Тлумачний.

– Про які ще словники почули?

3. Словникова робота.

Стяг гурт знамено

Громада прапор роз’яснювати

Визначати тлумачити рід-плем’я

– Прочитайте “сходинки” слів “луною” (за вчителем).

– Прочитайте спочатку одно-, тоді дво-, три – і чотирискладові слова. Прочитайте найдовше слово.

4. Повторне читання тексту учнями вголос.

– Що нового про значення і походження слів дізналися з тексту?

5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Прочитайте, що означає слово “словник”; “тлумачити”.

– Прочитайте, що таке “тематичний словник”, “етимологічний словник”.

– З грецької “етимон” – означає “істина”, а самі давні греки вважали, що тільки первинне значення істинне.

– Яка книга згадана у тексті? Хто її автори?

– Значення та історію походження яких слів описано у творі?

– Назвіть слова, близькі за значенням до слова “прапор”.

– Прочитайте, як пояснено значення слова “знамено”. Яке походження цього слова?

– Яка етимологія слова “стяг”?

6. Вправа на вдосконалення техніки читання.

Гра “Небо і земля”.

7. Мовно-логічне завдання.

– Прогляньте слова, записані на дошці (зі словникової роботи). Об’єднайте слова-синоніми. (Діти проводять лінії між словами Стяг – прапор – знамено; громада – гурт – рід-плем’я; визначати – тлумачити – роз’яснювати.)

– До якої групи синонімів можна віднести слова з’ясовувати, група, корогва?

– Найважче було зі словом “корогва”. Але коли заглянемо в історію слова, то побачимо, що не треба його зовсім віддавати церкві. Адже недарма співається в старовинній пісні:

Пішло військо, корогви сяють,

Попереду музиченьки грають.

Це дуже давнє, запозичене зі сходу слово (з монгольської “орунга” – “знак, прапор”), що теж має значення “прапор”.

8. Робота в зошиті (с. 11).

IV. Підсумок уроку.

– Що нового про значення і походження слів ви дізналися з тексту?

– Про походження якого слова ви можете розказати?

Розгляд виставки словників.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Привчайтеся працювати зі словниками – ВІД СЛОВА – ДО КНИГИ