ПРИЙШЛА ЗИМА БІЛОВОЛОСА

Мета: вчити учнів бачити, відчувати створені словами образи природи; спостерігати за змінами, які відбуваються у природі з настанням зими; розширити знання учнів про особливості зимівлі пташок; удосконалювати техніку читання віршованих та прозових творів; виховувати любов до читання, допитливість, естетичні смаки.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Знову день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Робота в парах за картками

– Прочитайте та відгадайте загадки.

– Хоча сам не біжить,

А стояти не велить. (Мороз)

– У нас зимою білим цвітом

Сад розцвів, неначе літом. (Іній)

– Ой, зима все посріблила,

Світ весь ковдрою накрила.

З неба вже летять пушинки,

Всім відомо – це… (сніжинки).

– Яка пора року може похвалитися такими явищами природи?

2. Слухання аудіозапису пісні “Зимова казка” (муз. О. Пінєгіна, сл. А. Усачова)

– Якою зображена зима у пісні?

3. Гра “На гірку – з гірки”

– Читайте слова у стовпчиках: перший стовпчик – згори вниз, другий – знизу вгору.

Зима

Гілка

Йде

Вітер

Сніг

Крига

Візерунки

Ковзанка

Завія

Завірюха

Віхола

Метелиця

Ожеледиця

Снігопад

Санчата

Сніжинки

Холод

Мороз

– До якої теми належать ці слова?

– Прочитайте тему уроку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Зима – чудова пора року. Про неї пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники. Сьогодні ми перегорнемо декілька сторінок зими та ознайомимося з творами, що її прославляють.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книжок

Сторінка перша “На книжній полиці”

– Для виставки ви підготували книжки. Вони написані різними авторами, але їх пов’язує одна тема. Яка саме?

– Прочитайте назви книжок та їх авторів.

– Про яку пору року в них йдеться?

– Чи є серед книжок збірки?

– Які книжки ви вже прочитали?

– Назвіть твори, які вам особливо сподобались.

2. Розгадування ребуса

Сторінка друга “Відгадай”

3. Робота за репродукціями картин, на яких зображено сніг

Сторінка третя “Вернісаж”

– Напевне, немає людини, яка не любить сніг і байдужа до його краси. Наче м’якенькою ковдрою, вкриває він землю – ховає її від лютих морозів. Урочиста краса снігу захоплює і хвилює. Той, хто намагався намалювати сніг, знає, що це досить непросто. Сніг має безліч відтінків, які залежать від освітлення. Розгляньте зимові пейзажі і помилуйтеся чудовими холодними відтінками кольорів. Сніг блакитний, синій, бірюзовий, фіолетовий…

Учитель заздалегідь готує виставку репродукцій картин, на яких зображено зиму, сніг. Можна запропонувати картини М. Кримова “Рожева зима”, З. Шолтеса “Зима в Карпатах”.

4. Робота над віршами про зиму

Сторінка четверта “Поетична”

1) Самостійне читання.

– Здогадайтеся, про що йдеться у вірші.

Як тільки сутінь настає

І ліхтарі мигають,

Він фіолетовим стає

І таємничо сяє.

Він ще недавно голубів –

Застиг у сонній мрії.

Ось небокрай почервонів –

І він вже рожевіє.

– Про що ж розповідається у вірші?

– Герой цього вірша – чудовий різнокольоровий сніг!

2) Зразкове читання віршів учителем.

ЗИМОВИЙ РАНОК

Якось вранці на поріг

Випав білий-білий сніг.

Біла стала вся земля,

Річка, луг, ліси й поля.

Засвистіла завірюха,

Морозець щипа за вуха.

Діти кажуть: “Все дарма!

Це ж чудово!

Це ж зима!”.

Г. Шевчук

УСІ ДЕРЕВА В ІНЕЇ

Усі дерева в інеї –

У білому, у синьому.

Ростуть димки над хатами

Стовпцями волохатими.

Гілки похитує вітерець,

Снігур сніжок покльовує,

А Морозенко-пустунець

Нам вікна розмальовує.

А. Камінчук

– Якою побачили зиму поети?

– Яким настроєм сповнені вірші?

– Як до зими ставляться діти?

– Які ознаки зими описано у віршах?

– Які ілюстрації ви намалювали б до цих віршів?

3) Конкурс “Кращий читець”.

– Як ви вважаєте, чи бувають вірші чарівними?

– Що таке чарівний вірш?

– Чи можна прочитані вірші назвати чарівними?

– Чарівні вірші легко і весело читати, вчити напам’ять, розповідати разом, обговорювати, придумувати щось цікаве за їхнім змістом. Чарівний вірш ніби дає старт нашій фантазії, і потім ми знаходимо незвичайне у довкіллі, фантазуємо, придумуємо яскраві слова, щоб описати побачене, малюємо, танцюємо тощо.

– Прочитайте ці чарівні вірші.

5. Фізкультхвилинка

Сторінка п’ята “Розслабинка”

СИНИЧКИ

Скік, скік! Всі на гілки,

Розімнемо трішки спинки.

А тепер іще крилята,

Щоб могли швидко літати.

Прошу я усіх сідати,

Будем далі працювати.

– Яких пташок ми згадували сьогодні на уроці?

– Яких зимових пташок ви знаєте?

– Як почуваються пташки взимку?

– Чому пташкам потрібна допомога взимку?

6. Робота над оповіданням А. Давидова “Пташина їдальня”

Сторінка шоста “Пташина їдальня”

1) Технологія “Мікрофон”.

– Маленьким пташкам, які залишилися зимувати разом із нами, живеться важко. Як дістатися корму, вкритого кригою і снігом? А тим часом саме взимку, коли дуже холодно, пташці потрібно більше їжі, ніж улітку. Взимку птахи гинуть не від холоду, а з голоду. Бо сита пташка не замерзне навіть у найлютіший мороз. Тож якщо ви повісите годівничку, то не лише зможете спостерігати за життям птахів, але й зробите добру і потрібну справу.

Чим же пригостити пташок? Кращі ласощі – соняшникове і гарбузове насіння. Стануть у пригоді і пшоно, просо, гречка, крихти черствого білого хліба, суха дрібненька вермішель. Ці ласощі сподобаються всім птахам. Снігурі полюбляють ягоди горобини і бузини.

Якщо годівничка висить у дворі, то вашими гостями будуть горобці і синиці. До лісової їдальні навідаються дятел і повзик. Птахи швидко звикають до годівнички і прилітають постійно.

Щодня в певні години насипайте в годівничку корм. І незабаром побачите, що птахи знають час обіду і злітаються до годівнички “вчасно”, чекаючи на ласощі.

Найпростішу годівничку можна виготовити з пластикової пляшки, коробки, пакету з-під соку тощо.

2) Робота в парах. Підготовка до читання.

Читання стовпчиків слів на швидкість

Заіскрилися

Сніжинки

Намилуватися

М’якеньких

Запропонував

Допомогти

Мешканцям

Розподіляти

Годівнички

Молоденького

Насипала

Розстібнув

Закружляли

Кожушком

Понавішувані

Соняшникового

Помітивши

Протрималися

3) Комбіноване читання оповідання.

4) Бесіда за змістом.

– Яким дивом милувався Тарасик? (Зимовою погодою)

– Які труднощі виникають у пташок узимку? (Їм важко добувати корм.)

– Як діти допомогли пташкам? (Вони розвісили в лісі годівнички.)

– Які годівнички краще використовувати? (Із дашком)

– Як правильно прикріпити годівничку до дерева? (Прив’язати)

– Як ви вважаєте, чому не можна прибивати годівниці до дерев? (Бо тоді дерево може загинути.)

– Які пташки прилетіли до годівничок? (Синиці, снігурі, чижі, сойки)

– Чим діти годували пташок? (Дерном, соняшниковим насінням, салом для синичок)

– Як часто слід підкладати корм до годівниць? (Кожного дня)

– Кого з героїв твору можна вважати казковим: Тарасика, Маринку, Петька, Озивайка? (Озивайка)

– Доведіть свою думку. (Озивайко під кожушком ховав зграї пташок; потім розтанув у сніжно-білому мареві.)

– Чим допоміг Озивайко? (Він розказав дітям, як слід допомагати пташкам узимку.)

– Що хотів сказати автор своїм читачам?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

Сторінка сьома “Творча”

Творча робота. Технологія “Мікрофон”

– Складіть невеличку казку про пригоди звірів чи птахів узимку.

– Розкажіть, як ви допомагаєте птахам. Які птахи прилітають до вашої годівниці? Як вони поводяться?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Які твори читали?

– Хто їх автори?

– Який твір вам запам’ятався найбільше і чому?

Швидко спливають хвилинки,

От і прощатись пора.

Я на прощання вам зичу

Щастя, здоров’я, добра.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Легенди рідного краю”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ПРИЙШЛА ЗИМА БІЛОВОЛОСА