ПОНЯТТЯ ПРО АНТИЧНІСТЬ. КУЛЬТУРА ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ ТА РИМУ. ОСНОВНІ РИСИ, ПЕРІОДИ, РОДИ І ЖАНРИ АНТИЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ
Мета: ознайомити учнів із поняттям “античність”, зробити огляд античної культури, коротко охарактеризувати античну літературу, назвати її періоди та жанри; розвивати навички конспектування лекції, підготовки повідомлення, роботи в групі, уміння виступати перед аудиторією; виховувати естетичний смак, інтерес до культури та історії, повагу до культурних цінностей.
Обладнання: мала античних цивілізацій, виставка книжок античних авторів, фотографій скульптур, архітектурних шедеврів, про які йтиметься на уроці (див. повідомлення учнів).
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель ознайомлює клас із результатами контрольної роботи, коментує типові помилки, зачитує найвдаліші уривки творів.
II. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
– Бесіда
1. Пригадайте з курсу всесвітньої історії, що називають античністю. Які дві цивілізації відносять до античних?
2. Що вам відомо про історію Давньої Греції та Риму?
3. Які твори давньогрецького чи давньоримського мистецтва вам відомі?
– Вступне слово вчителя
Європа є спадкоємицею великої античної культури. У період античності було закладено підвалини сучасної європейської цивілізації в економічній, політичній, правовій, військовій, духовній, культурній сферах. Нас досі захоплюють пам’ятки античного мистецтва: храми і палаци, фрески і мозаїки, статуї та тріумфальні арки, грандіозні поеми й витончені вірші.
Найближчі кілька уроків присвятимо знайомству з видатними творцями античної літератури.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
– Слово вчителя
Античність (від лат. antiquus – стародавній) – греко-римська давнина, історія та культура Давньої Греції й Давнього Риму в період від X-IX ст. до н. е. до IV-V ст. н. е.
Прослухаймо повідомлення про географічне розташування двох могутніх давніх держав.
– Повідомлення учнів
(Тексти повідомлень “Географічне положення Давньої Греції” та “Географічне положення Давнього Риму” див. на сайті interactive. ranok. com. ua)
– Слово вчителя
(Текст виступу вчителя див. на сайті interactive. ranok. com. ua)
Учні записують основні особливості та періоди античної літератури.
ПЛАН ВИСТУПУ ВЧИТЕЛЯ
1. Система родів і жанрів античної літератури.
2. Головні особливості античної літератури.
3. Періодизація античної літератури.
4. Причини втрати значної частини античних творів.
5. Ідея прекрасного та гуманізм античної літератури.
Учитель перевіряє записи у 3-4 учнів.
– Повідомлення учнів
(Тексти повідомлень “Культура Давньої Греції” та “Культура Давнього Риму” див. на сайті interactive. ranok. com. ua)
Учитель. Античність стала джерелом не тільки новітньої європейської літератури, а й усієї культури. Наприкінці заняття прослухаємо короткі огляди, присвячені культурі Давніх Греції та Риму.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
– Інтерактивна вправа “Мікрофон”
1. Про що ви дізналися на уроці?
2. Що вас вразило? Чому?
3. Про що ви хотіли б самостійно знайти додаткову інформацію? Чому?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати за хрестоматією міфи “Паріс викрадає Єлену”, “Троя”, “Падіння Трої (троянський кінь)”.
Related posts:
- КОНТРОЛЬНА РОБОТА №1 ЗА ТЕМОЮ “СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ”. НАПИСАННЯ ТВОРУ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: визначити рівень засвоєння учнями знань із вивченої теми, навчати практично застосовувати вивчений матеріал; розвивати письмове мовлення, уміння концентруватися; виховувати акуратність, старанність. Обладнання: аркуші для написання чорнового та чистового варіантів твору. Перебіг уроку І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ Учитель пропонує учням обрати для опрацювання одну з тем. 1. Священні книги релігій: огляд. […]...
- ЛІРИКА ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ: ВИНИКНЕННЯ, ОСНОВНІ ВИДИ. ТВОРЧІСТЬ ТІРТЕЯ. УСЛАВЛЕННЯ ХОРОБРОСТІ В ПОЕЗІЇ ТІРТЕЯ “ДОБРЕ ВМИРАТИ ТОМУ, ХТО, БОРОНЯЧИ РІДНУ КРАЇНУ…” – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: ознайомити учнів із видами давньогрецької лірики, розповісти про їхнє походження та характерні риси, проаналізувати ідейно-художні особливості вірша Тіртея “Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну…”; розвивати навички конспектування лекції, аналізу ліричного твору; прищеплювати естетичний смак, сприяти розширенню світогляду. Обладнання: хрестоматія, зображення ліри, схема “Види давньогрецької лірики” (на дошці). Перебіг уроку I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- Поняття про античність, її хронологічні межі. Основні етапи, роди і жанри античної літератури. Специфіка розвитку літератури в Давній Греції і в Давньому Римі. Концепція людини і світу в античній літературі Мета: дати уявлення учням про добу античності, дослідити її особливості, з ‘ясувати вплив на історію світової культури та літератури; розвивати навички виразного читання, вміння готувати повідомлення на задану тему, узагальнювати і робити висновки, сприймати явища літератури у контексті культури; виховувати любов до літератури, формувати широкий культурний світогляд учнів. Обладнання: мультимедійна презентація “Антична література”, “Скульптура Давньої […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ДАВНЬОГРЕЦЬКОГО ТЕАТРУ. ОСНОВНІ ЖАНРИ ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ ДРАМИ. ТРАГЕДІЯ ЕСХІЛА “ПРОМЕТЕЙ ЗАКУТИЙ” – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: розповісти учням про виникнення грецького театру, його особливості та роль у суспільстві, ознайомити з поняттями “трагедія”, “комедія”, основними фактами біографії Есхіла, проаналізувати зміст прологу трагедії Есхіла “Прометей закутий”; розвивати навички аналізу драматичного твору, роботи в парі, усне мовлення; прищеплювати інтерес до історії літератури та театру. Обладнання: схема грецького театру, фотографія афінського театру Одеон Герода […]...
- Контрольна робота з теми Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: – Навчальна: розглянути загальні особливості розвитку античної літератури; сформувати чітке поняття про античну літературу, її хронологічні межі; дати учням загальне поняття про основні етапи, роди і жанри античної літератури; – Розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, уміння опрацьовувати інформативний матеріал; активізувати читацький інтерес учнів. – Виховна: прищеплювати інтерес до античної спадщини. Тип уроку: урок засвоєння […]...
- БІБЛІЯ: СТРУКТУРА, СИМВОЛІЧНИЙ ЗМІСТ, КЛЮЧОВА ІДЕЯ КНИГИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: розповісти учням про структуру Біблії, її зв’язок із історією і міфологією народів Близького Сходу, ключову ідею книги, її символічний зміст; розвивати навички конспектування лекції, роботи в групі, уміння самостійно готувати повідомлення, користуючись різними джерелами інформації; виховувати інтерес до історії культури та літератури, повагу до культурних цінностей. Обладнання: запис епіграфа до уроку на дошці, видання […]...
- Загальнокультурне значення священних книг народів світу, найвідоміші з них. Священні книги як вихідна основа світових релігій, етичних уявлень, мистецтва різних народів – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: – Навчальна: ознайомити з найвідомішими зі священних книг народів світу; осмислити їхнє значення для розвитку світових релігій, культури, мистецтва; розкрити гуманістичні цінності, втілені у священних книгах людства; активізувати читацькі інтереси школярів; – Розвивальна: розвивати увагу та усне мовлення учнів; – Виховна: формувати уявлення учнів про справжні життєві цінності; виховувати високі духовні та моральні якості. […]...
- ТРАГЕДІЯ ЕСХІЛА”ПРОМЕТЕЙ ЗАКУТИЙ”КОНФЛІКТ, ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОБРАЗ, ІДЕЯ ТВОРУ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: ознайомити учнів із поняттями “культура”, “літературний процес”, “літературний напрям”, “літературна течія”, показати зв’язки української і зарубіжних літератур; учити розрізняти поняття “культура” і “література”, “літературний напрям” і “літературна течія”; розвивати навички конспектування лекції вчителя, логічного мислення, зв’язного мовлення, уміння формулювати власну думку, працювати в групі; сприяти вихованню любові до літератури, інтересу до предмета “зарубіжна література”. […]...
- Контрольна робота. Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів із вказаних тем, зробити висновки щодо цінності й ролі священних книг людства в історико – культурному розвитку; перевірити рівень засвоєння цих тем восьмикласниками; розвивати навички чітко й логічно давати відповіді на поставлені запитання в обсязі вивченого матеріалу; вдосконалювати вміння використовувати набуті знання. Перебіг уроку I. Організаційний момент. II. Оголошення […]...
- Втілення сюжетів і образів священних книг людства у мистецтві (література, живопис, музика, скульптура, архітектура, кіно та ін.). УРМ (усно) – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: – Навчальна: продемонструвати вплив Біблії на світове мистецтво; розкрити особливості відображення сюжетів і образів священних книг у різних видах мистецтва – живописі, музиці, кіно та ін.; розкрити гуманістичні цінності, втілені у священних книгах людства; – Розвивальна: розвивати уміння характеризувати міфологічні образи, символи, що трапляються в сюжетах священних книг; розвивати навички роботи в групах, спонукати […]...
- ТРАГЕДІЯ СОФОКЛА”АНТІГОНА”.ДОЛЯ ГОЛОВНОЇ ГЕРОЇНІ ТРАГЕДІЇ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: ознайомити учнів із основними фактами біографії Софокла, коротко охарактеризувати його творчість, проаналізувати центральні образи та ідейний зміст трагедії “Антігона”; розвивати навички аналізу драматичного твору, спостережливість, уміння обстоювати власну думку; виховувати неприйняття жорстокості, високі моральні якості, прищеплювати інтерес до античної культури. Обладнання: текст трагедії Софокла “Антігона” в перекладі Б. Тена, картки з відповідями до завдань […]...
- “ЗОЛОТА ДОБА” ДАВНЬОРИМСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ВЕРГІЛІЯ. МІФОЛОГІЧНА ОСНОВА ПОЕМИ ВЕРГІЛІЯ “ЕНЕЇДА”. ЗАСПІВ ДО ПОЕМИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: коротко ознайомити учнів із історією давньої римської літератури, біографією та творчістю Вергілія, розповісти про зв’язок поеми “Енеїда” з міфами троянського циклу, проаналізувати заспів поеми, поглибити поняття про гекзаметр; розвивати навички підготовки повідомлень, виразного читання, аналізу художнього тексту, вміння визначати віршовий розмір твору; прищеплювати літературний смак, виховувати зацікавленість античною культурою. Обладнання: хрестоматія, тлумачний словник, фотографії […]...
- ВЕДИ ЯК ПАМ’ЯТКА ІНДОЄВРОПЕЙСЬКОЇ СЛОВЕСНОСТІ II-І ТИСЯЧОЛІТЬ ДО Н. Е. ОБРАЗИ ВЕДІЙСЬКОЇ МІФОЛОГІЇ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: ознайомити учнів із будовою Вед, космогонічною концепцією ведизму, пантеоном богів ведизму, проаналізувати ідейно-художні особливості двох уривків із Вед; розвивати вміння конспектувати лекцію за планом, навички аналізу художнього тексту; прищеплювати інтерес до історії культури, повагу до національних культур інших народів. Обладнання: план лекції на дошці, хрестоматія. Перебіг уроку І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ – Бесіда 1. […]...
- ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТ САПФО. ЗВЕРНЕННЯ ДО БОГИНІ КОХАННЯ У ВІРШІ “ДО АФРОДІТИ” (“БАРВНОШАТНА ВЛАДАРКО, АФРОДІТО…”) – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: ознайомити учнів із відомостями про життя Сапфо, коротко охарактеризувати її творчість, проаналізувати гімн “До Афродіти” (“Барвношатна владарко, Афродіто…”); розвивати навички аналізу ліричного твору, вміння давати характеристику ліричному герою вірша; виховувати естетичний смак, прищеплювати інтерес до античної літератури. Обладнання: хрестоматія, пам’ятка “Як оцінити виразне читання” (на дошці), репродукції картин Рафаеля “Сапфо” (фрагмент фрески “Парнас”), Лоуренса […]...
- КОРАН – ГОЛОВНА КНИГА ІСЛАМУ. БУДОВА КОРАНУ, ОХОПЛЕННЯ В НЬОМУ РІЗНИХ СФЕР ЛЮДСЬКОГО ЖИТТЯ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: ознайомити учнів зі структурою Корану, розповісти про роль книги в повсякденному житті мусульман, проаналізувати сури Корану, порівняти сюжети Корану і Біблії; розвивати навички конспектування лекції, аналізу художнього тексту, порівняльного аналізу, роботи в парі; виховувати інтерес до традицій і культури Сходу, повагу до культур народів світу. Обладнання: хрестоматія, фотографії рукописного Корану, картки з завданням (одна […]...
- Новий Заповіт (Євангеліє). Морально-філософський зміст біблійних сюжетів і образів – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: – Навчальна: продовжити ознайомлення з Біблією, пояснити відмінності між Старим Заповітом та Новим Заповітом; ознайомити зі змістом окремих євангельських притч; поглибити знання учнів про притчу; – Розвивальна: розвивати логічне мислення та увагу; – Виховна: виховувати повагу до християнського вчення та прагнення високих моральних ідеалів. Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх […]...
- Ключові ідеї та образи Старого і Нового Заповітів. Старий Заповіт (Створення світу. Каїн і Авель. 10 заповідей) – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: – Навчальна: продовжити ознайомлення з Біблією, ознайомити учнів з історією її виникнення та структурою; поглибити знання з теорії літератури (притча, легенда); виявити гуманістичні цінності, втілені на сторінках Старого Заповіту; ознайомити учнів з окремими міфологічними сюжетами (зазначеними в темі уроку), розкрити їхній морально-філософський зміст; – Розвивальна: розвивати уміння самостійно здобувати знання, логічно мислити та робити […]...
- ОБРАЗИ АХІЛЛА Й ПРІАМА У ДВАДЦЯТЬ ЧЕТВЕРТІЙ ПІСНІ “ІЛІАДИ ГОМЕРА. ГУМАНІСТИЧНИЙ ЗМІСТ “ІЛІАДИ” – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: проаналізувати з учнями художні особливості двадцять четвертої пісні “Іліади”, охарактеризувати образи Ахілла і Пріама; ознайомити учнів з поняттями “героїчний епос”, “катарсис”; розвивати навички коментованого читання, аналізу образної системи художнього твору; виховувати морально-етичні якості учнів, прищеплювати інтерес до античної культури та літератури. Обладнання: хрестоматія, тлумачний словник, репродукція картини O. А. Іванова “Пріам і Ахіллес”. Перебіг […]...
- МІФИ ТРОЯНСЬКОГО ЦИКЛУ: “ТРОЯ”, “ПАРІС ВИКРАДАЄ ЄЛЕНУ”, “ТРОЯНСЬКИЙ КІНЬ”. КЛЮЧОВІ ОБРАЗИ ЦИКЛУ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: поглибити знання учнів про міфи, ознайомити з троянським циклом міфів, проаналізувати тексти міфів “Паріс викрадає Єлену”, “Троя”, “Падіння Трої (троянський кінь)”, охарактеризувати образи Паріса та Єлени; розвивати навички аналізу художнього твору, переказу твору, загальнокультурну ерудицію; виховувати зацікавленість мистецтвом слова, культурою Давньої Греції. Обладнання: хрестоматія, тлумачні словники, картки з відповідями до літературного диктанту (одна на […]...
- Основні періоди античної філософії – коротко Антична – грецька і римська – філософія існувала понад тисячоліття (з VI ст. До н. Е. По VI ст. Н. Е.). За цей час вона, як і вся антична культура, пройшла замкнутий цикл з декількох періодів від зародження до розквіту, а через нього до занепаду і загибелі. Відповідно до цього історія античної філософії розпадається на […]...
- ТВІР ГОМЕРА “ІЛІАДА”. ЕПІЗОД ДВОБОЮ АХІЛЛА Й ГЕКТОРА. ОБРАЗИ АХЕЙСЬКОГО ТА ТРОЯНСЬКОГО ГЕРОЇВ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: коротко ознайомити учнів із відомостями про Гомера та “Іліаду”, міфами про Ахілла, проаналізувати двадцять другу пісню твору, схарактеризувати образи Ахілла та Гектора, виконати їхню порівняльну характеристику; розвивати навички переказу, усного мовлення, аналізу образної системи художнього твору, вміння порівнювати, давати моральну оцінку вчинкам героїв; виховувати морально-етичні якості, зацікавленість античною літературою. Обладнання: хрестоматія, картки з текстами […]...
- ЕПОХА ВІДРОДЖЕННЯ (РЕНЕСАНСУ) В ЄВРОПІ. ХАРАКТЕРНІ РИСИ РЕНЕСАНСНОЇ КУЛЬТУРИ І ЛІТЕРАТУРИ. ПОНЯТТЯ ПРО ГУМАНІЗМ – ВІДРОДЖЕННЯ Мета: ознайомити учнів із поняттями “Відродження”, “гуманізм”, особливостями розвитку культури, науки, мистецтва в добу Ренесансу, розкрити значення цієї доби для світової культури; розвивати навички конспектування, групової роботи, проектної діяльності; прищеплювати естетичний смак, виховувати інтерес до культури Європи. Обладнання: репродукції картин, що згадуються в повідомленнях учнів (див. перебіг уроку), портретів Л. да Вінчі, Дж. Боккаччо, Й. […]...
- СВІТЛО НЕБЕСНОЇ КНИГИ – Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури Літературний багаж. Які священні книги людства утворили підгрунтя світових релігій? Яку роль вони відіграють у духовному житті людини? Коран – головна священна книга ісламу, однієї з найпоширеніших релігій світу, у багатьох країнах проголошеної державною. Для немусульман він є чудовою пам’яткою арабської класичної літератури й середньовічної арабської мови, яка збереглася до нашого часу майже без змін. […]...
- СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ З давніх-давен образ саду асоціювався у різних народів зі світлим раєм, омріяним Едемом – місцем вічного блаженства де панують затишок і благодать. Такий сад є образом-символом духовної літератури, який вбирає в себе вічне і сьогоденне. Кожне дерево в ньому – священна книга людства. Священні пам’ятки літератури дають нам уявлення про думки, почуття та вірування людей, […]...
- Сура двадцять четверта – “світло” – КОРАН – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ (уривок) Мекканська, і в ній 64 айяти. Провозвіщена вона після сури “Аль-Хашр” – “Збір” В ім’я всемилостивого, всемилосердного Бога. 35. Бог є світло небес і землі. Світло Його – неначе ніша в стіні, в якій палає світильник, світильник у кришталевій лампаді, а ця кришталева лампада сяє, немов зоря з перлів. У ній горить олія благословенного […]...
- ВЕДИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ – Хрестоматія Веди (із санскр. “знання”) – стародавня літературно-релігійна пам’ятка Індії. Послідовники індуїзму вважають Веди священними книгами. Початок створення Вед сягає періоду після вторгнення в країну арійських племен у середині II тисячоліття до н. е. Протягом наступних десяти століть усна ведична традиція видозмінювалася і поповнювалася. Записані Веди були лише в першій половині І тисячоліття до н. е. […]...
- КОРАН – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Пам’яткою світової культури є Коран – священна книга мусульман і перший писемний текст арабської літератури, що відноситься до VII ст. н. е. Саме слово “Коран” походить від арабського дієслова “кара’а” й має два значення: “збір, зібрання” (Божих одкровень) та “читання вголос”. Віруючі нерідко додають до назви своєї священної книги Коран високі епітети: ” преславний”, “премудрий”, […]...
- БІБЛІЯ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Найяскравішою пам’яткою світової літератури і культури є Біблія (з грец. – “книги”), про яку український філософ Григорій Сковорода сказав: “Книга вічна, Книга Божа, Книга небесна”. Дійсно, витримавши іспит часом, Біблія посіла почесне місце Книги книг. Це найпоширеніша і одночасно найпопулярніша збірка священних текстів людства, переведена майже на всі мови світу. Текст цієї вічної книги складається […]...
- Про Новий Заповіт – БІБЛІЯ ЯК ПАМ’ЯТКА СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ – Хрестоматія Новий Заповіт – збірка релігійно-повчальних книг, головним завданням яких було викласти основи християнства. Центральне місце в Новому Заповіті посідають чотири Євангелія, написані апостолами Матвієм, Марком, Лукою та Іваном. Створені вони у формі життєпису Ісуса Христа – засновника християнської релігії. Слово євангеліє в перекладі з давньогрецької означає блага вість (“добра звістка, добра новина”). За задумом авторів […]...
- 10 Заповідей – БІБЛІЯ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ (Вихід 20:3-17) 1. І Бог промовляв всі слова оці, кажучи: 2. Я Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю з дому рабства. 3. Хай не буде тобі інших богів передо Мною! 4. Не роби собі різьби і всякої подоби з того, що на небі вгорі, і що на землі долі, і що в […]...
- КОРАН ЯК ПАМ’ЯТКА СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Кора́н (арабською кур’ан, що означає читання, декламація) – це священна книга мусульма́н, у якій викладено основи їхньої віри – ісла́му (арабською – покора). Згідно з уявленнями віруючого мусульманина, Коран ніколи не був створений, а існував вічно і продовжує існувати донині. Він зберігається під “священним престолом” Алла́ха (так мусульмани називають Бога), і лише Аллах у цій […]...
- НОВИЙ ЗАПОВІТ. МОРАЛЬНИЙ ЗМІСТ НАГІРНОЇ ПРОПОВІДІ ХРИСТА. ХУДОЖНІ ТА ІДЕЙНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРИТЧ ПРО СІЯЧА І НЕМИЛОСЕРДНОГО БОРЖНИКА – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Мета: проаналізувати ідейно-художні особливості уривків із Нового Заповіту, визначити їхнє моральне значення, символічне значення їхніх образів, ознайомити з поняттям “притча”, виявити ознаки жанру притчі в євангельських текстах; розвивати навички аналізу художнього твору, роботи в парі; виховувати прагнення бути порядними, милостивими, прищеплювати неприйняття пороку, зла. Обладнання: хрестоматія, словник літературознавчих термінів, репродукція картин Карла Генріха Блоха “Нагірна […]...
- СОНЯЧНА МУДРІСТЬ ДАВНІХ АРІЇВ – Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури Літературний багаж. Пригадайте, що таке міф. Які уявлення давніх людей про закономірності життя, світ і будову Всесвіту відобразилися у вивчених вами міфах? Пригадайте давньоіндійський міф про золоте яйце. Однією з найдавніших священних книг людства є Веди. Ця пам’ятка словесності стала підгрунтям мистецтва, релігії та філософії Давньої Індії. А створили її нащадки племен, що вторглися до […]...
- СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ ЯК ДОБА, її ХРОНОЛОГІЧНІ МЕЖІ ТА СПЕЦИФІЧНІ ОЗНАКИ. РЕЛІГІЯ, ФІЛОСОФІЯ ТА КУЛЬТУРА В ДОБУ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ. ОСНОВНІ ЖАНРИ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ НА ЗАХОДІ І СХОДІ – СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ Мета: ознайомити учнів з основними особливостями Середньовіччя (хронологічними рамками, вирішальними історичними подіями, розвитком культури, науки, мистецтв), коротко охарактеризувати систему жанрів літератури Середньовіччя; розвивати вміння готувати повідомлення, самостійно використовувати інформаційні джерела, конспектувати лекцію, робити узагальнення, розвивати ерудицію; виховувати інтерес до світової культури та літератури. Обладнання: фотографії пам’яток середньовічної архітектури, скульптури та іконопису (на вибір учителя), репродукції […]...
- НАГІРНА ПРОПОВІДЬ. НОВА СПРАВЕДЛИВІСТЬ – БІБЛІЯ ЯК ПАМ’ЯТКА СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Побачивши ж народ, зійшов на гору. І коли він сів, підійшли до нього його учні; а він, відкривши уста, почав навчати їх: “Блаженні1 вбогі духом, бо їхнє Царство Небесне. Блаженні тихі, бо вони успадкують землю. Блаженні засмучені, бо будуть утішені. Блаженні голодні та спраглі справедливости, бо вони наситяться. Блаженні милосердні, бо вони зазнають милосердя. Блаженні […]...
- КОРАН – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ – Хрестоматія Коран (з араб, читання в голос, декламація) – головна священна книга мусульман, запис проповідей, виголошених пророком Мухаммедом у формі пророчих одкровень, головним чином в Мецці та Медіні між 610 і 632 рр. Мусульмани вірять, що Коран не створений, а існує передвічно, він є словом Аллаха і містить його остаточну і повну волю, яку Аллах промовив […]...
- Притча про блудного сина – БІБЛІЯ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ (Від Луки 15:11-32) 11. […] У чоловіка одного було два сини. 12. І молодший із них сказав батькові: “Дай мені, батьку, належну частину маєтку!” І той поділив поміж ними маєток. 13. А по небагатьох днях зібрав син молодший усе, та й подавсь до далекого краю, і розтратив маєток свій там, живучи марнотратно. 14. А як […]...
- З НОВОГО ЗАПОВІТУ – БІБЛІЯ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ – Хрестоматія (З Євангелія від св. Матвія) <…>18 Народження ж Ісуса Христа сталося так. Коли Його матір Марію заручено з Йосипом, то перш, ніж зійшлися вони, виявилося, що вона має в утробі від Духа Святого. 19 А Йосип, муж її, бувши праведний, і не бажавши ославити її, хотів тайкома відпустити її. 20 Коли ж він те подумав, […]...
- ВІДВІДИНИ МУДРЕЦІВ ЗІ СХОДУ. ВТЕЧА В ЄГИПЕТ І ВБИВСТВО НЕМОВЛЯТ. ПОВЕРНЕННЯ З ЄГИПТУ ДО НАЗАРЕТА – БІБЛІЯ ЯК ПАМ’ЯТКА СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ Коли Ісус народився у Вифлеємі Юдейськім, за днів Ірода царя, мудреці прийшли в Єрусалим зо Сходу і спитали: “Де цар юдейський, що оце народився? Бо ми бачили його зорю на сході и прийшли йому поклонитись”. Почувши це, цар Ірод стривожився, і весь Єрусалим з ним. Зібравши всіх первосвящеників та книжників народних, він випитав у них, […]...
- Каїн і Авель – БІБЛІЯ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ (Буття 4:1-12) 1. І пізнав Адам Єву, жінку свою, і вона завагітніла, і породила Каїна, і сказала: “Набула чоловіка від Господа”. 2. А далі вона породила брата йому Авеля. І був Авель пастух отари, а Каїн був рільник. 3. І сталось по деякім часі, і приніс Каїн Богові жертву від плоду землі. 4. А Авель, […]...