ПОЕТИЧНІ ПЕРЛИНИ. ТАРАС ШЕВЧЕНКО “ТЕЧЕ ВОДА З-ПІД ЯВОРА” – ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1 – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ – IІ семестр

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Т. Г. Шевченка; поглиблювати знання дітей про рідну мову, її багатство і красу; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до поетичного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

В будь-якого будяка

Будячиха будь-яка.

О. Орач

2. Робота над чистомовкою

Ба-ба-ба, ба-ба-ба!

Он на березі вербаї

Бу-бу-бу, бу-бу-бу!

Доглядаємо вербу!

Бі-бі-бі, бі-бі-бі!

Сидить голуб на вербі!

Би-би-би, би-би-би!

Голуб полетів з верби!

Бу-бу-бу, бу-бу-бу!

Я люблю свою вербу!

3. Розчитування за складовою таблицею

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Виставка-презентація дитячих малюнків

2. Конкурс на краще читання вірша “Сонце заходить, гори чорніють…”

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Тарас Григорович дуже любив Україну, її стрункі тополі, верби над ставами. Особливо Шевченко любив калину. Він присвятив їй свої вірші. У своєму “Кобзарі” слово калина він ужив 385 разів, а всього у творах Шевченка калина згадується 965 разів.

Сьогодні ми ознайомимося ще з одним чудовим віршем Кобзаря. Вслухайтеся, як звучить українське слово.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Т. Г. ШЕВЧЕНКА “ТЕЧЕ ВОДА З-ПІД ЯВОРА…” (с. 56)

1. Виразне читання вірша вчителем

– Які картини, звуки виникли у вашій уяві під час читання вірша?

2. Словникова робота

1) Довідкове бюро.

Явір – білий клен.

Пишатися – тут: буйно рости, квітнути, мати надзвичайно привабливий вигляд.

Ряска – багаторічна трав’яниста дрібна плаваюча кругло-листа рослина, що покриває води (зазвичай стоячі) і є їжею для водоплавних птахів.

Яр – глибока довга западина (переважно з крутими або прямовисними схилами), що утворилася внаслідок розмиву пухких осадових порід тимчасовими потоками.

2) Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.

Тече долиною

Вода калинонька

Явора верболози

Яром пишається

Хлюпощуться качуром

– У яких словах першого стовпчика наголошений другий склад?

– Які звуки позначає буква я?

– Яке слово у другому стовпчику “зайве”? (Пишається – назва дії.)

– Яке слово складається з двох частин? (Верболіз)

Фізкультхвилинка

3. Повторне читання вірша учнями “луною” за вчителем

– Який куточок рідної природи оспівує поет у своєму вірші?

– З якою інтонацією читається вірш? (Розмірено, лірично, ніби милуючись чарівними краєвидами.)

4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Як ви розумієте словосполучення “пишається калинонька”?

– Куди тече вода?

– Що Шевченко пише про качку? її качаточок?

– Які слова свідчать про безмежну любов поета до рідної землі?

5. Гра “Знайди риму”

Долину… (калина)

Молодіє… (зеленіють)

Горою… (осокою)

За ними… (своїми)

6. Робота в групах

Створення і презентація словесних малюнків до вірша.

7. Добирання слів – назв дій до слів – назв предметів

Вода… (тече)

Калина… (пишається)

Явір… (молодіє)

Верболози й лози… (зеленіють)

Качаточка… (хлюпощуться)

Качечка… (випливає, ловить, розмовляє)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким віршем Т. Г. Шевченка ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Що оспівує в ньому поет?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити вірш напам’ять.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ПОЕТИЧНІ ПЕРЛИНИ. ТАРАС ШЕВЧЕНКО “ТЕЧЕ ВОДА З-ПІД ЯВОРА” – ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1 – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ – IІ семестр