ПОЕТИЧНЕ СЛОВО ПРОНИКЛИВЕ Й ЩИРЕ. ДМИТРО ПАВЛИЧКО ВІТРЯК – Поетична збірка – СВІТ ПОЕЗІЇ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ
Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Дмитра Павличка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити аналізувати прочитане; поглиблювати та розширювати образні уявлення, що виникають в учнів під час читання поезії; розвивати творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Коливає
Вусом сом,
І співає в унісон:
– Копітка
У сома справа:
Вуса – двохаршинні,
Вус – наліво,
Вус – направо,
Сам – посередині…
2. Гра “Розшифруй вислів!”
– Прочитайте слова якнайшвидше. Удруге у кожному слові читайте тільки першу букву.
Місто, ананас, ложка, екзамен, щука, експрес, небо, ялинка, трон, апельсин, йод, тарілка, електрика, город, арка, внук, кіт, астронавт, єнот. (Мале щеня, та й те гавкає.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Петра Осадчука “Стежка”.
2. Робота в групах
Учні кожної групи зачитують складені характеристики хлопчика, дощу, стежки.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми здійснимо подорож до Країни Добра, де панує Сонце, його помічники – маленькі промінці, добрі слова та вчинки. А для того, щоб подорож була успішною, виразно прочитайте вірші. Налаштуймося на Добро!
Сонце зайшло. І раптом
Все навкруги померкло,
Тільки вікно хатини
Сяяло в темноті.
Соняшник здивувався!..
І до вікна підкрався.
І що ж він побачив?
Дівчинка книжку читає,
А Сонце перегортає,
Сторінки й світло вливає
В літери та в слова.
Д. Павличко
– Можливо, хтось із вас знає прізвище автора вірша? (Автор вірша – відомий український поет Дмитро Павличко.)
– Сьогодні нашим провідником по Країні Добра буде відомий український поет Дмитро Павличко та його сонцесяйні вірші, з одним із яких ми мали змогу ознайомитись.
А зараз послухайте один із кращих творів цього автора – невмирущі “Два кольори”, які стали народними. (Звучить пісня “Два кольори” – муз. О. Білаш, сл. Д. Павличка )
– Який оберіг дала мати своєму синові? (Мати вишила синові сорочку.)
– Якими кольорами вишивала? (Вона вишивала червоними і чорними нитками.)
– Чому саме такими кольорами? (Ці кольори – символи життя людини: радості і журби.)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка (додаток)
– Народився Дмитро Васильович Павличко на Івано-Франківщині. Сім’я жила бідно, батьки були змушені працювати від темряви до темряви, щоб прогодувати “маленьких семірко”.
Батько, Василь Миколайович, був освіченим на той час чоловіком, працелюбним та енергійним.
Про маму, Параску Юріївну, поет писав: “Мене мати навчила розмовляти, а книжка думати”.
Невеликі поезії Д. Павличко почав писати ще в дитинстві, але перша книжка “Любов і ненависть” була видана в рік закінчення ним Львівського університету.
Твори для дітей друкував у дитячих журналах, календарі “Дванадцять місяців”, виходили вони і окремими книжками. Ось погляньте на цю чудову виставку, де є книжки “Золоторогий олень”, “Дядько Дац”, “Де найкраще місце на землі?”, “Обруч”.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання вірша Дмитра Павличка “вітряк” (с. 118-119)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем
Неокрає | Мука |
Опівночі | Тишею |
Дзвінкою | Блакить |
Посипаний | Вертольоти |
– Прочитайте слова мовчки, а потім – перевірте читання свого сусіда по парті.
– Серед поданих слів знайдіть синонім до слів безмежне, безконечне (неокрає ); борошно (мука).
3) Повторне читання вірша учнями.
– Прочитайте вірш замріяно у повільному темпі.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Де стоїть вітряк? Із чим поет порівнює вітряк? Прочитайте відповідні рядки.
– Яка робота є у вітряка? Чим важлива ця робота?
– Які слова у вірші свідчать про те, що Чумацький Шлях схожий на туманну світлу смугу?
– Як ви гадаєте, чому автор не говорить про це прямо?
– Спробуйте пояснити, навіщо митці створюють поетичні образи.
3. Робота за ілюстрацією
– Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
– Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?
– Що художник зобразив на картині?
– Що він намалював у центрі картини? вдалині?
– Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
– Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З творчістю якого поета ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Що вам найбільше запам’яталося?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 118-119).