“ПІСНЯ ПРО РОЛАНДА”ПАТРІОТИЧНА ТЕМА ТВОРУ, ЗОБРАЖЕННЯ ГЕРОЇЧНОЇ БОРОТЬБИ ФРАНКІВ ПРОТИ ІНОВІРЦІВ – СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Мета: виявити в учнів рівень знання змісту твору, проаналізувати композицію поеми, розкрити її тему та ідею; розвивати навички аналізу художнього тексту, виразного читання, переказу, зв’язного мовлення; виховувати повагу до таких цінностей, як шляхетність, вірність, віддане служіння ідеалам.

Обладнання: повний текст твору “Пісня про Роланда” в перекладі В. Пащенка та Н. Пащенко, ілюстрації до твору з його середньовічних видань.

Перебіг уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Перевірка домашнього завдання

3-4 учні представляють складені вдома цитатні плани “Пісні про Роланда”.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

– Бесіда

1. Яка подія є зав’‎язкою твору? (Карл Великий після семи років боротьби захопив майже всю Іспанію, лише Сарагоса залишалася під владою царя Марсилія. Марсилій зі своїми радниками вирішили обдурити Карла, пославши йому багаті дари й пообіцявши прийняти християнство. Прихід до Карла посольства маврів і є зав’‎язкою твору.)

2. Як франки прийняли посольство маврів?

3. Що вирішила рада у Карла Великого?

4. Чому було відхилено кандидатуру Роланда як посла до Сарагоси?

5. Хто з васалів короля запропонував відправити до Марсилія Ганелона? Чому?

6. Як сприйняв пропозицію пасинка Ганелон?

7. Про що Ганелон домовився з маврами?

8. Яким був план Ганелона?

9. Чи повірив Марсилій Ганелону? Проілюструйте відповідь цитатою з твору.

10. Куди пішов Карл зі своїм військом?

– Усне словесне малювання

Використовуючи текст “Пісні про Роланда”, опишіть війська маврів і франків.

– Переказ тексту

Розкажіть, як проходив бій у Ронсевальській ущелині.

– Бесіда

1. Як Карл дізнався, що Роланду і франкам загрожує смерть?

2. Чи вдалося Карлові врятувати загін Роланда?

3. Чи зрозумів Роланд, хто винен у загибелі франків?

– Виразне читання художнього тексту

З-4 учні по черзі зачитують епізод прощання Роланда зі своїм мечем (глава “Смерть Роланда”, пісні 171-173).

Пояснення вчителя. З літературних творів різних народів відомо, що воїни завжди з повагою і любов’‎ю ставилися до своєї зброї та коней – цих постійних супутників походів. Своїм мечам вони часто давали прізвиська, у яких відображувалися кращі якості металу, його твердість і міць. Так, назва меча Роланда – Дюрандаль – утворена від французького слова dur (“твердий”) або (hirer (“бути міцним”) та вказує на його надзвичайну твердість. Назву меча Турпіна Альмас можна перекласти як “свята сокира”; назва меча Карла Джойоз означає “радісна”, меча Олівера Альтеклер – “високосвітлий”.

Прощання головного героя поеми зі своїм мечем є одним із найпоетичніших епізодів твору. Мотив прощання зі зброєю часто використовувався в середньовічній літературі, адже меч був не тільки ознакою сили, доблесті та влади, а й релігійною реліквією: у його руків’‎я клали частинки мощей християнських святих.

Передсмертне звернення Роланда з прощальними словами до свого меча схоже на оплакування. Герой не може допустити, щоб його зброя потрапила до рук ворога. Він знаходить у собі сили для боротьби з сарацином, який намагався заволодіти його мечем. На полі брані, де не залишилося жодної живої душі, а лише гори трупів, Роланд перед смертю прикриває собою Дюрандаль і лягає обличчям до сарацинської землі:

Аби відразу стало зрозуміло

І Карлові, і лицарям-баронам,

Що він, Роланд, помер як переможець.

Відпущення гріхів у Бога просить

Й до Неба рукавицю простягає.

– Бесіда

1. Як Карл вирішив вчинити з Ганелоном?

2. Як Ганелон намагався уникнути розплати?

3. Як покарали Ганелона?

4. Чому, на вашу думку, в кінці твору зображено епізод хрещення цариці Брамімонди, дружини Марсилія?

5. Що сталося з нареченою Роланда? Як ви оцінюєте її рішення відкинути пропозицію Карла стати дружиною його сина?

6. Які події є кульмінацією та розв’‎язкою твору?

7. Визначте тему та ідею “Пісні про Роланда”.

– Підсумок учителя

Композиція поеми “Пісня про Роланда” тричастинна. Перша частина охоплює пісні 1-80, її можна назвати “Відданий Роланд”. Друга (пісні 81-178) – “Битва в Ронсевальській ущелині”. У третій частині описується покарання зрадника Ганелона й оплакування загиблого Роланда. Кожний із трьох етапів дії складається з двох подій, що контрастно протиставлені одна одній. Перша частина вміщує опис двох посольств: мавра Бланкандріна і християнина Ганелона. Друга частина – опис двох битв: першої, що принесла поразку маврам, і другої – в Ронсевальській ущелині, фатальної для франків, що стала кульмінацією твору. Третя частина містить розповідь про помсту маврам та Ганелонові. Покарання останнього є розв’‎язкою твору.

Тема поеми – зображення боротьби франків проти іноземців та іновірців за батьківщину і християнську віру.

Ідея – оспівування вірності королю, вірі й вітчизні, засудження зради батьківщині. Така ідея зумовила відступ від історичної правди: незначний короткий історичний епізод перетворився в поемі на картину боротьби Карла з сарацинами, що точилася довгих сім років.

Патріотичний пафос твору нерозривно пов’‎язаний з мотивом національно-релігійної боротьби проти мусульман і особливою місією в цій боротьбі Франції.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

– Літературна вікторина “Чи уважний ти читач?”

1. Прізвисько Карла. (Великий.)

2. Боги, яким вклонявся цар Сарагоси. (Аполлін та Магомет.)

3. Традиційний епітет, який характеризує у творі Францію. (Красуня.)

4. Ким доводився Роланд Кардові? (Племінником.)

5. Кличка коня Роланда. (Вельянтіф.)

6. Ім’‎я найближчого друга Роланда. (Олів’‎єр.)

7. Як звали наречену Роланда? (Альда.)

8. Де поховали Роланда та його воїнів? (У храмі Сен-Ромена.)

9. Ім’‎я сина Карла. (Луї.)

10. Місце, де билися барони Пінабел і Тьєррі. (Лука під Ахеном.)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти план характеристики Роланда. Дібрати цитати до образу Роланда.

Завдання за бажанням. Намалювати головного героя “Пісні про Роланда”.



“ПІСНЯ ПРО РОЛАНДА”ПАТРІОТИЧНА ТЕМА ТВОРУ, ЗОБРАЖЕННЯ ГЕРОЇЧНОЇ БОРОТЬБИ ФРАНКІВ ПРОТИ ІНОВІРЦІВ – СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ