Пісні, рідні з дитинства – НАРОДНІ ПІСНІ

Матеріал уроку. Українська дитяча пісня “Два півники”.

Мета. Збагачувати уявлення учнів про пісню як жанр усної народної творчості; вчити учнів визначати дійових осіб, давати їм характеристику; працювати над художніми засобами пісні; вдосконалювати навички виразного читання; виховувати любов до народної пісні.

Обладнання. Запис пісні “Два півники”, співу солов’я, малюнки із зображенням півника, курочки, цапа, козенятка, вовка.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Гра “Яке слово не таке, як інші?”

Учитель читає речення, а діти повинні почути слово не таке, як інші. Семеро солов’ят співали сумну пісню. (Пісню.)

2. Читання гнізд споріднених слів (швидко).

Пісня

Спів

Співак

Піснярі

Співи

Співанка

Пісенний

Співати

Співучий

Пісенька

Співанка

Співаночка

3. Читання скоромовки.

Учні читають скоромовку з дошки спочатку повільно, потім – швидше, швидко.

Має втіху солов’їха:

Солов’ята всі у тата.

Всі співучі, голосисті,

Всі із хистом, всі артисти

С. Шаповалов

4. Слухання запису співу солов’я.

– Якщо не знаєш соловейка, цього дуже скромно забарвленого, сіренького і непомітного птаха, то ніколи не подумаєш, що він володіє таким чудовим голосом. Солов’їну пісню неможливо описати, її треба почути.

(Учні слухають пісню солов’я у записі.)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Яка гарна і мелодійна пісня! Ми слухали її, затамувавши подих. Так само заслуховується весь світ українською народною піснею.

Українці, як соловейки, – співучий народ. Кажуть, де троє українців, там цілий хор. Споконвіку наші предки мали хист до співу. Ще змалку знали вони багато пісень. Що співала мама над колискою немовляти? Які колискові пісні ви знаєте? Хто є їх головними героями?

– Після того, як маленька дитина вчиться робити перші кроки, вчиться плескати в долоні, з нею розучують пісеньки-забавлянки. Люблять діти і за – клички та примовки. Давайте пригадаємо їх. Я почну слова пісеньок, а ви – продовжіть.

– Печу, печу хлібчик… (Дітям на обідчик.)

– Іди, іди, дощику… (Зварю тобі борщику в полив’янім горщику.)

– Вийди, вийди, сонечко… (На дідове полечко, на бабине зіллячко, на наше подвір’ячко.)

– А як полюбляють українські люди колядки, щедрівки, веснянки, жниварські, весільні пісні!

– У формі чого створювались народні пісні? (У формі вірша.)

– Отже, народна пісня – це невеликий усний віршований твір, що співається. За змістом інколи вони нагадують казки, а природні явища та рослини у них можуть бути зображені як живі істоти. Наш сьогоднішній урок присвячується саме таким народним пісням.

III. Опрацювання української дитячої пісні “Два півники”.

1. Слухання запису пісні. Перевірка первинного сприймання.

– Назвіть усіх персонажів так, як їх названо у творі.

2. Словникова робота.

Читання груп слів на одному мовному видиху.

Два

Меле

Млина

Залигав

Цап

Коза

Тікає

Курочки

Туп

Грає

Віжки

Обідрав

Ліс

Зате

Ріжки

Реберце

Хоч

Тато

Серце

Півники

– Яке із прочитаних слів має таке значення: “довгий ремінь чи мотузок, яким правлять кіньми”? “одягнув мотузок на роги тварини”?

3. Читання пісні учнями мовчки. Відповіді на запитання.

– Які події описані у пісні?

– У якій послідовності вони відбувалися?

4. Аналіз змісту пісеньки з елементами вибіркового читання.

– Назвіть усіх персонажів у тому порядку, у якому про них згадується в пісні.

– Що робили півники і курочки?

– Хто працював у млині?

– Хто вкрав козеня? Кому вдалося його врятувати?

– Чому у тата з матусею радується серце?

– Який персонаж сподобався найбільше? Хто не сподобався? Поясніть свою думку.

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Виправ помилку”.

– Відшукайте в тексті слова, які продовжать речення: “не козеня, а… (Козенятко)”, “Не півні, а… (Півник)”, “Не кури, а… (Курочки-чубарочки)”, “Не вовк, а… (Вовчок-сірячок)” і т. д.

Б) Гра “Хто швидше?”

Учитель показує зображення персонажів пісні, а учні повинні швидко знайти і прочитати, що виконував він у творі.

В) Гра “Відшукай рими”.

Діти зачитують пари слів, що римуються.

Г) Читання в парах (по стовпчику).

6. Виразне читання.

Кілька разів діти напівголосно читають пісню, досягаючи цілковитої правильності та виразності.

– Прочитайте пісню наспівно, змінюючи інтонацію і рухи залежно від її змісту.

7. Відтворення запам’ятованого тексту (робота в парі).

Діти розповідають один одному з пам’яті ту частину пісні, яку запам’ятали на уроці.

8. Розвиток зв’язного мовлення.

– Роздивіться обкладинку та ілюстрації до книжки “Два півники”, виконані художником Володимиром Голозубовим. Прочитайте ті рядки пісні, які зобразив художник.

– Створіть свої словесні малюнки до тих рядків, які не проілюстрував художник.

9. Робота в зошиті (с. 26).

IV. Підсумок уроку.

– Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили?

– Що таке пісня? Які слова з твору доводять, що вона створена сотні років тому?

– Чим вас зацікавила пісня “Два півники”?

– Дізнайтеся вдома, які пісеньки співали вам, коли ви були маленькими.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Пісні, рідні з дитинства – НАРОДНІ ПІСНІ