Пісні Марусі Чурай. “Засвіт встали козаченьки”. Виразне читання поезії напам’ять
Тема. Пісні Марусі Чурай. “Засвіт встали козаченьки”. Виразне читання поезії напам’ять
Мета: допомогти усвідомити за допомогою засобів виразного читання поетичну красу пісень Марусі Чурай, силу почуттів, яка в них виражена; розвивати образне та критичне мислення, творчі здібності, навички виразного читання напам’ять, уміння аналізувати пісні, характеризувати образ легендарної народної поетеси, висловлювати власні судження про її твори; виховувати почуття поваги до духовних надбань нашого народу, щирість у вираженні почуттів, естетичні смаки.
Теорія літератури: народна пісня, історична пісня, художні образи, художні засоби.
Обладнання: портрети Марусі Чурай, збірка її пісень, аудіозаписи, роман у віршах Л. Костенко “Маруся Чурай”, схема з теорії виразного читання, пам’ятка.
Тип уроку: виразне читання напам’ять.
Хід уроку
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Вступне слово вчителя.
Красу слова поетичного твору можна відчути тільки при вдумливому читанні, при вмінні уявляти зображувані картини, вірі в щирість почуттів автора (відомого чи невідомого). Сьогодні ми спробуємо висловити своє ставлення до зображуваного, власні почуття та враження через виразне читання пісні Марусі Чурай “Засвіт встали козаченьки”.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Повторення відомостей із теорії виразного читання.
Опрацювання схеми (див. с. 33).
ü Виконання дихальних вправ.
(Існують вправи, регулярне виконання яких дасть змогу навчитися здійснювати контроль над кількістю набраного повітря й раціональним його використанням.)
ü Пригадування понять “Інтонація”, “Пауза”, “Логічний наголос”, “Поза. Міміка. Жести”.
ü Опрацювання пам’ятки.
ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ВІРШОВАНОГО ТВОРУ
1. Вдумливо прочитайте вірш.
2. З’ясуйте лексичне значення незрозумілих слів.
3. З урахуванням змісту та ідеї твору визначте настрій, з яким будете читати твір.
4. У кожному рядку визначте основне за смислом слово, на яке падає логічний наголос (його необхідно інтонаційно виділяти).
5. Позначте в тексті паузи (короткі, середні, довгі); позначте стрілками тон читання. Прочитайте кілька разів вірш із дотриманням усіх позначок.
6. Читаючи вірш, уявляйте картини, які виникають, намагайтеся запам’ятати їхню послідовність.
7. Вивчіть вірш напам’ять, прочитайте його комусь зі знайомих, урахуйте їхні побажання та зауваження.
ü Хорове читання.
(Це засіб повторення, удосконалення виразного читання, подолання сором’язливості, невпевненості.)
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Виразне читання напам’ять пісні Марусі Чурай “Засвіт встали козаченьки”.
(Можна у вигляді конкурсу з обранням журі, оцінюванням та визначенням переможців.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Усне малювання.
(Сприяє розвитку творчої уяви, допомагає розумінню образів.) Змалюйте словами картини, які ви уявляєте при читанні пісні “Засвіт встали козаченьки”.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати повідомлення про пісні Марусі Чурай, не передбачені програмою.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
– Найкращим декламатором віршів сьогодні був (була)…
Related posts:
- Короткий переказ – Засвіт встали козаченьки – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ Засвіт встали козаченьки В похід з полуночі, Заплакала Марусенька Свої ясні очі. Не плач, не плач, Марусенько, Не плач, не журися Та за свого миленького Богу помолися. Стоїть місяць над горою. Та сонця немає, Мати сина в доріженьку Слізно проводжає. – Прощай, милий мій синочку, Та не забувайся, Чрез чотири неділеньки Додому вертайся! – Ой […]...
- ЗАСВІТ ВСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ – Підручник – Українська література 8 клас – О. М. Авраменко – Грамота 2016 рік Засвіт встали козаченьки В похід з полуночі, Заплакала Марусенька Свої ясні очі. Не плач, не плач, Марусенько, Не плач, не журися, А за свого миленького Богу помолися. Стоїть місяць над горою, Та сонця немає, Мати сина в доріженьку Сльозно проводжає. Ой Бог знає, коли вернусь, У яку годину. Прийми ж мою Марусеньку, Як рідну дитину. […]...
- ЗАСВІТ ВСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ Засвіт встали козаченьки В похід опівночі, Заплакала Марусенька Свої ясні очі. Не плач, не плач, Марусенько, Не плач, не журися, А за свого миленького Богу помолися. Світить місяць над горою, А сонця немає. Мати сина в доріженьку Слізно проводжає: – Іди, іди, мій синочку, Та й не забаряйся, За чотири неділеньки Додому вертайся! – Ой […]...
- ЗАСВІТ ВСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ Засвіт встали козаченьки В похід з полуночі, – Заплакала Марусенька Свої ясні очі. Не плач, не плач, Марусенько, Не плач, не журися, Та за свого миленького Богу помолися. Стоїть місяць над горою, Та сонця немає, Мати сина в доріженьку Сльозно проводжає: – Прощай, милий мій синочку, Та не забувайся, Чрез чотири неділеньки Додому вертайся! – […]...
- Легендарна поетеса з Полтави. Трагічна історія життя Марусі Чурай. Пісні, що стали народними, їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи. “Засвіт встали козаченьки” Тема. Легендарна поетеса з Полтави. Трагічна історія життя Марусі Чурай. Пісні, що стали народними, їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи. “Засвіт встали козаченьки” Мета: ознайомити з легендою про Марусю Чурай, допомогти усвідомити поетичну красу її пісень, силу почуттів, у них передану; розвивати вміння виразно читати, аналізувати пісні; характеризувати образ легендарної народної поетеси; висловлювати власні судження […]...
- ЗАСВІТ ВСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ – Пісні на ім’я Маруся Чурай – Усна народна творчість: збережена мудрість народу Засвіт встали козаченьки В похід з полуночі, Виплакала Марусенька Свої ясні очі. “Іди, іди, мій синочку, Та не забаряйся, За чотири неділеньки Додому вертайся!” Не плач, не плач, Марусенько, Не плач, не журися, Та за свого миленького Богу помолися! Стоїть місяць над горою, А сонця немає. Маги сина в доріженьку Слізно проводжає: “Ой рад би […]...
- ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ. “ЗАСВІТ ВСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ”. ЛЕГЕНДАРНА ПОСТАТЬ З ПОЛТАВИ. ТРАГІЧНА ІСТОРІЯ ЇЇ ЖИТТЯ. ПІСНІ, ЩО СТАЛИ НАРОДНИМИ. ЇХ ПОПУЛЯРНІСТЬ, ФОЛЬКЛОРНА ОСНОВА, НАРОДНОПОЕТИЧНІ ОБРАЗИ – Вступ. Усна народна творчість Мета: ознайомити учнів із найважливішими відомостями життя легендарної піснярки з Полтавщини-Марусі Чурай, її пісенною спадщиною; розвивати вміння виразно читати та коментувати пісню “Засвіт встали козаченьки”, знаходити й пояснювати художні засоби, розвивати самостійність, культуру мовлення, мислення, пам’ять; виховувати любов до рідного слова, почуття людської гідності, бажання відроджувати та вивчати оригінальну творчість народу. Обладнання: портрет Марусі Чурай, […]...
- ЗАСВІТ ВСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ – МАРУСЯ ЧУРАЙ Засвіт встали козаченьки В похід з полуночі, Заплакала Марусенька Свої ясні очі. Не плач, не плач, Марусенько, Не плач, не журися Та за свого миленького Богу помолися. Стоїть місяць над горою, Та сонця немає, Мати сина в доріженьку Сльозно проводжає. – Прощай, милий мій синочку, Та не забувайся, За чотири неділеньки Додому вертайся! – Ой […]...
- МАРУСЯ ЧУРАЙ. ПІСНІ ВІЮТЬ ВІТРИ, ЗАСВІТ ВСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ. ДАВНЯ УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА √ Маруся Чурай (1625 р. н.) – дочка урядника Полтавського добровільного козачого полку, Гордія Чурая, страченого в полоні польського коронного гетьмана Потоцького. – За легендою Маруся дуже вродлива, наділена природою музичним і поетичним хистом. – Трагізм долі Чураївни у зраді коханою людиною – Грицем Бобренком, який одружився з Галею Вишняківною (багатою спадкоємицею), піддавшись на вмовляння […]...
- ВІЮТЬ ВІТРИ, ВІЮТЬ БУЙНІ – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ – Підручник – Українська література 8 клас – О. М. Авраменко – Грамота 2016 рік Віють вітри, віють буйні, Аж дерева гнуться; Ой як болить моє серце, А сльози не ллються. Трачу літа в лютім горі І кінця не бачу, Тільки мені легше стане, Як трошки поплачу! Не поможуть сльози щастю, Серцю легше буде, Хто щаслив був хоч з часочок, – Повік не забуде. Єсть же люди, що і моїй […]...
- ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ НАПАМЯТЬ ВІРШІВ Т. ШЕВЧЕНКА ТА ЛЕСІ УКРАЇНКИ – Світ української поезії Мета: ознайомити учнів з методикою виразного читання; розвивати пам’ять, навички вдумливого читання напам’ять поетичних творів, їх аналізу; виховувати моральні якості, естетичний смак, любов до поезії, удосконалювати творчі акторські здібності. Обладнання: портрети Т. Шевченка, Лесі Українки, ілюстрації до творів, плакати з теорії виразного читання. Тип уроку: урок виразного читання. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ІІ. ОГОЛОШЕННЯ […]...
- Маруся Чурай – легендарна поетеса з Полтави. Трагічна історія її життя. Пісні”Засвіт встали козаченьки”, “Віють вітри, віють буйні”, “Ой не ходи, Грицю…”,що стали народними. їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи Тема. Маруся Чурай – легендарна поетеса з Полтави. Трагічна історія її життя. Пісні “Засвіт встали козаченьки”, “Віють вітри, віють буйні”, “Ой не ходи, Грицю…”, що стали народними. їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи. Мета: ознайомити учнів із постаттю легендарної поетеси Марусі Чурай, її пісенною спадщиною; розвивати уміння виразно читати, коментувати пісні, пояснювати в них художні […]...
- ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ – Підручник – Українська література 8 клас – О. М. Авраменко – Грамота 2016 рік “Ця дівчина не просто так, Маруся. Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа” – цими словами захищає на суді Марусю Чурай закоханий у неї благородний козак Іван Іскра. Проте дівчина любить Григорія Бобренка, мати якого має інші плани: вона хоче одружити сина із заможною Галею Вишняківною. Під час Національно-визвольної війни українського народу […]...
- Пісні Марусі Чурай – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ – 6-9 класи Віють вітри, віють буйні, Аж дерева гнуться; Ой, як болить моє серце, А сльози не ллються. Трачу літа в лютім горі І кінця не бачу, Тільки мені легше стане, Як трошки поплачу! Не поможуть сльози щастю, Серцю легше буде, Хто щаслив був хоч з часочок, Повік не забуде. Єсть же люди, що і моїй Завидують […]...
- АФРОДІТО, БЕЗСМЕРТНА ЗЕВЕСОВА ДОНЮ… – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ Афродіто, безсмертна Зевесова доню, Баламутко на ясному троні, тебе я благаю, Не гніти мою душу, о пані велична, Горем, журбою. О, зійди, як не раз на мої ти благання Відмикала, стурбована, брами палати, З золотого батьківського дому до мене Ти приходжала… “І чого тобі треба, душе ти шалена? І кого тобі маю в солодкі обійми […]...
- ЗНО – Пісні Марусі Чурай – Усна народна творчість Життя Марусі Чурай оповите імлою давнини, але достеменно відомо, що народилася вона 1625 року в родині урядника Полтавського добровільного козачого полку Гордія Чурая, людини хороброї, чесної, палкого патріота, котрий брав участь у походах проти польської шляхти. Він був страчений у Варшаві після того, як потрапив у полон до польського коронного гетьмана Потоцького. Легенда наділила Чураївну […]...
- Тема 2. Пісні Марусі Чурай – Усна народна творчість Життя Марусі Чурай оповите імлою давнини, але достеменно відомо, що народилася вона 1625 року в родині урядника Полтавського добровільного козачого полку Гордія Чурая, людини хороброї, чесної, палкого патріота, котрий брав участь у походах проти польської шляхти. Він був страчений у Варшаві після того, як потрапив у полон до польського коронного гетьмана Потоцького. Легенда наділила Чураївну […]...
- Пісні Марусі Чурай. “Віють вітри, віють буйні”, “Ой не ходи, Грицю”. Пісні, що стали народними. Їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи Тема. Пісні Марусі Чурай. “Віють вітри, віють буйні”, “Ой не ходи, Грицю”. Пісні, що стали народними. Їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-естетичну цінність українських історичних та ліричних пісень; розвивати вміння виразно читати, коментувати пісні, характеризувати художні образи, висловлювати власне ставлення до піснярки Марусі Чурай та її пісень; виховувати почуття поваги […]...
- ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ. “ВІЮТЬ ВІТРИ, ВІЮТЬ БУЙНІ”, “ОЙ НЕ ХОДИ, ГРИЦЮ…” – Вступ. Усна народна творчість Мета: ознайомити учнів зі змістом пісень Марусі Чурай; формувати вміння визначати основну думку, художні особливості пісень, уміння бачити за твором образ самого автора; розвивати навички виразного читання, коментування й аналізу пісень, культуру зв’язного мовлення; сприяти вихованню почуття прекрасного, бажання вивчати пісенну спадщину українського народу. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Обладнання: портретне зображення Марусі Чурай, аудіозапис […]...
- Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ Ой не ходи, Грицю, та й па вечорниці, Бо на вечорницях дінки-чарівниці. Котрая дівчина чари добре знала, Вона ж того Гриця та й причарувала. Тут маються на увазі свати. Інша дівчина чорнобривая, То чарівниченька справедливая. У неділю рано зілля копала, В понеділок переполоскала, Як прийшов вівторок, зілля із варила, У середу рано Гриця отруїла. Як […]...
- ОЙ НЕ ХОДИ, ГРИЦЮ… – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці, Бо на вечорницях дівки чарівниці. Котра дівчина чари добре знала, Вона ж того Гриця та й причарувала. Інша дівчина чорнобривая, Та чарівниченька справедливая. У неділю рано зіллячко копала, А у понеділок переполоскала, Як прийшов вівторок – зілля ізварила, 1 Скруха – тяжкий, пригнічений настрій. У середу рано […]...
- Виразне читання напам’ять гімну “Ще не вмерла України…” Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору, його символічне значення; розвивати пам’ять, навички виразного читання, творчі здібності. Очікувані результати: учні вміють виразно розповідати напам’ять вірш-гімн, актуалізувати його, пояснювати символічне значення; шанують державні символи. Теорія літератури: пауза, інтонація, логічний наголос, темп, виразне читання. Обладнання: підручник, державні символи України. Тип уроку: виразне читання напам’ять. І. Актуалізація […]...
- ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ Історія донесла до нащадків багато славних імен князів, гетьманів, полководців. На жаль, значно менше збереглося в пам’яті імен людей мистецтва. Мало хто з пересічних українців може перелічити колись усім відомих кобзарів і піснетворців. Час припорошує славетні імена пилом забуття. Тож не дивно, що й про Марусю Чурай письмових свідчень не збереглося. Тільки фольклорні джерела донесли […]...
- Тарас Шевченко. “Мені однаково, чи буду…”. Виразне читання поезії напам’ять Тема. Тарас Шевченко. “Мені однаково, чи буду…”. Виразне читання поезії напам’ять Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст філософських творів Шевченка, їхню поетичну довершеність за допомогою засобів виразного читання; розвивати образне та критичне мислення, творчі здібності, навички виразного, вдумливого читання віршів напам’ять, їхнього аналізу в контексті біографи поета, уміння висловлювати власні міркування та доводити їх; виховувати […]...
- Символічне значення образу поетеси Марусі Чурай для України – Зразок твору – ІСТОРИЧНІ ПІСНІ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ – УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА – 8 КЛАС Зпортрета Ф. Самусєва на нас дивиться дівчина з гарним обличчям та очима, повними невимовного суму. Це – Маруся Чурай. Людська душа – завжди таємниця. Інша річ – душа поета: вона відверто і повністю розкривається у творах. Якщо замислитися про це, то стає навіть трохи тривожно: читаючи вірші поета, кожен має унікальну можливість зрозуміти його душу, […]...
- Виразне читання напам’ять календарно-обрядових пісень зимового циклу Мета: розвивати навички виразного читання народних пісень напам’ять, висловлення власної думки, вражень щодо прочитаного; розвивати акторські здібності школярів. Очікувані результати: учні мають уявлення про засоби виразного читання, виразно читають вірші напам’ять, висловлюють власні думки з приводу прочитаного, цитують висловлювання відомих людей про українські народні пісні. Теорія літератури: пауза, інтонація, логічний наголос, темп, виразне читання. Обладнання: […]...
- Виразне читання напам’ять поезії Шандора Петефі “Коли ти муж, – будь мужнім…”. Характеристика емоційно-змістової наповненості поезії Мета: формувати вміння декламувати вірші, правильно інтонувати поетичні рядки, наголоси, змістові акценти, вчити розуміти закони силабо-тонічної системи віршування; прищеплювати навички проникнення у змістові глибини поетичного тексту та розуміння взаємозв’язку форми і змісту художнього твору; створити ситуацію необхідності аргументувати власний погляд на ідейно-тематичному змісті поетичного твору, вчити відстоювати свою позицію через наведення цитат. Тип уроку: виразне […]...
- Урок виразного читання. Виразне читання та аналіз поезій Байрона Мета: навчати виразного читання поетичних творів; перевірити якість заучування поезій напам’ять; розвивати пам’ять та артистизм; учити презентувати власні ілюстрації, виховувати прагнення передавати своє бачення поезії у зорових образах; розвивати навички публічного виступу, творчі здібності учнів. Обладнання: учнівські ілюстрації до творів Байрона. Тип уроку: Виразне читання. ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності Учитель. Творчість Байрона була […]...
- Урок виразного читання. Виразне читання поетичних творів Т. Г. Шевченка Мета: продовжити вдосконалювати вміння і навички школярів щодо виразного і вдумливого читання поезій Т. Г. Шевченка напам’ять, формувати вміння висловлювати власні думки, враження щодо прочитаного; розвивати акторські здібності учнів, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати почуття поваги до постаті Великого Кобзаря, естетичний смак. Тип уроку: урок формування вмінь та навичок. Обладнання: таблиця “Виразне читання поетичних творів”, портрет […]...
- Виразне читання напам’ять байки Л. Глібова “Щука” Мета: розвивати пам’ять, навички виразного читання напам’ять гумористичних творів, викликати інтерес до гуморесок. Очікувані результати: учні добре знають напам’ять текст самостійно обраних для вивчення гуморесок, уміють коментувати їхній зміст, виділяти художні засоби та прийоми, цікавляться творами гумористичної літератури. Теорія літератури: інтонація, темп, пауза, логічний наголос. Обладнання: портрет письменників; видання творів, ілюстрації до них. Тип уроку: […]...
- Виразне читання гумористичних творів – за розділами “З української прози” та “Український гумор та сатира” Тема. КР № 6 за розділами “З української прози” та “Український гумор та сатира”. ВЧ № 4. Виразне читання гумористичних творів. Мета: перевірити знання учнів з розділів “З української прози” та “Український гумор та сатира”; удосконалити вміння виразно читати гумористичні твори; розвивати навички володіння словом; виховувати почуття гумору. Обладнання: збірники гумористичних творів, ілюстрації до них, […]...
- Виразне читання вірша Т. Шевченка напам’ять Мета: повторити основні теоретичні відомості про виразне читання; розвивати навички виразного читання, розкриття через інтонацію змісту й основної думки твору; розвивати акторську майстерність, пам’ять учнів. Очікувані результати: учні добре знають вірш Т Шевченка напам’ять, уміють виразно та вдумливо розповідати його, коментувати й аналізувати, порівнювати із сучасністю й робити висновки. Теорія літератури: інтонація, темп, пауза, логічний […]...
- Пісні на ім’я Маруся Чурай – Усна народна творчість: збережена мудрість народу Пpo Марусю Чурай, якій приписують до двадцяти популярних пісень, розповідають завжди з епітетом легендарна. Причому не тільки автори, які скептично ставляться до існування дівчини – піснярки, а й ті, хто переконує, що вона реальна особа. Історія ця майже детективна, тож спробуймо її з’ясувати. Культурні діячі, які вірять в існування Марусі Чурай, спираючись на народні перекази […]...
- ВІЮТЬ ВІТРИ, ВІЮТЬ БУЙНІ – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ – УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ Віють вітри, віють буйні, Аж дерева гнуться: Ой як болить моє серце, Самі сльози ллються! Трачу літа в лютім горі І кінця не бачу; Тільки мені й легше стане, Як трошки поплачу! Не поможуть сльози щастю – Серцю легше буде! Хто щаслив був хоть2 часочок, Повік не забуде! Єсть же люди, що і моїй Завидують […]...
- Виразне читання вірша Ш. Петефі “Коли ти муж, будь мужнім…” – ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ – IІ семестр Мета: вдосконалювати навички виразного читання, працювати над інтонацією, логічним наголосом, навчати особливостей прочитання ліричного твору на прикладі поезії Ш. Петефі “Коли ти муж…”; виховувати культуру мовлення. Обладнання: картки з позначками для розбору вірша, текст поезії. ХІД УРОКУ I. Актуалізація опорних знань Перевірка домашнього завдання. Читання відповіді на запитання “Що таке справжня мужність”. II. Мотивація навчальної […]...
- Виразне читання поезій Роберта Бернса Мета: закріпити поняття поняття про специфіку віршованої мови, ритм та риму на матеріалі поезій Роберта Бернса; розвивати навички виразного читання віршованих творів: розстановку пауз, логічних наголосів, дотримання темпу і тембру читання; розвивати пам’ять, увагу, вміння оцінювати власну виразність читання та читання товаришів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: портрет Роберта Бернса; тексти поезій. Тип уроку: урок узагальнення. […]...
- ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ НАПАМ’ЯТЬ ПОЕЗІЙ ГЕТЕ, ГЕЙНЕ Мета: закріпити поняття поняття про специфіку віршованої мови, ритм та риму на матеріалі поезій Гете, Гейне; розвивати навички виразного читання віршованих творів: розстановку пауз, логічних наголосів, дотримання темпу і тембру читання; розвивати пам’ять, увагу, вміння оцінювати власну виразність читання та читання товаришів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: портрети Гете, Гейне; тексти поезій. Тип уроку: урок узагальнення. […]...
- Втілення в образі Марусі Чурай моральної краси і таланту українського народу – Творча робота з української літератури Хочете серцем доторкнутися до поетичної біографії України – прочитайте “Марусю Чурай”, бо Маруся – це голос нашої землі, її совість, її пісня. Бувають, може, й кращі голоси, але такого другого немає, бо немає в світі другої Полтави, другої України. Ліна Костенко любовно виписує образ народної співачки, втілюючи в нього талант і моральну красу нашого народу, […]...
- Короткий переказ – Віють вітри, віють буйні – ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ Віють вітри, віють буйні, аж дерева гнуться; О, як моє болить серце, а сльози не ллються. Трачу літа в лютім горі і кінця не бачу. Тільки тоді і полегша, як нишком поплачу. Не поправлять сльози щастя, серцю легше буде, Хто щасливим був часочок, про смерть не забуде. Єсть же люди, що і моїй завидують долі; […]...
- Виразне й усвідомлене читання поезій Мета: повторити засвоєні раніше засоби виразного читання; через поезії С. Чернілевського, І. Жиленко, І. Калинця розкрити учням красу поетичного слова; розвивати навички виразного читання, акторські здібності, образне мислення; виховувати естетичний смак. Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок. Засоби навчання: підручник, пам’ятки “Реєстр основних партитурних знаків”, “Як навчитися виразно читати віршовані твори”, пам’ятка декламатора […]...