Пісні Марусі Чурай. “Віють вітри, віють буйні”, “Ой не ходи, Грицю”. Пісні, що стали народними. Їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи

Тема. Пісні Марусі Чурай. “Віють вітри, віють буйні”, “Ой не ходи, Грицю”. Пісні, що стали народними. Їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-естетичну цінність українських історичних та ліричних пісень; розвивати вміння виразно читати, коментувати пісні, характеризувати художні образи, висловлювати власне ставлення до піснярки Марусі Чурай та її пісень; виховувати почуття поваги до духовних надбань нашого народу, кращі людські якості.

Теорія літератури: народна пісня, художні образи, художні засоби.

Обладнання: збірки історичних пісень, ілюстрації до них, аудіозаписи.

Тип уроку: застосування знань і вмінь.

Хід уроку

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

Кохання – велика сила. Воно окриляє, заради нього здійснюють подвиги. На жаль, часто буває так, що через кохання вдаються навіть до злочинів. Життям поетеси керували сильні почуття – любові, вірності, суму, відчаю. Вони ж надихали її на створення чудових пісень, які співала вся Україна. Ось як про це пише Ліна Костенко у своєму віршованому романі “Маруся Чурай”:

Ця дівчина не просто так, Маруся.

Це – голос наш. Це – пісня.

Це – душа.

Коли в похід виходила батава,-

Її піснями плакала Полтава.

Що нам було потрібно на війні?

Шаблі, знамена і її пісні.

Звитяги наші, муки і руїни

Безсмертні будуть у її словах.

Вона ж була як голос України,

Що клекотів у наших корогвах!

Людей такою рідкісного дару

Хоч трохи, люди, треба берегти!

Вона піснями виспівала душу.

Вона пісні ці залишає нам.

Поетичний талант і гарячі почуття легендарної піснярки спробуємо відчути й ми на сьогоднішньому уроці.

II. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

ü Виразне читання поезій Марусі Чурай “Віють вітри, віють буйні”,

“Ой не ходи, Грицю”, прослуховування аудіозаписів пісень.

ü Словникова робота, обмін враженнями.

ü Евристична бесіда.

– У якій формі побудована пісня Марусі Чурай “Віють вітри, віють буйні”? (Монолог.)

– До кого звертається лірична героїня пісні?

– Як ви думаєте, хто коханий дівчини, куди він поїхав і де перебуває?

– Про що йдеться в рядках пісні “Віють вітри, віють буйні”

Хто щасливим був часочок,

Повік не забуде?

(Що було щасливе взаємне кохання.)

– Чому можуть заздрити люди? (Почуттям закоханих.)

– Якими художніми засобами цей твір близький до народної пісні? (Зменшувально-пестливими словами, риторичними питальними та окличними реченнями, поетичними звертаннями, вигуками, поетичним паралелізмом, образністю висловлювань та ін.)

– Як ви оцінюєте історію, про яку йдеться в пісні “Ой не ходи, Грицю”? Які почуття вона у вас викликає?

ü Робота з підручником.

Опрацювання статті підручника, відповіді на запитання, виконання завдань (вибірково).

ü Повідомлення учнів про інші твори Марусі Чурай (за домашнім завданням).

ü Інтерактивна вправа “Сонечко”.

Схарактеризуйте образ Марусі Чурай за її піснями та за легендами, відзначивши деяку його суперечливість.

(Маруся – талановита, патріотка рідного народу та його захисників, вразлива, має сильні почуття, безкомпромісна, вірна, віддана, інколи безрозсудна та ін.)

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü Словесне малювання.

Створіть “словесний малюнок” однієї з картин із пісень Марусі Чурай.

ü Виконання завдань.

1. Доповніть висловлювання М. Стельмаха, обравши потрібні слова з наведених пар.

“Судячи з пісень, які їй…, ця дівчина була народжена для любові, але її радощів і всі свої надії, все своє любляче серце по краплині сточила в неперевершені рядки, що й зараз бентежно озиваються в наших серцях і вражають нас глибиною і щирістю висловленого в них почуття довершеністю форми, чарівністю мелодій”. А відомі… ігнорувала Б подобаються… не розуміла В приписуються… не зазнала Г до лиця… не помічала

2. Поєднайте епітети з пісень із тими словами, що вони характеризують.

Вітри

Люте

Горе

Сторонка

Земля

Чорні

Билина

Сира

Брови

Буйні

Своя

Щаслива

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати, аналізувати пісні Марусі Чурай, висловлювати свої почуття та враження; підготувати презентації робіт за міні-проектом (див. наступний урок).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– До пісень Марусі Чурай можна, за моїми враженнями, дібрати такі епітети, як…




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Пісні Марусі Чурай. “Віють вітри, віють буйні”, “Ой не ходи, Грицю”. Пісні, що стали народними. Їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи