Підсумок за темою Світ народних казок
Матеріал до уроку. Українські народні казки “їжак та заєць”. “Лисиця та рак”, “Про Оха-чудотвора”.
Мета. Перевірити знання учнів про особливості народних казок. Розвивати вміння перевтілюватися і виконувати ролі героїв казок під час інсценізації, уміння регулювати висоту і силу голосу. Виховувати дружне ставлення до однокласників.
Обладнання. Маска їжака, лисиці, зайця, рака, діда.
Хід уроку
І. Організація класу.
II. Мовна розминка.
1. Вправа на розвиток висоти і сили голосу.
– Вимовте фрази ніби:
А) під час дружньої розмови з товаришами:
Б) у класі, де 30 учнів;
В) на великому зібранні людей, коли треба переконати усіх присутніх.
– Це був вражаючий випадок, який я пам’ятаю досі.
– Байдужість до знань нічим не може бути виправдана.
2. Вправа на розвиток артикуляції.
– Прочитайте скоромовкою. Усвідомивши зміст, розподіліть дихання. Читайте спочатку по складах, потім повністю. Темп повільний з переходом до швидкого.
Не той, товариші, товаришу товариш, хто при товаришах товаришу товариш, а той, товариші, товаришу товариш, хто без товаришів товаришу товариш.
III. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Бесіда.
– Які види казок за змістом ви знаєте?
– Пригадайте і назвіть, які казки ви прочитали у розділі “Світ народних казок”.
– Чому несправедливо ображеним героям казок про тварин вдається провчити своїх кривдників?
2. Вікторина “З якої казки слова?”.
– Ти мене береш на сміх? А хочеш зі мною наввипередки? Побачимо. хто кого пережене! (“Їжак та заєць”)
– Може, колись теє й правдою було, та тепер брехнею стало! (“Лисиця та рак”)
– Окуню, повернись до мене боком. (“Про Оха-чудотвора”)
3. Гра “Чи добра у мене пам’ять”.
– У казках вам зустрічалися застарілі слова. Перевірте, чи запам’ятали ви, що вони означають.
– Поєднайте слово та його тлумачення.
Нива | Давня одиниця лічби, що дорівнює 60 |
Борозна | Засіяне поле |
Косовиця | Довга, рівна заглибина в землі, проведена плугом |
Копа | Час, коли косять траву |
Хорт | Довга глибока западина |
Яр | Мисливський собака |
4. Робота в групах.
Розділіться на 3 групи. Оберіть по одній із прочитаних казок і розіграйте їх за ролями.
І група “Їжак та заєць”.
II група “Лисиця та рак”.
ІІІ група уривок з казки “Про Оха-чудотвора”.
5. Тематична робота І (зошит для тематичних робіт, с. 2-3).
IV. Підсумок уроку.
Творча робота.
Придумайте за 2 хвилини якнайбільше запитань до кожної прочитаної казки. Поставте їх своєму сусідові по парті.