ПЕРСОНАЖІ, ЯКІ ОТОЧУЮТЬ ГЕРОЇНЮ ПОВІСТІ-КАЗКИ АЛІСА В КРАЇНІ ДИВ

Мета уроку: поглибити уявлення учнів про казку (літературну) і повість; опрацювати 4-7 розділи повісті митця; розвивати вміння і навички характеризувати персонажів; виховувати інтерес до художнього слова, формувати якості творчого читача.

Обладнання: ілюстрації Дж. Тенніела до шостого і сьомого розділів твору Л. Керролла, малюнки учнів до твору, виліплені з пластиліну персонажі.

Якби ти знала Час так, як я… Він – живий.

Капелюшник із повісті Л. Керролла “Аліса в Країні Див”

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття навчальної теми

Слово вчителя.

У творі Л. Керролла все відбувається за законами фантастики, тому всі предмети, персонажі, простір і навіть час набувають незвичайних властивостей. Аліса то збільшується, то зменшується, їй на шляху зустрічаються казкові герої, котрі вміють розмовляти. А ще – вони говорять такі дивні речі, які спонукають Алісу мислити зовсім не так, як вона мислила раніше. Наприклад, один із героїв повісті-казки Л. Керролла – Капелюшник – говорить про час так: “Якби ти знала Час так, як я… Він – живий”. Чому ж “Час” стає живим у творі письменника? Звернімо увагу на те, що слово “Час” написане з великої літери. Чому? А що ще оживає у творі?.. Отже, познайомимося ближче з персонажами твору Л. Керролла, котрі оточують Алісу.

II. Оголошення теми, епіграфа уроку

III. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1. Перегляд малюнків учнів.

2. Переказ учнями епізодів, зображених на малюнках.

3. Бесіда за питаннями вчителя.

– Дайте визначення поняття “фантастика”. Назвіть ознаки фантастики у творі Л. Керролла “Аліса в Країні Див”.

Фантастика (з грецьк. здатність уявляти) –

1) те, чого не існує в реальній дійсності;

2) світ уявлень і образів митця, який базується на основі засвоєних раніше фактів із реального життя; творча уява;

3) різновид художньої літератури, заснований на вигадці, творчій уяві, фантазії; до цього різновиду можуть належати будь-які жанри – оповідання, казка, повість, роман тощо.

Характерні риси фантастики як різновиду художньої літератури:

– незвичайність подій і образів;

– порушення усталених уявлень про час і простір;

– дивні перетворення персонажів і всього фантастичного світу;

– чарівність предметів і явищ;

– дивні імена й назви;

– стрімкі й неймовірні повороти сюжету;

– мовні новації письменника

– З ким зустрілася Аліса в перших розділах твору?

– Які події з нею відбулися?

– Визначте експозицію і зав’язку твору.

4. Асоціативний диктант.

· Дарсбері, графство Чешир

· “Каролюс Людовікус”

· Оксфордський університет

· “Опівнічні задачі”

· Вікторіанська Англія

· Аліса Лідделл

· Чарлі – Додо

· “О, містере Доджсоне, як би мені хотілося, щоб ви для мене записали пригоди Аліси! Та нехай у них буде якнайбільше різних ____________”.

· 4 липня 1862 року.

· “Не розумію, як можна не любити______ , писав Л. Керролл в одному зі своїх листів, – вони становлять три чверті мого життя”.

IV. Формування нових знань і способів дії

1. Робота з текстом 4-5 розділів.

– Розкажіть про події, які відбулися з Алісою в будиночку Білого Кролика.

– Як змінилася Аліса, коли випила чарівний напій?

– Які розмови почула дівчинка в Кроликовому будинку?

– Хто такий Крутихвіст і що він зробив?

– Як Аліса шукала дорогу до чарівного саду? Кого вона зустріла на цій дорозі?

– Розкажіть про властивості гриба, на якому сиділа Гусінь.

– Про які внутрішні зміни в собі. розповіла Аліса Гусені?

2. Виразне читання “в особах” вірша “Ти старий любий діду”.

3. Творче завдання.

Прочитайте “в особах” жартівливий вірш “Ти старий любий діду”, який декламувала Аліса. Як і вірш про крокодила, цей вірш висміює надмірну повчальність творів для дітей того часу (у даному випадку вірш Роберта Сауті “Дідусеві радощі”, в якому старенький благочестивий татусь Вільям на власних прикладах навчає сина добропорядності і здорового способу життя). Чому вірш, написаний Льюїсом Керроллом, не може вважатися повчальним? Як ви гадаєте, чому Аліса раптом перестала пам’ятати твори, що знала раніше? Чому вона мимоволі промовляла зовсім інше, аніж слухняні дівчатка її віку?

4. Переказ учнями 6 розділу повісті.

5. Коментар учителя до 6 розділу.

У шостому розділі Аліса зустрічається з новими героями, її пригоди тривають. За законами чарівної казки їй довелося опинитися в таємничому місці – незвичайному будиночку, який обслуговували лакеї в лівреях. Дівчинка дивується, як Лакей-Жабун відчиняє двері Лакею-Карасю. Вони обмінюються офіційними повідомленнями про запрошення Герцогині на крокет до Королеви. Незабаром з’являється і сама Герцогиня, котра втілює у творі сувору мораль “вікторіанської” доби. Герцогиня всіх повчає, але в її будинку стояв справжнісінькій гармидер: “хтось верещав, хтось чхав, і час від часу чувся оглушливий брязкіт, наче там били посуд”. У домі неможливо було дихати від перцю, розсипаному скрізь. У такий спосіб Льюїс Керролл критикує задушливу атмосферу того часу. Герцогиня зі своїми жорстокими методами і вимогами (“Відтяти їй голову!”, “Якби ніхто не пхав свого носа до чужого проса, земля крутилася б куди шпаркіше”, “Ой, дай мені спокій!”) уособлює обмеженість мислення і тогочасну систему виховання, де не було ніякої поваги до дитини, до її прав і свобод. “Неправильна” (абсурдна з погляду здорового глузду) колискова, яку співає Герцогиня, “люто стрясаючи немовля”, висміює повчальний вірш невідомого англійського автора “Плекай малесеньке дитя з любов’ю і терпінням” і потворну мораль того часу.

Бурчи, кричи на немовля,

Лупи його, як чхає,

Що те чхання нам дошкуля,

Маля прекрасно знає…

Хор

(З участю кухарки та маляти):

Гу! Гу! Гу!

Як стає зрозуміло з розділу, Герцогиня не має терпіння і любові, тому її немовля фантастичним способом перетворюється на порося, у чому переконалася Аліса, узявши його на руки.

6. Виразне читання рубрики “Культура різних народів”

– Робота з текстом 6 розділу.

– Розкажіть про перебування Аліси в будинку Герцогині.

– Охарактеризуйте образ Герцогині. Доведіть, що цей образ містить критику системи виховання того часу.

– Прочитайте виразно в особах розмову Аліси з Чеширським Котом. Поясніть слова Кота: “Якщо в тебе всі вдома, то чого ти тут?”

– Які англійські приказки покладено в основу образів Чеширського Кота, Капелюшника, Шаленого Зайця?

7. Виразне читання “в особах” 7 розділу.

8. Коментар учителя.

У своєму творі Льюїс Керролл одухотворює деякі матеріальні й нематеріальні речі, надає їм рис живої істоти (прийом персоніфікації). Так, наприклад, категорія “час”, як і категорія “простір”, у чарівному світі письменника набуває незвичайних характеристик. Час постає живим, рухливим, близьким для персонажів. Із ним розмовляють, до нього ставляться, як до людини. Капелюшник каже Алісі: “Якби ти знала Час так, як я, ти б цього не казала, бо Він – Живий… Ти ж, мабуть, із Часом ніколи й словом не перекинулася!”. Живими постають і персонажі твору, що є фантастичними по своїй суті. Вони живі, бо їх так сприймає Аліса. Вона веде з ними розмову, бере разом із ними участь у деяких подіях. Отже, на думку Льюїса Керролла, живим є все, що ми так сприймаємо. У нашій уяві оживає абсолютно все!

V. Застосування знань, умінь, навичок

1. Літературна гра “Зустріч із казковими персонажами”.

Учитель пропонує учням обрати будь-якого героя з повісті-казки Льюїса Керролла і від імені Аліси (дівчатка) або від імені Л. Керролла (хлопчики) представити його класу за планом.

1. Зовнішність персонажа.

2. Де і коли його зустріла Аліса?

3. Чому він так називається (якщо це можна пояснити, спираючись на традиції англійського фольклору)?

4. Що сказав персонаж Алісі і як вона це сприйняла?

5. Чого навчив цей персонаж Алісу?

Персонажі для вибору учнів: Білий Кролик, Миша, Капелюшник, Чєширський Кіт, Шалений Заєць, Герцогиня, Гусінь, Сонько-Гризун, Крутихвіст та ін.

VI. Домашнє завдання.

Переказувати улюблені епізоди казки, заповнити таблицю “Персонажі, які оточують Алісу в Країні Див”*.

Персонажі

Характерні ознаки

Березневий Заєць

Капелюшник

Миша

Чеширський Кіт


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ПЕРСОНАЖІ, ЯКІ ОТОЧУЮТЬ ГЕРОЇНЮ ПОВІСТІ-КАЗКИ АЛІСА В КРАЇНІ ДИВ