ПАВЛО ТИЧИНА. ХОР ЛІСОВИХ ДЗВІНОЧКІВ – РОЗДІЛ П’ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Мета: розширювати, поглиблювати знання дітей про творчість П. Г. Тичини; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати естетичні почуття, емоційність сприймання поезії, образне мовлення; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Еге-ге та еге-ги

Понесеться навкруги.

Невеличкі електрички

Привітались, як сестрички.

2. Гра “Угадай предмет за ознаками”

Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.

– Хижа, руда,, хитра, пухнаста. (Лисиця)

– Маленьке, беззахисне, пухнасте, безхвосте, жовте. (Курчатко)

– Величезний, сірий, товстоногий, вухатий. (Слон)

– Гарна, пахуча, червона, колюча, ніжна, квітуча, пишна. (Троянда)

– Вусатий, хвостатий, грайливий, м’який, кігтистий. (Кіт)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “У художньому музеї”

Учні презентують свої ілюстрації. Виразно зачитують проілюстровані поетичні рядки.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Відгадайте загадку.

– На тонких бринять стеблинах

Між травинок і пеньочків,

Сині-сині, звуться дзвінко

Лісові квітки… (дзвіночки).

– Дзвіночки – це квіти, які починають цвісти влітку. Вони мають форму дзвоників, синього кольору, невеликі за розміром. У наш час виведено до сотні різновидів цієї квітки. Дзвіночки, або дзвоники, зустрічаються на луках, у лісах, у полі, у дібровах і навіть у квітнику. А ще в перекладі з мови квітів, коли дарують дзвіночки, виказують почуття вдячності. Про ці прекрасні квіти писали безліч поетів. Послухайте.

Дзиги-дзвіночки

Водять таночки.

В полі дзвін, в лісі дзвін,

Дзінь-дзілінь, дзінь-дзілінь.

М. Голець

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша “Хор Лісових Дзвіночків” учителем

– Який настрій створює вірш?

– Які картини ви уявляли, слухаючи його?

2. Словникова робота

Читання колонок слів “луною” за вчителем.

Гаї тінь

Ляже линьте

Небосхил окропіте

Схитнеться нашелестіте

– Яке слово складається з двох частин? (Небосхил)

– Прочитайте слова з м’якими приголосними.

– Прочитайте дієслова.

– Які з них закликають до спонукальної дії?

3. Гра “Рибки”

Повторне читання вірша учнями мовчки. Підготовка до виразного читання вірша

– Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі відчули, як співає лісова галявина.

4. Фізкультхвилинка

Сильний вітер до землі

Гне дерева молоді,

А вони ростуть, міцніють,

Вгору тягнуться, радіють.

5. Виразне читання вірша учнями

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?

– Які слова “дзвенять”, а які – звучать піднесено?

– Що славлять Дзвіночки Лісові?

– Що люблять Лісові Дзвіночки?

– До чого вони закликають хмари?

– Що можна почути і побачити за словами вірша?

7. Вправи для розвитку техніки читання

1) Гра “Добери прикметник”.

– Знайдіть і прочитайте прикметники, пов’язані з іменниками.

Дзвіночки (лісові).

Сни (розкішні).

Гаї (затишні).

Тінь (світлу).

День (ясний).

По полю (золотому).

2) Робота в парах. Гра “Хто швидше?”.

– Знайдіть у тексті рими та запишіть їх. Яка пара впорається швидше?

Співаєм – (зустрічаєм).

Окропіте – (нашелестіти).

Розкішні – (затишні).

Схитнеться – (усміхнеться).

8. Робота за ілюстрацією

– Розгляньте ілюстрації Лариси Іванової до збірки віршів Павла Тичини “А я у гай ходила”.

– Кого художниця зобразила на малюнку? Які кольори вона використала?

– Який настрій вони створюють?

– Яким на малюнку художниця зобразила хлопчика?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який вірш вивчали на сьогоднішньому уроці?

– Хто його автор?

– Чи сподобалися вам вірші П. Тичини? Чим саме?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 111-112), проілюструвати його.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ПАВЛО ТИЧИНА. ХОР ЛІСОВИХ ДЗВІНОЧКІВ – РОЗДІЛ П’ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ