ПАВЛО ТИЧИНА. ХОР ЛІСОВИХ ДЗВІНОЧКІВ – РОЗДІЛ П’ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ
Мета: розширювати, поглиблювати знання дітей про творчість П. Г. Тичини; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати естетичні почуття, емоційність сприймання поезії, образне мовлення; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Еге-ге та еге-ги
Понесеться навкруги.
Невеличкі електрички
Привітались, як сестрички.
2. Гра “Угадай предмет за ознаками”
Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.
– Хижа, руда,, хитра, пухнаста. (Лисиця)
– Маленьке, беззахисне, пухнасте, безхвосте, жовте. (Курчатко)
– Величезний, сірий, товстоногий, вухатий. (Слон)
– Гарна, пахуча, червона, колюча, ніжна, квітуча, пишна. (Троянда)
– Вусатий, хвостатий, грайливий, м’який, кігтистий. (Кіт)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “У художньому музеї”
Учні презентують свої ілюстрації. Виразно зачитують проілюстровані поетичні рядки.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– На тонких бринять стеблинах
Між травинок і пеньочків,
Сині-сині, звуться дзвінко
Лісові квітки… (дзвіночки).
– Дзвіночки – це квіти, які починають цвісти влітку. Вони мають форму дзвоників, синього кольору, невеликі за розміром. У наш час виведено до сотні різновидів цієї квітки. Дзвіночки, або дзвоники, зустрічаються на луках, у лісах, у полі, у дібровах і навіть у квітнику. А ще в перекладі з мови квітів, коли дарують дзвіночки, виказують почуття вдячності. Про ці прекрасні квіти писали безліч поетів. Послухайте.
Дзиги-дзвіночки
Водять таночки.
В полі дзвін, в лісі дзвін,
Дзінь-дзілінь, дзінь-дзілінь.
М. Голець
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша “Хор Лісових Дзвіночків” учителем
– Який настрій створює вірш?
– Які картини ви уявляли, слухаючи його?
2. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем.
Гаї тінь
Ляже линьте
Небосхил окропіте
Схитнеться нашелестіте
– Яке слово складається з двох частин? (Небосхил)
– Прочитайте слова з м’якими приголосними.
– Прочитайте дієслова.
– Які з них закликають до спонукальної дії?
3. Гра “Рибки”
Повторне читання вірша учнями мовчки. Підготовка до виразного читання вірша
– Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі відчули, як співає лісова галявина.
4. Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді,
А вони ростуть, міцніють,
Вгору тягнуться, радіють.
5. Виразне читання вірша учнями
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
– Які слова “дзвенять”, а які – звучать піднесено?
– Що славлять Дзвіночки Лісові?
– Що люблять Лісові Дзвіночки?
– До чого вони закликають хмари?
– Що можна почути і побачити за словами вірша?
7. Вправи для розвитку техніки читання
1) Гра “Добери прикметник”.
– Знайдіть і прочитайте прикметники, пов’язані з іменниками.
Дзвіночки (лісові).
Сни (розкішні).
Гаї (затишні).
Тінь (світлу).
День (ясний).
По полю (золотому).
2) Робота в парах. Гра “Хто швидше?”.
– Знайдіть у тексті рими та запишіть їх. Яка пара впорається швидше?
Співаєм – (зустрічаєм).
Окропіте – (нашелестіти).
Розкішні – (затишні).
Схитнеться – (усміхнеться).
8. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте ілюстрації Лариси Іванової до збірки віршів Павла Тичини “А я у гай ходила”.
– Кого художниця зобразила на малюнку? Які кольори вона використала?
– Який настрій вони створюють?
– Яким на малюнку художниця зобразила хлопчика?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш вивчали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Чи сподобалися вам вірші П. Тичини? Чим саме?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 111-112), проілюструвати його.