ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПІДРУЧНИКОМ. СКРИНЬКА УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ – НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр
Мета: ознайомити учнів з новим підручником; учити орієнтуватися в ньому; навчати учнів виразно читати вірші, інтонувати речення, аналізувати прочитане; формувати інтерес до навчання; прищеплювати любов до школи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. БЕСІДА ПРО ЛІТНІ ВРАЖЕННЯ ШКОЛЯРІВ, ПРОЧИТАНІ КНИГИ
Використання інтерактивної технології “Мікрофон”
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ ПІДРУЧНИКОМ
1. Бесіда, розпитування
– У першому класі ви навчилися читати.
– Який підручник нам у цьому допоміг?
Цю найпершу в школі книжку Знає будь-який школяр.
До усіх книжок доріжку Прокладає наш… (Буквар).
– Згадаймо уроки нашого Букварика!
Гра “Сонечко”
Гра “Спускаємося з піраміди”
Учні читають слова, намагаючись тримати очі на точці.
– Молодці! Ви добре пам’ятаєте все те, чого вас навчив Букварик. Колективне розглядання підручника
– Хто зображений на обкладинці?
Ознайомлення зі структурою підручника
– Які відомості є на титульній сторінці?
– Де саме виданий підручник?
– Хто його автор?
– Чудові ілюстрації до підручника намалювали художники. Назвіть їх.
– Чи зрозумілі вам умовні позначення?
– Щоб легше було зорієнтуватися, в будь-якому підручнику є зміст.
Учні розглядають зміст підручника. Порівнюють його з малюнками форзаців. За завданням учителя знаходять певні твори. Зачитують назви розділів. Учитель читає напутнє слово автора (с. 3).
– Хто зображений на малюнку?
– Що розглядають діти?
– Під яким кущем сидять діти?
– Що ви знаєте про калину?
– Які квіти зображено на малюнку? (Мальви, ружі)
2. Фізкультхвилинка
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступна бесіда
– Як називається І розділ нашого підручника?
– Про що йтиметься у творах цього розділу?
– Український народ споконвіку використовував фольклорні тексти, що є справжнім джерелом людської мудрості, виразником народного світогляду, скарбницею національної духовності. Значну їх частину становить дитячий фольклор.
2. Опрацювання тексту (с. 4)
– Прочитайте текст у підручнику на с. 4.
– Які твори складав з давніх часів український народ?
– Як передавалися ці твори від покоління до покоління?
– Яку назву вони отримали?
– Які з народних творів призначені саме для дітей?
3. Тлумачення слова жанр
Жанр – різновид твору.
4. Ознайомлення з народними дитячими піснями та малими жанрами
Слухання української народної дитячої пісеньки “Ой на горі…”
– Про кого ця пісенька?
– Де сидить зайчик?
– Що він робить ніжками? (Чеберяє)
Чеберяти – робити часті рухи ногами, рідше руками.
– Прочитайте, що сказав про пісню М. Рильський.
– Про які особливості пісні розповідає поет?
5. Робота над завданнями зі скриньки усної народної творчості (с. 5)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Чи сподобався вам урок?
– Що найбільше запам’ятали?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати ілюстрацію до пісеньки “Ой на горі…”.