Оспівування жінки та кохання в ліриці Гафіза – ЖАНРОВО-ТЕМАТИЧНЕ РОЗМАЇТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ – ІІ семестр
Мета: зацікавити нарисом життя та творчості Гафіза; вдосконалювати навички аналізу поетичного тексту; навчати визначати жанр поезії; розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати мислячу людину.
Обладнання: тексти віршів Гафіза, головоломка.
Ты говоришь мне: “Не о гори мысли,
Развей дурные на просторе мысли!
Смирись, терпи!” Но что мне делать с сердцем?
В нем – целый мир скорбей, в нем море мысли.
Гафіз
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання.
Варіант 1. Намалювати каліграму до вірша Рудакі.
Варіант 2. Проаналізувати вірш Рудакі.
Відгадайте слово та дайте його визначення.
ОБОЕОЙОТ – (бейт)
ЮРЮУЮБЮАЮЇ – (рубаї)
ЄГЄАЄЗЄЕЄЛЄЬ – (газель)
II. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учня-літературознавця про Гафіза
Вважається, що в Ірані у кожній сім’ї є дві книги: Коран та збірка поезій (диван) Гафіза. лише за Кораном та за поезіями славнозвісного поета гадали, коли бажали дізнатися про своє майбутнє.
Справжнє ім’я поета – Шамсіддін Мухаммад. Літературний псевдонім – Гафіз – означає “знавець Корану”. Це слово у ті далекі часи було назвою професії читця Священної книги ісламу.
Відомостей про життя Гафіза збереглося небагато, вони тісно переплелися із середньовічними легендами про поета.
Відомо, що Гафіз народився у купецькій сім’ї, що з часом розорилася. Хлопчику змалку довелося заробляти собі на хліб та на освіту, здобувши яку він став професійним читцем Корану.
Легенда розповідає, що перші віршовані спроби Гафіза викликали лише насмішку. Змучений знущаннями, юнак прийшов на могилу до середньовічного поета-містика Баба Кухі Ширазі та почав гаряче молитися. Так він провів чимало часу і навіть заснув біля усипальниці. Уві сні йому з’явився старий, який пригостив його Божественною їжею та сказав: “Тепер брама знань для тебе відчинена”. Прокинувшись, Гафіз написав газель, що поклала початок його славі.
За іншою легендою, Гафіз, приставши до гурту людей, що не знали його в обличчя, почав критикувати себе і свою творчість. Закінчилося це тим, що шанувальники поезії побили його самого за таку критику.
У своїх поезіях Гафіз уславлює життя з його радощами та печалями. Він оспівує кохання, його муки, страждання та щасливі миті. З темою кохання тісно перепліталася тема вина. Цілий світ емоцій та переживань відкриваються в інтимній ліриці Гафіза. Відомі 693 поезії Гафіза, з них 573 – газелі.
2. Читання та аналіз поезій Гафіза
1) “Весть пришла, что печаль…”
Підготовка до сприйняття твору
У царя Соломона, що славився своєю мудрістю та багатством, була каблучка, на якій було написано: “Все минеться, минеться і це теж”.
Як ви розумієте ці слова?
Читання поезії учителем
Весть пришла, что печаль моих горестных дней – не навечно.
Время – ток быстротечный. И время скорбей – не навечно.
Стал я ныне презренным в глазах моего божества,
Но надменный соперник мой в славе своей – не навечно.
Всех равно у завесы привратник порубит мечом.
И чертог, и престол, и величье царей – не навечно.
Так зачем возносить благодарность иль горько роптать?
Ведь и громкая слава великих мужей – не навечно.
На пирах у Джамшида певали: “Несите вина!
И Джамшид с его чашей в обители сей – не навечно!”
Так пылай же, ночная свеча, привлекай мотылька!
Близко утро. И ночь, и сиянье свечей – не навечно.
Эй, богач! Загляни в глубину своей нищей души!
Горы злата, монет, самоцветных камней – не навечно.
Видишь надпись на своде сияющем: “Все на земле,
Кроме добрых деяний на благо людей,- не навечно”.
Верь во встречу, надейся на память любви, о Гафиз!
А неправда, насилье и бремя цепей – не навечно!
“Вільне письмо”
Висловіть враження, думки від прочитаного твору.
– Визначте образи поезії.
Час, божество (кохана), суперник, привратник, нічна свічка, метелик.
– Визначте тему та ідею вірша.
Тема – роздуми ліричного героя про швидкоплинність людського життя.
Ідея – “Все на земле,
Кроме добрых деяний на благо людей,- не навечно”.
– Яким є настрій ліричного героя? Які слова передають цей настрій? (Ліричний герой сумує, він розчарований у коханні: його мила обрала іншого, у суспільстві неправда, насилля і кайдани неволі стали звичайною справою.
Лексеми, обрані автором, добре передають цей настрій, тому що мають негативний відтінок значення: “печаль моих горестных дней”, “время скорбей”, “стал презренным”, “надменный соперник”. Невипадковим є повторення слів “не навечно” у кожному бейті. Для людини нагадування про її смертність має негативний відтінок, навіть якщо зі смертю минуть також і біди, і негаразди.)
– Доведіть, що прочитана поезія – газель. (За визначенням)
2) “Все богатства земли…”
Читання поезії учнем
Все богатства земли и слезинки не стоят твоей!
Все услады земли не искупят неволь и цепей!
И веселье земли – всех семи ее тысячелетий,-
Бог свидетель, не стоит семи твоих горестных дней!
Бесіда
– Кому присвячений цей вірш? (Ймовірно, що коханій ліричного героя)
– Як описує силу свого кохання ліричний герой? (Порівнює почуття коханої та усього людства.)
– Придумайте історію кохання героїв, які могли б сказати одне одному такі слова.
– Що трапилося з героїнею? (Сльози, неволя, кайдани… )
– Який художній засіб є в основі цієї поезії’? (Художнє перебільшення – гіпербола.)
– Визначте жанр твору. (Рубаї, пояснення – за визначенням)
3) “Ты говоришь мне…”
Підготовка до сприйняття твору
– Що ви відчуваєте, коли бачите навколо себе прояви несправедливості? Наведіть приклади таких випадків?
Тепер вам буде легше зрозуміти почуття поета.
Читання вірша учнем
Ты говоришь мне: “Не о горе мысли,
Развей дурные на просторе мысли!
Смирись, терпи!” Но что мне делить с сердцем?
В нем – целый мир скорбей, в нем море мысли.
Бесіда
– Який образ ліричного героя постає перед нами? (Вразливий, чуйний, мислячий, непокірний, страдник, бунтівник)
– Як ви гадаєте, чи схожий цей герой на самого Гафіза?
– Визначте жанр вірша. (Рубаї)
4) “Песня, брызнуть будь готова…”
Читання поезії
Песня, брызнуть будь готова – вновь, и вновь, и вновь, и снова!
Чашу пей – в ней снов основа – вновь, и вновь, и вновь, и снова!
Друг, с кумиром ты украдкой посиди в беседе сладкой,-
Поджидай к лобзаньям зова – вновь, и вновь, и вновь, и снова!
Насладимся ль жизнью нашей, коль не склонимся над чашей?
Пей же с той, что черноброва, – вновь, и вновь, и вновь, и снова!
Ветер! Ты в воздушной ризе, мчась к любимой, о Хафизе
Ей бросай за словом слово – вновь, и вновь, и вновь, и снова!
“Вільне письмо”
Бесіда
– Який настрій переважає у поезії? (Радісний, святковий, піднесений, веселий)
– Що необхідно ліричному герою для щастя? (Пісня, вино, кохана)
– До чого закликає герой? (Радіти життю в усіх його проявах, насолоджуватися кожним днем, дарованим долею.)
– Якою є функція повторення окремих слів у поезії’? (Гафіз закликає не залишати на потім радощі життя, а знову й знову насолоджуватися ним, поки є час.)
– Визначте жанр поезії. (Газель; в останньому бейті згадується ім’я поета)
III. Підсумки уроку
– Корифей перської поезії на ім’я Джамі говорив про Гафіза: “Більша частина його віршів витончена та природна, а деякі з них доходять до межі чуда”. З цим чудом ми сьогодні мали змогу познайомитись, отримавши не тільки естетичну насолоду, а й замислившись над філософськими проблемами швидкоплинності життя та необхідності цінувати кожну його мить як останню.
IV. Домашнє завдання
За вибором:
Варіант 1. Складіть гроно на тему “Гафіз”.
Варіант 2. Спробуйте перекласти українською мовою будь-який вірш Гафіза.