Особливості розвитку сюжету казки-феєрії М. Метерлінка Синій птах. Роль фантастики. Символіка образів. Трактування фіналу – ДРАМАТУРГІЯ КІНЦЯ XIX – ПОЧАТКУ XX СТ
Мета – формувати компетентності: Предметні (знання особливостей розвитку сюжету казки-феєрії “Синій птах”; навички роботи з художнім текстом (цитатної характеристики образів; аналізування деталей, епізодів тощо); уміння характеризувати символіку п’єси, визначати її композиційні, жанрові особливості, художні засоби; уміння добирати й зіставляти художні деталі; високі моральні якості особистості; активну життєву позицію; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: пізнавальну активність; комунікативну: навички спілкування в колективі; інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; світогляд).
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Обладнання: портрет М. Метерлінка, видання його творів, ілюстрації до них, роздавальний матеріал.
Потрібно вірити в можливість щастя, щоби бути щасливим.
Л. М. Толстой
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Евристична бесіда
· Як виникнення символізму вплинуло на мову драматургії?
· Назвіть риси світогляду й естетики М. Метерлінка, які поєднують його з іншими представниками кінця XIX ст.
· У чому полягає новаторство Метерлінка-драматурга?
· Чому Метерлінк так часто звертався до казкової форми?
2. Експрес-опитування (письмово)
· Опишіть фею, яка зайшла до дитячої в хатинці дроворуба. (Маленька бабуся “в зеленому і в червоній шапочці. Вона горбата, клишонога, одноока, ніс сходиться з підборіддям, і йде вона, зігнувшись на ціпок”.)
· Ким, на думку дітей, була та вродлива й світозора дівчина, на якій було довге, прозоре, сліпучо-яскраве покривало? (Королевою.)
· Кого й чому було б найскладніше одягнути в Палаці феї Берилюни? (Душу світла, адже фея сказала, що Душа світла й так прекрасна.)
· Хто, на думку Кішки, був “єдиним володарем світу” до появи Людини? (Вода й Вогонь.) Як Кішка називає Людину? (Деспотом.)
· Що найбільше вразило, жахнуло Тільтіля у Палаці Ночі, коли він зазирнув за двері таємниць? (Створіння без очей.)
· Як добираються Блакитні Діти із Царства Майбутнього на Землю? (На кораблі Зорі.)
· Назвіть винаходи Дітей, що живуть у Царстві Майбутнього, які ви запам’ятали. (Тридцять три засоби продовження життя, величезні блакитні маргаритки та ін.)
· Як можна назвати зміни, що відбулися із Тільтілем й Мітіль? (Прозріння.)
· Що у п’єсі М. Метерлінка “Синій птах” символізує образ Душі Світла? (Моральну мету людства.)
· За допомогою якого прийому Моріс Метерлінк у драмі “Синій птах” розкриває характери, почуття Тварин, Предметів, Рослин? (Олюднення.)
· Символом чого у п’єсі М. Метерлінка є зелена шапочка із чудодійним алмазом? (Вічного прагнення людства пізнати таємниці буття.)
· Які Блаженства відкривають дітям очі на розуміння сенсу Буття, розуміння світу? (Блаженство Бути Здоровим, Блаженство Дихати Повітрям, Блаженство сонячних Днів, блаженство Чистих Думок та ін.)
3. Робота з епіграфом
· Як ви зрозуміли слова Л. М. Толстого, що є епіграфом до нашого уроку?
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя
– “Синій птах” – це філософська п’єса-казка про сенс життя і всемогутність людини. Вона зачаровує своєю безпосередністю. У ній багато казкових мотивів. Не можна не погодитись зі словами критика і перекладача М. М. Мінського: “”синій птах” залишиться надовго, можливо назавжди, кращою феєрією, що глибиною задуму вивищує дітей до розуміння найскладніших істин і яскравістю форми дозволяє дорослим скинути із себе тягар років і подивитися на світ дитячими очима”.
2. Словникова робота (запис до зошитів)
Алегорія – зображення абстрактного поняття в конкретному образі.
3. Аналіз тексту літературного твору
· Дайте розгорнуту характеристику образів Тільтіля та Мітіль. Яким є символічний зміст цих образів?
· Якою є позиція драматурга щодо здатності людини пізнавати світ?
· На чиєму боці драматург у конфлікті Людини та Природи?
· Сформулюйте у вигляді тез основні положення філософії Людини у творі М. Метерлінка.
· Який спосіб пізнання щастя обирає драматург?
· Що, на думку М. Метерлінка, не є щастям?
· Чому Синій птах постійно змінює колір?
· Як ви вважаєте, чому Синій птах у фіналі відлітає?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
1. Творча робота (у парах)
· Поясніть значення фразеологізмів казки-феєрії М. Метерлінка, зазначте, хто й кому (про кого) їх говорить:
– заробиш ти в мене на горіхи (Позбавити винагороди (смачного) через непослух; Пес каже Котові);
– вискочив, як Пилип з конопель (Несподівано; Корова до Бика);
– повішати на найвищому суку (Покарати; Дух Дуба про Людей);
– попахує смаленим (Біда, небезпека; Кішка);
– ніжніша за тіло дитини (Ніжна, тендітна, приємна на дотик; Дух тополі про себе);
– не він перший, не він останній… (Ще такі будуть; Блаженство про Тільтіля);
– тремтять немов осикові листки (Злякалися; Час до Дітей, які не народилися);
– власної руки не впізнає (Забув; Душа світла).
2. Практична робота (у групах)
· Заповніть другий стовпець таблиці “Символіка образів, що розкривають філософський зміст казки-феєрії М. Метерлінка “Синій птах””: 1-ша група – 1-2-й рядки, 2-га – 3-4-й рядки, 3-тя – 5-й рядок.
Очікуваний результат
Символіка образів, що розкривають філософський зміст казки-феєрії М. Метерлінка “Синій птах”
Образ твору | Що символізує образ |
Чарівна зелена шапочка, яку вдягає Тільтіль | Допомагає хлопцеві побачити душі речей: Хліба, Води, Вогню, Годинника. Наділяючи душами навколишній світ, автор доводить нам, що у дітей особливе сприйняття буденних предметів. І це відкриває чарівність життя, адже воно дарує щодня нові радощі |
Країна Спогадів, куди потрапляють маленькі мандрівники | Це країна померлих. Там діти зустрічають Дідуся та Бабусю, які нагадують усім про необхідність пам’ятати про тих, хто пішов з життя: “Ми немало спимо, поки нас не розбудить думка когось із живих… Добре спати… але й прокидатися час від часу теж приємно” |
Невідоме у Палаці Ночі: примари, війни, хвороби | Шлях до щастя важкий, він нікому не дається легко. Треба перебороти свої страхи перед невідомим, зрозуміти самого себе, чинити опір Блаженству Бути Багатим, Блаженству Нічого Не Знати |
Справжні Радощі | Блаженство Бути Здоровим, Радість Бути Добрим, Радість Думати |
Горлиця | Віддавши пташку хворій сусідці, хлопець робить дівчинку щасливою, і вона одужує. Цим Метерлінк стверджує, що щастя полягає в добрих справах, у допомозі іншим. Дівчина, яка була схожа на Душу Світла, не втримала птаха – він летить. П’єса закінчується символічно: діти не знайшли ще свого щастя, але вони зрозуміли прості істини любові й добра, відчули свою відповідальність за щастя інших. Вони разом з автором закликають нас продовжувати вічні пошуки |
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Евристична бесіда
· Чи дає М. Метерлінк якесь позитивне визначення щастя? У чому воно полягає?
· Які людські цінності вчить поважати твір М. Метерлінка “синій птах”? обгрунтуйте свою думку цитатами з твору.
· Розкрийте смисл назви твору.
· Дайте своє визначення щастя. Порівняйте його з метерлінківським.
2. Завершальне слово вчителя
– Драма-феєрія М. Метерлінка “Синій птах” сповнена глибокого філософського змісту. Щастя, на думку автора,- це винагорода за життєвий шлях, де кожний пізнає добро, любов, співчуття. Потрібно лише “Розплющити очі до найдальших глибин душі”. У цих словах утілено гуманізм Метерлінка, письменника з ніжним серцем.
3. Інтерактивний прийом “незавершене речення”
· Завершіть речення:
– “Мені вже було відомо…”;
– “Проте я навіть не здогадувався (не здогадувалася), що…”;
– “Відтепер я знатиму про…”.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: написати твір-есе “Щастя – це…”.
Випереджальне (Індивідуальне): підготувати повідомлення про життєвий шлях П. Коельйо, його естетичні погляди та значення його творчості для сучасності.
Випереджальне (Для всіх): прочитати “Алхіміка” П. Коельйо.