Особливості розвитку і види лірики в Давній Греції. Тіртей (VII ст. до н. е.). Добре вмирати тому. Ідея захисту рідної країни в елегії. Античний ідеал героя. Авторська позиція. Сапфо (VII-VI ст. до н. е.). До Афродіти (Барвношатна владарко, Афродіто). Звернення у вірші до Афродіти – богині кохання. Образ ліричної героїні, глибина її почуттів і переживань – АНТИЧНІСТЬ

Мета:

– Навчальна: завершити роботу над уривком з поеми Гомера “Іліада”; ознайомити з особливостями давньогрецької лірики, її жанрами, головними представниками; дізнатись значення слова елегія, вчити визначати жанр вірша; ознайомити учнів з особистістю Тіртея, Сапфо та особливостями їхньої лірики;

– Розвивальна: розвивати увагу, уміння слухати й запам’ятовувати;

– Виховна: формувати читацький інтерес та виховувати повагу до митців.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: тексти поезій Тіртея, Сапфо; схеми-таблиці (за можливості – мультимедійна презентація).

Є деяка насолода й у сльозах.

Овідій

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Бесіда

– Чому Пріам пішов до Ахілла?

– Чого сподівається Пріам, коли звертається до Ахілла?

– Як реагує на слова Пріама Ахілл?

– Як можна пояснити вчинок Ахілла?

– Які почуття виникли у вас під час читання уривка?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– У VII-VI ст. до н. е. почали активно виникати поліси. Це створило сприятливі умови для розвитку нових жанрів, зокрема ліричної поезії. Епос ішов у минуле. Греки сприйняли руйнацію старих, родоплемінних порядків як розпад належної гармонії. Людина опинилася перед необхідністю персонального духовного самовизначення в нових умовах. Це спонукало її по-новому дивитися на світ, суспільство і своє призначення в земному житті. Сьогодні ми говоритимемо про давньогрецьку лірику, представлену творчістю Тіртея і однієї з перших поетес у світовій літературі – Сапфо.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Лекція вчителя

– Давньогрецька лірика – поезія для слуху. Її не записували, а виконували за допомогою музичних інструментів – ліри або кіфари. Текст і мелодія мали однакове значення. Аристотель і Платон вважали, що “лірика заспокоює психіку людини”. А Піфагор стверджував, що увесь світ побудований на музиці.

Термін Лірика з’‎являється дуже пізно – у III ст. до н. е. До цього часу греки всю поезію називали Меліка (від Melos – Мелодія), що характеризувалася розмаїтим комбінуванням віршових розмірів та фольклорних форм (епіталами, гіменеї, заплачки, гімни тощо). Наявність мелодії покладено в основу класифікації поезії.

Розрізняли:

– Сольну меліку (Сапфо, Анакреонт, Алкей), що бере початки у любовних, весільних і застольних піснях.

– Хорову меліку, що має витоки в урочистих, обрядових уславленнях і гімнах;

– Декламаційну лірику, яку ділили на елегії і ямб.

2. Словникова робота

– Ямб – двоскладова стопа з наголосом на другому складі (назва виникла від слова Ямбіке – Дудка).

– Хорей – двоскладова стопа з наголосом на першому складі.

– Елегія – повчальний вірш, що містить заклик до важливих і серйозних справ, роздуми, афоризми; пишуть двовіршем: гекзаметр + пентаметр.

3. Біографічні відомості про Тіртея

(слово вчителя або мультимедійна презентація)

4. Бесіда за змістом елегії “Добре вмирати тому…”

– Про які дві долі людини-воїна йдеться в елегії?

– 3 якою метою автор змальовує долю двох воїнів?

– Який висновок ми можемо зробити?

– Що повинна робити чесна людина?

– Як ми можемо сформулювати головну тему вірша?

– Доведіть, що цей вірш є елегією.

5. Біографічні відомості про Сапфо

(Повідомлення учнів за випереджувальним завданням або мультимедійна презентація.)

6. Читання та аналіз поезії Сапфо “Барвношатна владарка, Афродіто…” Бесіда

– Кому присвячено вірш?

– Про що просить лірична героїня у богині?

– Які художні засоби використала Сапфо у творі?

– Знайдіть у творі епітети та метафори.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда

– Коли виникла лірика?

– Як виконувалися поетичні твори у Давній Греції?

– Назвіть жанри давньогрецької лірики та їх особливості.

– Які факти з біографії Тіртея і Сапфо вам запам’‎ятались?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Підготувати виразне читання елегії Тіртея “Добре вмирати тому…” (для всіх учнів).

2. Підготувати повідомлення про давньогрецький театр (індивідуальні завдання).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Особливості розвитку і види лірики в Давній Греції. Тіртей (VII ст. до н. е.). Добре вмирати тому. Ідея захисту рідної країни в елегії. Античний ідеал героя. Авторська позиція. Сапфо (VII-VI ст. до н. е.). До Афродіти (Барвношатна владарко, Афродіто). Звернення у вірші до Афродіти – богині кохання. Образ ліричної героїні, глибина її почуттів і переживань – АНТИЧНІСТЬ