Особливості композиції поеми Данте Божественна комедія. Концепція світу й людини. Алегоричний зміст образів та епізодів. Жанрова своєрідність твору – ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ
Мета – формувати компетентності: Предметні (знання особливостей композиції “Божественної комедії” Данте, алегоричного змісту образів та епізодів поеми; уміння опрацьовувати текст літературознавчої статті, складати її план; асоціативне й логічне мислення; доброту й милосердя; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: пізнавальну активність; комунікативну: навички спілкування в колективі; інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; світогляд).
Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання: портрет Данте, видання його творів, ілюстрації Г. Доре до “Божественної комедії”, роздавальний матеріал.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
· Відтворіть схему “Світоустрій у поемі Данте (за частиною “Пекло”)” на дошці.
2. Творчий переказ (робота у групах)
· У трьох групах по черзі (за ланцюжком) перекажіть прочитані пісні поеми Данте “Божественна комедія”, висловіть власне ставлення до героїв-грішників. Порівняйте сучасне ставлення до їхніх гріхів із середньовічним:
1-ша група – про Франческу та Паоло (пісня 5), 2-га – про Улісса (пісня 26), 3-тя – про Уголіно (пісні 32-33).
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Усне словесне малювання
· Віддавна люди прагнули за життя побачити, яким є рай – місце, де панує щастя та немає зла. Які асоціації викликає у вас слово рай? Уявіть рай. Опишіть його.
2. Вступне слово вчителя
– Сьогодні ми дізнаємося, яким був Рай на думку Данте та з’ясуємо, що вважали головним у раю за часів митця.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя з елементами бесіди
– Небесний рай перебуває в межах планет Сонячної системи: на Місяці, Меркурії, Венері, Сонці, Марсі, Юпітері, Сатурні й серед непорушних зірок відпочивають душі праведників.
На кришталевому небі, яке оточує небесний рай, перебувають янголи Світосяйна ріка відділяє ці сфери від Емпірею – світу безмежності, де перебуває Бог. Земні закони тут вже не діють, є лише божественний закон – любов.
· Чим Земний Рай відрізняється від Небесного?
· Чому душа Вергілія полишила поета біля Раю?
· Хто знайомив мандрівника з облаштуванням Небесного Раю?
· Розкажіть про Беатріче та її роль у житті Данте.
· Яку книгу присвятив Аліг’єрі дівчині?
· Що символізує в “Божественній комедії” душа Беатріче?
2. Співдружність мистецтв на уроці літератури. Практична робота
· Роздивіться ілюстрації Гюстава Доре до поеми Данте. Заповніть другий стовпець таблиці “небесний рай у “Божественній комедії””.
Очікуваний результат
Небесний Рай у “Божественній комедії”
Місяць (перше небо) | Тут перебувають душі людей, які не дотримали своїх обітниць, але зберегли прагнення ідеалу |
Меркурій (друге небо) | Містить душі честолюбних. Візантійський імператор Юстиніан розповів поетові про складний шлях спокутування гріхів, який визначив для людей Бог |
Венера (третє небо) | Притулок для душ люблячих людей |
Сонце (четверте небо) | Два сузір’я душ найбільших мудреців |
Марс (п’яте небо) | Тут знаходяться душі воїнів, загиблих за віру. Поет розмовляє з душею свого предка хрестоносця Каччагвіди |
Юпітер (шосте небо) | Притулок для душі справедливих людей |
Сатурн (сьоме небо) | Тут перебувають душі монахів-“споглядальників”, які служили Богові |
3. Робота з підручником (запис до зошитів)
· Самостійно опрацюйте матеріал підручника за темою уроку, складіть план прочитаного.
4. Перевірка виконаного завдання
5. Аналіз тексту літературного твору
· Скільки концентричних сфер у Раю? (9.)
· Що споглядають душі праведників? (Велич Творця.)
· Чим відрізняється Рай від Чистилища й Пекла? (Рух і світло.)
· Хто є третім провідником Данте у потойбічному світі? (Бернар Клервоський.)
· Із якими запитаннями звертається головний герой до праведників у Раю?
· Як звали прапрадіда Данте? (Каччагвіда.)
· Хто і з якими словами звертається до Діви Марії? (Бернар Клервоський просить за Данте, щоб йому було дозволено побачити Бога. Про це ж благає і Беатріче.)
· Що побачив Данте у Раю? (Він побачив сяйво, у якому було видно три кола. Два з них були дуже схожі між собою – це були Бог-Отець і Бог-син. третє коло (Бог – святий Дух) являє собою сяйво, вогонь.)
· Що відчуває герой поеми у цей час? (“Відчув я величезне раювання”, “тож розум мій глядів заціпенілий, Піднесений, уважливий, меткий, здивований і з дива спломенілий”, “І міць зростала розуму і волі”.)
· Що зрозумів герой, побачивши Божество? Що є найголовнішим у Раю? (“Любов, що управляє сонцем і зорями”.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”
· Поміркуйте: що потрібно зробити, щоб рай настав на землі?
2. Літературний диктант
· У якому місті народився Данте? (Флоренція.)
· Як звали дівчину, у яку закохався Данте? (Беатріче.)
· Скільки разів він бачив її? (Тричі.)
· Що означає ім’я Данте? (Той, хто дарує.)
· Яку політичну партію підтримував поет? (Гвельфи.)
· Де навчався Данте? (У Болонському університеті.)
· У якому місті знайшов свій спочинок поет? (Равенна.)
· Назва книги, яку Данте написав після смерті Беатріче. (“Нове життя”.)
· Як називається твір Данте, у якому він описав подорож загробним світом? (“Божественна комедія”.)
· Кому належить епітет божественна до поеми? (Джованні Боккаччо.)
· Скільки пісень містить поема Данте? (100.)
· Хто з поетів перекладав поему українською мовою? (І. Франко, Леся Українка, М. Рильський, В. Самійленко, П. Карманський, Є. Дроб’язко.)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: підготувати словесне малювання “Таким я уявляю рай” (усно), уміти переказувати ключові епізоди частини III “Божественної комедії” Данте, прочитати дію I трагедії В. Шекспіра “Гамлет”.
Випереджальне (Творче): підготувати повідомлення про театр шекспірівської доби, про шекспірівське питання.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Цікаві факти про Данте Аліг’єрі
– Данте Аліг’єрі (поряд із Франческо Петраркою та Джованні Боккаччо) уважають творцем сучасної італійської мови. Саме Данте першим почав писати свої твори простою народною мовою, а не латиною.
– Італія протягом століть була поділена на безліч князівств та міст-держав. Тут спілкувались на багатьох діалектах і єдиної мови не існувало. На початку XIV ст. Італія познайомилася з поемою Данте Аліг’єрі “Божественна комедія”. Приголомшлива популярність твору сприяла тому, що рідний для Данте тосканський діалект, яким було написано поему, став основою літературної італійської мови.
– Коли Данте заледве виповнилось 13 років, його заручили з Джеммою ді Донаті, через 14 років вони одружились, але істинним коханням та музою поета була Беатріче Портінарі.
– Хоча Данте й Беатріче були сусідами, розмовляли вони лише двічі: на світській вечірці, коли Данте було 9 років, і ще через 9 років, коли випадково зустрілись на вулиці.
– Попри те що в шлюбі з Джеммою він мав трьох дітей, Данте жодного разу не згадав ім’я дружини у своїх творах, а Беатріче присвятив більшість сонетів і канцон зі збірки “LaVita Nuova” (“Нове життя”), зробив її одним з головних персонажів “Божественної комедії”.
– Пара Данте й Беатріче є уособленням закоханої пари, як Петрарка та Лаура, Трістан та Ізольда, Ромео та Джульєтта.
– Свого часу Данте навіть обрали на посаду пріора, але через конфлікт між партіями білих та чорних гвельфів поета було вигнано з Флоренції. Так почалися поневіряння Данте Італією: більше за життя до Флоренції він не повернувся.
– Данте Аліг’єрі помер дорогою з Венеції до Равенни у віці 56 років. Коли прах Данте транспортували з Равенни до рідної Флоренції, урну викрали монахи сусіднього монастиря, що не бажали розлучатися з поетом.
– 2008-го, майже за 690 років після смерті Данте Аліг’єрі, влада Флоренції скасувала рішення про вигнання поета з міста Проте громадськість назвала це рішення комерційним трюком для приваблення туристів.
– Похований Данте у Равенні, хоча влада Флоренції неодноразово прагнула перенести прах поета на його батьківщину: там навіть установили усипальницю, що й досі залишається порожньою.