Оскар Уайльд Портрет Доріана Грея. Ідейно-естетичні погляди і творчий шлях митця – РОМАН ХІХ СТОЛІТТЯ
Мета – формувати компетентності: Предметні (знання про життя та творчість О. Уайльда, зацікавленість ними; усвідомлення ідейно-художніх особливостей “Передмови” до роману “Портрет Доріана Грея”; розуміння місця роману “Портрет Доріана Грея” у творчому доробку митця як вершини творчості; уміння розкривати зміст афоризмів, пояснювати парадокси; навички сприйняття інформації на слух, виокремлення головного; навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; високі моральні якості особистості; потребу у високих естетичних та гуманістичних цінностях); Ключові (уміння вчитися: пізнавальну активність, критичне мислення; комунікативну: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурну: читацькі інтереси; світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань.
Обладнання: портрет О. Уайльда, видання його творів, ілюстрації до них.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Евристична бесіда
· Пригадайте визначення понять декаданс, модернізм, символізм, назвіть їх ознаки.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Робота з портретом письменника
· Чим привертає вашу увагу зовнішність письменника?
2. Вступне слово вчителя
– Оскар Уайльд одноосібно здійснював революцію в англійському суспільстві – революцію в моді. Він з’являвся на суд публіки в ним самим вигаданому запаморочливому вбранні. Це могли бути і короткі штани з шовковими панчохами, і розшитий квітами жилет з рукавичками лимонного кольору в поєднанні з пишним мереживним жабо, і черевики зі срібними пряжками Неодмінним аксесуаром його одягу була лілія (символ смерті) у петлиці або квітка соняшника (жага життя) у руці. А найбільш разюче – це те, що у цьому не було жодної клоунади: бездоганний смак давав змогу Уайльду поєднувати непоєднуване. Уайльд навіть життя сприймав як різновид мистецтва: завдання художника (та й кожної людини) письменник убачав у тому, щоб стати творцем свого життя. Можливо, тому біографія самого митця схожа на легенду, що ожила.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з підручником (запис до зошитів)
· За підручником складіть тези про життєвий шлях О. Уайльда.
2. Евристична бесіда
· Чи схоже життя Уайльда на легенду?
· Які сторінки його біографії здаються неймовірними?
· Легенда життя письменника сумна чи щаслива?
· Чому не можна дати однозначної відповіді на це запитання?
· Де майбутній письменник здобував освіту?
3. Слово вчителя (запис до зошитів)
– Естетизм виник в Англії наприкінці XIX ст. як реакція на пуританський стиль вікторіанської доби. Художнім чинником зародження таких поглядів була ідея “мистецтва заради мистецтва”, що існувала ще з античних часів. Естетизм виник на противагу реалізму, який висвітлював соціальні проблеми. Прихильники естетизму вважають, що література не повинна виконувати моральну місію, навчати добра, справедливості, що вона байдужа до проблем добра і зла. Мистецтво має служити красі, яка є вищою за життя. Представники: Волтер Пейтер, Алджернон Чарлз Свінберн, Артур Саймонс, Джон Раскін, Обрі Бердслі, Оскар Уайльд.
У трактаті “Занепад брехні” О. Уайльд сформулював основні принципи естетизму:
– велич і вічність мистецтва;
– самодостатність мистецтва;
– вищість мистецтва над істиною та мораллю;
– захоплення прекрасним;
– естетична увага до відчуттів, вражень людини;
– зображення краси в усіх її проявах;
– проголошення насолоди як найвищого сенсу існування (гедонізм).
“У своє життя я вклав увесь мій геній, у свої твори я вклав тільки талант”: ці слова належать Оскарові Уайльду – видатному британському прозаїку, драматургу, поету, естету кінця XIX ст.
4. Словникова робота (запис до зошитів)
Аморалізм – заперечення моралі, відмова від принципів совісті, честі, справедливості.
Гедонізм – ідеалістичний напрям в етиці, за яким задоволення, насолода є найвищим благом, метою життя.
Естетика – наука про мистецтво, про форми прекрасного в художній творчості, у природі та суспільстві.
Етика – наука про мораль, її походження, розвиток і роль у суспільному й особистому житті людей.
Парадокс – думка, судження, що суперечить здоровому глузду (іноді тільки на перший погляд).
Пуританізм – релігійно-політичний рух буржуазії в Англії та Шотландії XVI-XVII ст. за дотримання чистоти звичаїв, високої моральності.
Симфонія – гармонійне поєднання множини різноманітних звуків, кольорів, тонів тощо.
5. Повідомлення учнів (за випереджальним домашнім завданням)
– “Портрет Доріана Грея” – єдиний роман О. Уайльда, задум якого виник 1884 р. Про це розповідає автор книги “Життя О. Уайльда” Хескет Пірсон:
“Уайльд мав звичку зазирати до майстерні художника Безіла Ворда, одним із натурників якого був юнак разючої краси… Після завершення портрета юнак пішов, і Уайльд вигукнув:
– Ах, як шкода, що таке прекрасне створіння рано чи пізно постаріє!
– На жаль,- погодився художник, а потім додав: – Як було б добре, якби його зовнішність ніколи не змінювалася, а замість нього старів і вкривався зморшками його портрет!
Оскар Уайльд подякував своєму другові за ідею, надавши художнику в романі ім’я Безіла Голворда”.
Твір, який посів почесне місце серед найвизначніших шедеврів світової літератури, було написано 1890 р. лише за три тижні. Після його публікації в суспільстві зчинився скандал. Англійська критика одностайно визнала роман аморальним. Окремі критики навіть вимагали заборонити його, а автора засудити. Уайльда звинувачували в образі суспільної моралі. Однак пересічні читачі сприйняли твір із захопленням.
6. Аналіз тексту літературного твору
· Прочитайте “Передмову” до роману О. Уайльда “Портрет Доріана Грея”. Чи все вам зрозуміло? Чи з усіма наведеними твердженнями ви згодні? Якщо не згодні, то з якими? Відповідь аргументуйте.
(Учитель спрямовує учнів до обговорення принципів, проголошених О. Уайльдом у “Передмові”.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Аналітичне коментування
· Прокоментуйте твердження О. Уайльда (або проведіть міні-диспут за одним із висловлювань):
– “Митець – творець прекрасного”;
– “Немає книг моральних або неморальних. Є книги добре написані або погано написані”;
– “митець не має етичних уподобань”;
– “Будь-яке мистецтво не дає жодної користі”.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Евристична бесіда
· Визначте провідну думку “Передмови” до “Портрета Доріана Грея”.
(Утвердження вічності й величі мистецтва.)
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
За підручником опрацювати біографію О. Уайльда, естетичну програму митця. Прочитати роман “Портрет Доріана Грея”.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
На допомогу вчителеві
Митець – творець прекрасного.
Розкрити себе і втаїти митця – цього прагне мистецтво.
Критик – це той, хто спроможний передати в інший спосіб або в іншому матеріалі своє враження від прекрасного.
Найвища, як і найнижча, форма критики – це різновид автобіографії.
Ті, що в прекрасному вбачають бридке,- люди зіпсуті, які, однак, не стали через те привабливі. Це вада.
Ті, що в прекрасному здатні добачити прекрасне,- люди культурні. У них є надія.
Але справжні обранці ті, для кого прекрасне означає лише одне: Красу.
Немає книжок моральних чи неморальних. Є книжки добре написані чи погано написані. Ото й усе.
Ненависть XIX сторіччя до Реалізму – це лють Калібана, що побачив свою подобу в дзеркалі.
Ненависть XIX сторіччя до Романтизму – це лють Калібана, що не побачив своєї подоби в дзеркалі.
Моральне життя людини – для митця лише частина об’єкта. А моральність мистецтва полягає в досконалому використанні недосконалих засобів.
О. Уайльд із “Передмови” до “Портрета Доріана Грея” (переклад р. Доценка)