ОПОВІДАННЯ. МИКОЛА НОСОВ. МИШКОВА КАША (Скорочено) – Твори зарубіжних письменників – У КРАЇНІ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Мета: ознайомити учнів з новим розділом “Твори зарубіжних письменників”; продовжити ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Миколи Носова; ознайомити з його оповіданням “Мишкова каша”; розширювати словниковий запас школярів; розвивати навички виразного читання за особами, кмітливість, пам’ять, логічне мислення, уяву учнів, уміння обгрунтовувати свою думку; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Дзвонить дзвіночок:
Дзелень, дзелень!
Сміється сонце,
Збудився день.
Кличе дзвіночок!
Бім-бам! Бім-бам!
Урок розпочати час школярам.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Черепаха часто чхала,
Чаєм чапля частувала.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Ти – мені, я – тобі”. Робота в групах
Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики “Повтори і пригадай” (с. 152), оцінюють роботу одне одного.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Вступна бесіда
– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.
– Прочитайте його назву.
– Які твори будемо вивчати в цьому розділі?
– Які твори письменників ми вже вивчали?
2. Гра “Продовж речення”
– Вивчаючи твори цього розділу, я навчуся…
– Я дізнаюся…
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Бджілки”
Самостійне напівголосне читання учнями статті “У країні світової літератури” (с. 153)
– Як ми читаємо літературні твори народів світу?
– Про що дізнаємося із цих творів?
2. Біографічна довідка
– Народився Микола Носов 10 (23) листопада 1908 р. в Києві в сім’ї актора естради. Дитинство його пройшло в селищі Ірпінь, недалеко від Києва, де хлопчик і почав вчитися в гімназії. Різнобічно обдарований Микола з гімназійних років захоплювався музикою, театром, творчістю – поряд із шахами, фотографією, електротехнікою, радіоаматорством, був газетним торговцем, землекопом, косарем і т. ін. Після 1917 р. гімназія була реорганізована у школу-семирічку. Закінчив її М. Носов у 1924 р.
Почав публікувати оповідання у 1938 р.: “Витівники”, “Живий капелюх”, “Огірки”, “Чудові брюки”, “Мишкова каша”, “Городники”, “Фантазери” та ін., надруковані головним чином у дитячому журналі “Мурзилка”.
За словами самого Носова, до літератури він прийшов випадково: народився син, і потрібно було розповідати йому все нові й нові казки, кумедні оповідання для нього і його приятелів-дошкільнят. Носов увів у дитячу літературу нового героя – наївного і розсудливого, пустотливого, допитливого і непосидючого, що постійно потрапляє в незвичайні, часто комічні ситуації.
Широку популярність завоювали і його повісті для підлітків “Весела сімейка” (1949), “Щоденник Колі Синіцина” (1950), “Вітя Малєєв у школі і вдома” (1951); кінофільм “Двоє друзів” (за книгою, 1954). Найбільшу популярність і любов читачів здобули його казкові твори про Незнайка.
3. Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання учнями статті “Микола Носов” у підручнику (с. 154)
– Де і коли народився Микола Носов?
– Де пройшло йог дитинство?
– Де він жив і працював?
– Які твори для дітей написані письменником?
– Який твір здобув найбільше визнання маленьких читачів?
– Які твори письменника читали ви?
– Поділіться своїми враженнями. (Вправа “Мікрофон”.)
4. Фізкультхвилинка
В казковому лісі розминка.
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками,
Вгору їх піднімем з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправим
І до плечей їх поставим.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім наліво поклали,
Потім направо. І стали
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
5. Опрацювання оповідання Миколи Носова “Мишкова каша” (с. 154-161)
1) Читання оповідання комбінованим способом (учитель-учні).
– Чи сподобалось вам оповідання?
– Яке воно за настроєм?
2) Перевірка первинного сприйняття.
Тестування
1. Скільки днів треба було прожити хлопцям без мами?
А) 4;
Б) 3;
В) 2.
2. Куди пішли хлопці після від’їзду мами?
А) На річку;
Б) на озеро;
В) на ставок.
3. Що хлопці прив’язали до чайника?
А) Мотузку;
Б) волосінь;
В) ланцюг.
4. Чим хлопцям удалося набрати води з колодязя?
А) Каструлею;
Б) склянкою;
В) кухлем.
5. Хто нагодував хлопців уранці?
А) Тітка Наталка;
Б) тітка Галя;
В) тітка Оля.
6. Що хлопці робили на городі?
А) Збирали картоплю;
Б) пололи бур’яни;
В) збирали огірки.
Відповіді: 1в; 2а; 3в; 4в; 5а; 6б.
3) Словникова робота.
Зрадів | Річці |
Оближеш | Бур’яни |
Накраяли | Цямрина |
Проживемо | Розмазня |
Надумалися | Каструля |
Протинялися | Колодязь |
Випарувалась | Крупинки |
– Прочитайте колонки слів “буксиром” із сусідом по парті.
– Що об’єднує кожну групу слів?
– Змініть особу дієслів на першу особу однини, підставивши займенник я.
– Поставте іменники в родовий відмінок множини.
– Прочитайте тлумачення слова цямрина у підручнику (с. 160).
– Доберіть синонім до слів.
Накряли – … (нарізали).
Протинялися – … (пробродили).
4) Повторне читання твору учнями “ланцюжком”.
– Хто є головними персонажами твору?
– Від чийого імені ведеться розповідь в оповіданні?
5) Фізкультхвилинка.
6) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
– Де відбуваються описані в оповіданні події?
– Хто приїхав у гості до автора?
– Куди поїхала мама?
– Що пообіцяли їй хлопці?
– Що хлопці робили на річці?
– Як вони варили кашу?
– Як ви розумієте вислів “передав куті меду”?
Передати куті меду – перевищувати норму, міру в чому-небудь.
– Чому Мишко не приніс води?
– Як хлопці намагалися дістати воду?
– Чи вдалося їм це?
– Чи поїли вони каші? Чому?
– Хто смажив пічкурів?
– Хто нагодував хлопців?
7) Читання оповідання за особами.
8) Робота в групах.
Виконання завдань підручника за вибором (с. 162).
9) Робота за ілюстраціями.
– Розгляньте ілюстрації до цього твору.
– Кого художник зобразив на ілюстраціях?
– Яким рядкам оповідання відповідають ілюстрації?
– Які малюнки створили б ви за сюжетом оповідання?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Мені було цікаво…
– Свою роботу на уроці оцінюю…
– Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати розповідь:
1- ша група – про Мишка від імені його друга;
2- га група – від імені Мишка про його друга.