Оноре де Бальзак. Основні віхи творчості та особливості світогляду письменника – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: викликати інтерес учнів до життя й творчості письменника; розкрити роль України у долі митця; розвивати навички сприйняття інформації на слух, уміння готувати повідомлення та презентувати їх, визначати головне, висловлювати свої думки та відстоювати їх; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати оптимістичне світосприйняття, естетичні смаки; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: біографія, світогляд, епопея.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, живопис.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, презентація.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учні по черзі називають ознаки реалізму.

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Оноре де Бальзак – один з найяскравіших письменників в історії світової літератури. “Король романістів” – так назвав його Ф. Стендаль. Йому належить грандіозний літературний твір – епопея “Людська комедія”, у якій він хотів охопити всі сфери життя, усі професії, усі типи й характери свого часу.

Але передусім Бальзак – оригінальний мислитель, філософ, який у своїх творах порушував складні питання людського буття. І сьогодні ми говоритимемо про основні віхи його непростого життєвого й творчого шляху.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій до біографії Оноре де Бальзака

2. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

3. Штрихи до портрета Оноре де Бальзака (запис у зошитах)

Його дід був хліборобом і мав прізвище Бальса. Батько, ставши чиновником, надав прізвищу аристократичного звучання – Бальзак.

З 1807 по 1813 р. хлопчик навчався у Вандомському коледжі, де панували суворі звичаї й дисципліна. Ці роки не були кращими у його житті, але саме тут повною мірою виявилася його любов до читання.

1814 р. сім’‎я переїхала до Парижа, де він продовжив навчання.

З 1816 р. вивчає право на юридичному факультеті, проте марить кар’‎єрою письменника й таємно відвідує лекції з історії літератури Сорбоннського університету. Про намір присвятити себе літературі Бальзак сповіщає батьків, і вони дали йому два роки для випробування.

У 1822 р. до Бальзака приходить перше кохання до Луїзи де Берні, дітям якої він давав уроки. Це єдина людина, яка підтримувала його на ниві літературної творчості.

Юнак починає працювати над історичною трагедією у віршах “Кромвель”, але перша спроба виявилася невдалою. І тоді він вирішив звернутися до жанру роману, який допоміг би швидко знайти видавця і покупця.

Перший його роман “Шуани…” вийшов 1829 р. Наступні твори письменник об’‎єднав у багатотомну епопею “Людська комедія”, яка принесла авторові світову славу.

Проте матеріальне становище письменника було скрутним. Щоб виплутатися з боргів, йому доводилося працювати по 12-14 годин на добу.

Разом із цим Бальзак любив аристократичний світ, любив відвідувати салони, милуватися красою жінок, спілкуватися з відомими письменниками, серед яких були Віктор Гюго, Генріх Гейне та ін.

У 1832 р. письменник отримує листа з Одеси за підписом “Іноземка”, у якому були цікаві коментарі щодо його творів. Автором цього послання була Евеліна Ганська – багата польська графиня, яка разом зі свої чоловіком мешкала у Верхівні. Після зустрічі вони розпочали свій унікальний роман у листах. За 18 років було написано 444 листи.

У 1847 та 1848-1850 роках письменник приїздить до України, живе у маєтку Ганських. Побував у Бердичеві, Києві та інших містах. Це дало йому можливість ознайомитися з українською культурою, до якої він виявляв інтерес.

У 1850 р. дуже хворий письменник взяв шлюб зі своєю “Північною зіркою” – Евеліною Ганською, що тоді вже була вдовою.

Тривала подорож із Верхівні до Парижа загострила його хворобу і була останньою в житті. В. Гюго, відвідавши Бальзака незадовго до його смерті, сповістив друзям: “Європа втрачає у ці дні велику людину”. 18 серпня письменника не стало, його було поховано на цвинтарі Пер-Лашез.

У промові, яку виголосив В. Гюго над тілом покійного, він визнавав Бальзака “першим серед великих” та “кращим серед обраних”.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Сенкан”

Оноре де Бальзак.

Особливий, незрівнянний.

Горить, кохає, творить.

“Людська комедія” – грандіозна енциклопедія життя Франції ХІХ ст. Талант.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати конспект.

2. Індивідуальне завдання. Підготувати презентацію за темою “”Людська комедія”: історія написання, художня структура, тематика і проблематика, образи”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Оноре де Бальзак. Основні віхи творчості та особливості світогляду письменника – IІ семестр