ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “В НЕБІ ЖАЙВОРОНКИ В’ЮТЬСЯ…” – ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2 – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ – IІ семестр
Мета: дати учням уявлення про творчість Олександра Олеся; вчити правильно, свідомо, виразно читати віршовані твори; виробляти вміння обгрунтовувати свої міркування; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Біля баби баба сіла.
Баба бабі бубоніла.
Бубоніла з півгодини
Баба бабі про новини.
2. Робота над чистомовкою
Че-че-че – бабуся калачі пече.
Ча-ча-ча – дай, бабусю, калача.
Па-па-па – розсипана крупа.
Пе-пе-пе – кошеня сліпе.
По-по-по – річка Лімпопо.
3. Слухайте, повторюйте, продовжуйте!
Со-со-со – сонце, сорока, сода, солома.
Са-са-са – сад, сапа, сарай, сачок.
Су-су-су – сум, сумка, сутінки, сушка.
Сі – сі-сі – сітка, сіль, сірка, сівалка.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні виконують завдання рубрики “Повтори і пригадай” (с. 59).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми почнемо ознайомлення з творчістю відомого українського поета Олександра Олеся.
Олександр Олесь – псевдонім відомого поета, казкаря, драматурга і перекладача Олександра Івановича Кандиби. Народився він 4 грудня 1878 р. на Сумщині. Батько майбутнього поета походив із чумаків, а мати – з кріпаків. Першою вчителькою хлопчика була мати. Вона в 4 роки навчила сина читати і писати, а в 9 років він написав свій перший вірш. Удома в них був “Кобзар”, а поезії з нього хлопчик знав напам’ять. Олександра Олеся називають королем української поезії. 80 композиторів написали понад 200 музичних творів на слова цього митця.
– Послухайте одну з таких пісень.
Звучить пісня “Айстри” (сл. Олександра Олеся, муз. Андрія Селезньова, виконує Андрій Селезньов).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадкою
– Угорі тремтить сіренька цятка
І пісні співає голосні,
Та жаль, що тільки навесні.
Скажи скоріше, без відмовок,
Що за пташка?.. (Жайворонок).
– Вірш, який ми будемо сьогодні читати, Олександр Олесь присвятив цій дивовижній пташці.
2. Виразне читання вірша вчителем (с. 60)
– Яка пора року описується у вірші?
3. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Мла – прозорі випари, рух яких ледве помітний у жаркий день; марево.
2) Читання стовпчиків слів на одному диханні.
Грають дзвонять
В’ються заливаються
Сміються щебечуть
Виглядають полохливо
– Назвіть слова з м’якими приголосними звуками.
– Які букви позначають м’якість цих приголосних?
Фізкультхвилинка
4. Робота в парах
Учні в парах читають одне одному вірш.
– З якою інтонацією читається вірш? (Радісно, піднесено, із захопленням)
5. Читання вірша учнями за строфами
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Прочитайте слова, якими поет описує спів жайворонка, передайте голосом захоплення.
– З чим вітають жайворонки своїми піснями?
– Які квіти полохливо виглядають із землі?
7. Гра “Відшукай риму”
В’ються… (сміються);
День… (пісень);
Співають… (вітають);
Впали… (сказали);
У млі… (з землі);
Диво… (полохливо).
8. Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання тексту Олеся Гончара
– Яку особливість жайворонка описав Олесь Гончар?
– Якими словами?
– Виберіть з двох текстів про жайворонків слова за зразком: в’ються, заливаються, сміються… Запам’ятайте їх.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З творчістю якого поета почали знайомитися на сьогоднішньому уроці?
– Який твір поета читали?
– Що нового дізналися на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-ша група. За змістом виділених слів складіть розповідь на тему “Світ очима пролісків”.
2-га група. Складіть розповідь на тему “Як співає жайворонок?”.