Олександр Грін “Пурпурові вітрила”. Ассоль і Грей. Символіка образу пурпурових вітрил – ДРУЖБА І КОХАННЯ

Тема. Олександр Грін “Пурпурові вітрила”. Ассоль і Грей. Символіка образу пурпурових вітрил

Мета: навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст та естетичну привабливість твору Олександра Гріна; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення; формувати основні вміння аналізу та інтерпретації художнього твору, характеризувати літературних персонажів, виявляти засоби виразності; виховна: сприяти формуванню поваги до духовних надбань людства та загальнолюдських цінностей, стійкості у життєвих труднощах, прагнення до реалізації своїх мрій, віри в краще майбутнє.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільму (за вибором вчителя).

Теорія літератури: повість, феєрія, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– “Знову Ассоль заплющила очі, боячись, що все це зникне, коли вона дивитиметься. Грей узяв її руки, і, знаючи вже тепер, куди можна безпечно йти, вона заховала мокре від сліз обличчя на грудях друга, що прийшов так чарівно. Обережно, але сміючись, сам зворушений і здивований тим, що настала невимовна, недосяжна ні для кого дорогоцінна хвилина, Грей підняв за підборіддя це давно-предавно вимріяне обличчя, і очі дівчини нарешті ясно розкрились У них було усе краще людини.

– Ти візьмеш до нас мого Лонгрена? – сказала вона.

– Так. – І він поцілував її з такою силою слідом за своїм залізним “так”, що вона засміялася.

Тепер ми відійдемо від них, знаючи, що їм треба залишитись самим. Багато на світі слів у різних мовах і різних наріччях, але всіма ними, навіть і приблизно, не передати того, що сказали вони цього дня одне одному”.

Закінчилася чарівна казка. На жаль, у житті не завжди так буває. То що ж, не мріяти, не прагнути, все одно – як буде, так і буде? Своїми думками про це поділимося на уроці

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Літературний диктант

1. Ким був батько Ассоль? (Моряком)

2. Чому він виховував доньку сам? (Дружина померла в бідності від хвороби.)

3. Чим заробляв Лонгрен на життя? (Виготовляв іграшки)

4. Чому в селі не любили Лонгрена? (Був відлюдькуватий)

5. Який випадок остаточно посварив моряка і його доньку з односельцями? (Не допоміг крамарю під час шторму.)

6. Чим займалася Ассоль, коли підросла? (Вела господарство, допомагала продавати іграшки)

7. Хто сказав Ассоль про принца на кораблі з пурпуровими вітрилами? (Егль, збирач фольклору, який назвавсь чарівником.)

8. У якій родині зростав Грей? (Багатій і знатній, але байдужій до нього)

9. Як він став моряком? (Утік із дому)

10. Як Грей познайомився з Ассоль? (Випадково натрапив на сплячу, коли їздив на берег рибалити, потім розпитав про неї.)

11. Що Грей залишив Ассоль на знак дива? (Перстень)

12. Як поставилася до Грея, якого ніколи не бачила, Ассоль? (Упізнала свою мрію зі снів)

IV. Формування вмінь та навичок

1. Робота зі словником літературознавчих термінів. Повторення поняття символ

– Визначте, які образи-символи є у повісті-феєрії. (Пурпурові вітрила – романтична мрія, що здійснюється; Каперна – обивателі, груба сіра маса; море – бурхливе життя та ін.)

2. Характеристика героїв твору

– Складіть паспорт-характеристику головних героїв казки-феєрії.

Ім’‎я

Ассоль

Героїня якого твору

“Пурпурові вітрила” Олександра Гріна

Вік

Від народження до юності

Родина

Батько Лонгрен, колишній моряк, мати Мері, померла

Матеріальний стан

Бідна

Заняття, уміння

Господарювала вдома, шила, допомагала продавати іграшки, спілкувалася з природою, мріяла

Друзі

З однолітків – немає, з дорослих – батько, дядько вугляр, Егль

Риси характеру

Мрійлива, романтична, добра, працьовита, сильна духом, любить природу і розуміє її; турботлива донька

Ім’‎я

Артур Грей

Герой якого твору

“Пурпурові вітрила” Олександра Гріна

Батьки

Багаті і знатні, але мало приділяли уваги хлопчикові

Вік

Від народження до зрілого віку

Соціальний статус, матеріальний стан

Багатий, знатного роду, але приховував це, плаваючи на кораблі матросом

Рід занять, освіта

Моряк, капітан корабля

Риси характеру

Романтик, здатен творити чудо, наполегливий, сміливий, витривалий, із глибоко розвиненими естетичними почуттями; цілеспрямований, допитливий, витривалий, щирий

– Знайдіть у творі описи (портрети, пейзажі, описи речей – іграшок), визначте їхні художні особливості та роль у розкритті автором теми й ідеї.

3. Міні-диспут

– Знайдіть відповіді на питання: “Чи треба вірити в казку?”, “Чи не шкідлива пуста мрія? Що треба зробити для здійснення своєї мрії?”.

V. Домашнє завдання

Знати зміст усього твору, уміти його переказувати, характеризувати образи – реальні та символічні, висловлювати свої думки та враження. скласти алгоритм здійснення своєї мрії

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Займи позицію”

– Такі книги, як “Пурпурові вітрила”, потрібні сьогоднішнім учням.

Так

Можливо

Ні


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Олександр Грін “Пурпурові вітрила”. Ассоль і Грей. Символіка образу пурпурових вітрил – ДРУЖБА І КОХАННЯ