Образ Діка Сенда – п’ятнадцятирічного капітана – ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ – IІ семестр

Мета: вчити характеризувати літературного героя, пояснювати його вчинки, висловлювати власну думку щодо подій у творі, працювати з текстом, добирати цитатний матеріал для характеристики героя; мати за зразок для наслідування мужність і сміливість героя.

Обладнання: “пазли” з висловом-епіграфом, тексти романа, “Корабельний штурвал”, план характеристики (на дошці).

Чого не знає людина?

Людина не знає тільки межі своєї сили.

Монгольська народна мудрість

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Робота в парах

– Подивіться на вислів, що записаний на дошці (друга частина його закрита). Як ви гадаєте, чого не знає людина?

Дізнатися про це ви зможете, правильно “склавши” пазли, що у вас на партах.

Образ Діка Сенда   пятнадцятирічного капітана   ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ   IІ семестр

Прочитайте повністю цей вислів. Чи можна віднести його до головного героя роману Ж. Верна Діка Сенда?

– Мета нашого уроку – скласти характеристику головного героя Діка Сенда, зрозуміти, в чому привабливість цього образу.

ІІ. Складання характеристики Діка сенда

План характеристики

1. Ім’я героя.

2. Вік.

3. Походження.

4. Професія.

5. Портрет.

6. Риси характеру.

7. Ставлення інших персонажів до героя.

8. Моє ставлення до героя.

Образ Діка Сенда   пятнадцятирічного капітана   ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ   IІ семестр

Робота з цитатним матеріалом

1) Підібрати цитати до пунктів 1-5, 7.

2) Записати риси характеру Діка Сенда.

3) Крутіння “корабельного штурвалу”: підтверджуємо цитатами з тексту якості характеру Діка Сенда.

Можлива відповідь

Діку Сенду усього 15 років. Доля була до нього суворою: Дік був знайдою, ім’я йому дав перехожий, що відніс хлопчика до притулку. Але, коли він підріс, містер Уелдон звернув увагу на кмітливого хлопчика й дав йому можливість вчитися й працювати на його судні “Пілігрим”. Дік Сенд мріяв вивчитися, щоб стати моряком і справжнім капітаном. Але випробування юнака лише починалися. Фізична сила й міцний дух допомогли йому з гідністю вийти з небезпечних ситуацій. Сміливість, рішучість дозволяли йому швидко діяти. Чуйність і відданість спонукали юнака піклуватися про місіс Уелдон і Джека. Відповідальність була головною рисою характеру Діка, тож не дивно, що п’ятнадцятирічний капітан хвилювався за долю кожного із пасажирів судна й він не їв і не спав, стоячи за штурвалом цілими днями.

До Діка Сенда всі герої ставляться з повагою, сподіваючись на його силу й розум, і лише Негоро і Гарріс вороже ставляться до капітана, бо він стає на заваді їхнім підступним планам.

Мені подобається цей герой своєю сміливістю, відповідальністю. Він викликає повагу ще й тому, що в наш час 15-річні хлопці тільки вчаться в школі. Вони залежать від батьків, часто несамостійні, не мають змоги проявити свої якості характеру у таких романтичних пригодах та подорожах, в яких побував Дік Сенд. Але бути відданим, чуйним, сміливим, рішучим можна й у звичайному житті, треба лише прагнути цього.

ІІІ. Домашнє завдання

Прочитати розділи 1, 2, 6, 7 (ІІ частина), підготуватися до характеристики Геркулеса.

Індивідуальне завдання: намалювати Геркулеса.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Образ Діка Сенда – п’ятнадцятирічного капітана – ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ – IІ семестр