Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі (1862-1910) – СВІТОВА НОВЕЛА

Тема. Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі (1862-1910). “Дари волхвів”. Моральні цінності в новелі “Дари волхвів”. Біблійні мотиви у творі, художні деталі

Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю американського письменника О. Генрі; розширити знання про новелу; проаналізувати новелу письменника; визначити гуманістичні ідеї твору та його жанрові особливості; розвивальна: розвивати навички виразного читання, образного мислення, уміння аналізувати художній образ; виховна: формувати найкращі людські риси – взаєморозуміння, взаємоповагу, здатність на самопожертву заради ближнього.

Обладнання: портрет О. Генрі, наочний матеріал до біографії, видання твору, ілюстрації до твору, Біблія, репродукції картин на тему “Дари волхвів”.

Теорія літератури: новела, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Обмін враженнями від фільмів про Шерлока Холмса та доктора Ватсона, порівняння їх із книгами

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– У Першому посланні до Коринфіян (13:4-13) сказано: “Любов багато терпить, милосердствує, любов не заздрить, любов не підноситься, не пишається, не шукає свого, не дратується, не мислить зла, не радіє неправді, а втішається істиною, все покриває, всьому вірить, на все сподівається, все переносить Любов ніколи не закінчується… Тепер є ці три: віра, надія, любов; але любов з них найбільша”. Про любов щиру, зворушливу, самовіддану та безкорисливу, притому звичайну, в реальному житті, ми прочитаємо в О. Генрі, який серед американських та й світових письменників посідає особливе місце. І нічого таємничого у такій популярності його творів немає, адже вони випромінюють такий потужний струмінь світла і добра, що навіть найзвичайнісінькі персонажі підносяться до вершин біблійної мудрості.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання статті підручника про письменника О. Генрі

2. Відповіді на запитання, виконання завдань (вибірково), перегляд відеоматеріалів

3. Виразне читання оповідання О. Генрі “Дари волхвів”

4. Словникова робота, обмін враженнями

5. Евристична бесіда (зокрема і за запитаннями підручника – вибірково), виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

– Яке значення має фраза на початку новели: “А завтра Різдво”?

– Як автор описує квартиру Джеймсів? Про що це свідчить?

– Що було найціннішим у родині Джеймсів? Знайдіть у тексті цей уривок і прочитайте, зробіть висновок.

– Які почуття переважали, коли Делла розлучалася зі своїм скарбом і потім?

– Чому Делла зупинила свій вибір на платиновому ланцюжку?

– Прочитайте сцену зустрічі Делли й Джима удома, прокоментуйте її.

– У чому цінність подарунків подружжя одне одному? (Цінність цих подарунків не в їхній коштовності, а в тому, що це свідчення великої, самовідданої любові. І в таке особливе свято, як Різдво, люди мають замислитися, чи гідні вони Божої любові, любові, яку приніс на землю Христос.)

– Чому О. Генрі називає героїв новели волхвами?

6. Робота зі словником літературознавчих термінів. Опрацювання і запис поняття новела

– Доведіть, що твір “Дари волхвів” – новела.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Міні-диспут “чи не марними були жертви Делли і Джима?”

(Спочатку рекомендується провести інтерактивну вправу “Займи позицію”: марні, деякою мірою, не марні. Потім прихильники кожної позиції аргументують свої твердження.)

2. Робота в парах

О. Генрі в кінці оповідання пише: “Я розповів вам нічим не примітну історію про двох дурненьких дітей… які зовсім немудро пожертвували одне для одного найдорожчими своїми скарбами”. Але автор ніби суперечить собі, тому що далі говорить: “До відома мудреців наших днів слід сказати, що з усіх, хто робив подарунки, ці двоє були наймудріші”.

У словнику С. І. Ожегова є таке визначення: “Мудрість – це глибокий розум, що спирається на життєвий досвід”

– Чи відповідають вчинки героїв такому визначенню?

– Прокоментуйте висловлювання О. Генрі.

– “У кожного із вас є величезні скарби, які ви мало ціните”.

– “Те, що всередині нас, змушує нас вибирати дорогу”.

– “Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо”

– “Життя не трагедія і не комедія. У ньому поєднуються і комічне, і трагічне одночасно…”.

– “Одна з найвеличніших книг світу – це щоденне життя, яке нас оточує”

VI. Домашнє завдання

Уміти розповідати про життя і творчість письменника, знати зміст новели “Дари волхвів”, уміти переказувати, аналізувати, висловлювати свої почуття та враження.

Розповісти про подарунок, який ви вважаєте для себе найкращим, та про той найкращий, який подарували особисто ви іншій людині.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“Найбільше в новелі О. Генрі мене зворушило те, що…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі (1862-1910) – СВІТОВА НОВЕЛА