Нe будь байдужим
Матеріал до уроку. Анатолій Качан “Крихта хліба”. Леонід Глібов “Хто вона?”.
Мета. Ввести учнів у світ поезії відомого українського поета Анатолія Качана, розширити знання учнів про творчість Леоніда Глібова. Удосконалювати навички виразного читання поетичних творів; збагачувати словниковий запас учнів; учити відчувати образність художнього слова. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Картки-“блискавки”.
Хід уроку
I. Організація класу. Мовленнєва розминка.
1. Звуконаслідувальна вправа. Гра “Що як звучить?”.
Жук літає угорі і дзижчить… (Жу-жу).
Вуж сховався у норі і шипить… (Шу-шу).
Шелестить трава… (Ша-ша).
Пилка дзенькає… (Дза-дза).
Краплі падають (Дзень-дзень).
Повний звуків день.
2. Робота над скоромовкою.
На лужок ішов сніжок,
Вбрав лужок у кожушок.
По лужку стрибав Дружок,
І пошкодив кожушок.
Читання скоромовки повільно пошепки, голосніше швидше, голосно швидко, мовчки швидко.
Змагання “Хто швидше прочитає скоромовку”.
3. Читання загадки з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.
– Що допомогло вам відгадати цю загадку?
– Які асоціації у вас виникають зі словом зима?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Слово вчителя.
– Зима – чудова пора року. Ми любимо її за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає за ніс і щоки, за чудові зимові свята та розваги. Та для тварин зима суворе випробування. Сьогоднішній поетичний твір розкаже про це.
2. Читання запису.
– Ідучи за стрілками, прочитайте запис.
– Сьогодні ми познайомимося із його твором та твором іншого письменника – Леоніда Глібова.
III. Опрацювання вірша А. Качана “Крихта хліба”.
1. Читання вірша вчителем.
– Яким пташкам поет присвячує свій вірш?
2. Словникова робота.
Лісосмýга – смуга лісових насаджень.
Ожеледь – тонкий шар льоду на землі, на деревах.
Доберіть синоніми до слова завірюха. (Заметіль, віхола, хурделиця, хуртовина.)
3. Гра “Рибки”.
Читання учнями тексту мовчки, кожен – у своєму темпі, при цьому діти можуть рухати губами.
– Куди перебралися синиці? Чому?
– Як пташки просять про допомогу?
– Які почуття передає поет?
– Прочитайте рядки, шо найвиразніше передають бідування пташок.
– Яку важливу думку висловлює поет в останній строфі вірша?
4. Гра “Диктор телебачення”.
Читання вірша з періодичним відриванням погляду, щоб подивитися па глядачів.
5. Гра “Знайди риму”.
Сніговúці – синúці.
Теплó – селó.
Морóзи – на дорóзі.
Вікнó – зернó.
Годівнúці – дрібнúці.
Відчувáть – замерзáть.
6. Робота в групах.
1 група. Продовжити речення.
Вчасна допомога особливо цінна тому, що… .
2 група. Скласти розповідь “Як я можу допомогти пташкам взимку”.
IV. Опрацювання вірша Леоніда Глібова “Хто вона?”.
1. Словникова робота.
2. Вправа на миттєве сприймання слів.
Слова на картках-“блискавках”: вона, до нас, зима, сонечко, сніжок, дітям.
3. Вправа для розширення кута зору.
Буде
Прибуде
Любесенько
Бистресенько
Прогляне
Стане
4. Читання вірша учнями самостійно (мовчки).
– Прочитайте акровірш і дайте відповідь на запитання, поставлене в його назві.
5. Повторне читання вірша вголос. Відповіді на запитання.
– Прочитайте рядки, у яких автор описує ознаки весни.
– У яких рядках автор описує весну як живу істоту?
– Кого автор має на увазі, коли пише
“із далеку бистресенько
Вона до нас прибуде”?
– Що ви знаєте про ластівок?
6. Виразне читання вірша.
Учні у парах готуються до конкурсного читання, вибирають темп і інтонацію, звертають увагу на розділові знаки.
Конкурсне читання вірша.
V. Підсумок уроку.
– Твори яких авторів ви вивчали на уроці?
– Що у них спільного?
– Що відмінного?
– Складіть прислів’я. Поясніть їх.
Ластівка день починає, – ніж журавель в небі.
Краше синиця в жмені, – там нема комашок.
Де багато пташок, – а соловей його кінчає.