Музика Шевченкового слова – ТАРАС ШЕВЧЕНКО: СТОРІНКИ ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ
Матеріал уроку. Василь Сухомлинський “Сонце заходить”.
Мета. Удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання і усвідомлення прочитаного; вчити формувати оцінні судження; прищеплювати любов до творчості Т. Шевченка, розвивати уміння виразно читати, вникаючи у кожне слово, думку поета, відчувати і передавати мелодику Шевченківського слова.
Обладнання. Таблиця для розчитування № 2 (додаток 2).
Хід уроку
I. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1. Розчитування.
За таблицею №2 (додаток 2):
– стовпчик 3 з голосним [а] – весело;
– стовпчик 4 з голосним [е] – сумно;
– стовпчик 5 з голосним [у] – швидко;
– стовпчик 6 з голосним [о] – мелодійно.
2. Гра “Збільш речення”.
Учитель пропонує дітям речення з двох слів. Вони повинні доповнювати його щоразу новим словом.
Вірш Шевченка.
Читає вірш Шевченка.
Оленка читає вірш Шевченка…
3. Вправа на тренування дихального апарату.
Учні читають з дошки прислів’я на одному диханні.
В наш чудовий час вічно живе Тарас.
Ми Шевченка славити будемо і ніколи не забудемо.
Хто Шевченка прочитав, той багатий серцем став.
Хто з Шевченком знається, той розуму набирається.
– Поясніть, як ви розумієте кожне прислів’я.
4. Виразне читання віршів Т. Шевченка.
– Який вірш Тараса Шевченка збагатив ваше серце? Прочитайте його. (Діти читають вірші Шевченка напам’ять чи з підручника.)
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь, який вплив мали твори Шевченка на письменника та педагога Василя Сухомлинського.
III. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського “Сонце заходить”.
1. Робота над заголовком твору.
– Прочитайте назву твору. Чи здогадалися, яким був перший вірш Шевченка, який почув Василь Сухомлинський?
– Послухайте вірш “Сонце заходить” і скажіть, які почуття та думки він викликав у вас. (Учитель чи підготовлений учень читають вірш.)
Після слухання твору діти висловлюють свої думки про почуте.
2. Самостійне читання учнями оповідання.
– У якому віці автор вперше почув вірш Шевченка?
– Від кого почув його слова?
3. Повторне читання оповідання вголос (буксиром).
– Яке враження справив вірш Шевченка на малого хлопчика?
4. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
– Прочитайте, як автор описує свої почуття від почутого.
– Що відкрило хлопцеві слово Шевченка?
– Що нагадували слова вірша уже в дорослому віці?
– У якому реченні висловлено головну думку? Прочитайте.
5. Вправи на розвиток техніки читання.
А) Гра “Хто швидше?”.
– Знайдіть продовження висловів “Мені чулася в цих словах…”, “Слово нараз відтворило…”, “Тепер ця краса…”, “Тепер вони мені не тільки нагадують…”, “З рідного слова…”.
Б) Гра “Доведи, що…” (речення з тексту):
– … автор вперше почув вірш Шевченка у дуже малому віці.
– … краса поезії вразила хлопчика.
– … для автора Батьківщина починається з рідного слова.
6. Детальний переказ оповідання зі зміною особи (від третьої особи).
7. Робота в зошиті (с. 54).
IV. Підсумок уроку.
– Який твір читали на уроці? Хто його автор?
– Яка головна думка оповідання?
– Народ шанує Т. Шевченка, діти і дорослі люблять читати його “Кобзар”.
Історія, яку я хочу вам розповісти, трапилася дуже давно, понад 80 років
Тому. Троє дівчаток-сиріток закінчили читати “Кобзар”, витерли білими хустинками сльози і задумались.
Старша сказала:
– Якби я була багатою, то виткала б з чистого золота і срібла великий килим і накрила б ним могилу Тараса Григоровича Шевченка.
– А якби я була багатою, – говорить середня дівчинка-сирітка, – я б усю Чернечу гору, де могила Шевченка, тополями і калиною червоною засадила, чудовими квітами всіяла.
Третя ж, наймолодша, мовила:
– Якби я була багатою, то купила б мільйон “Кобзарів” і в кожну бідну хату дала.
– Український народ свято шанує пам’ять Т. Г. Шевченка. Адже Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть. Нам, нащадкам, посилав він свої заповіти, і серед них – найперший і найголовніший:
Свою Україну любіть,
Любіть її. Во время люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть…
УРОК 86. Підсумок теми “Тарас Шевченко: сторінки життя і творчості”. Тематична перевірка знань
Робота в зошиті для тематичних робіт (с. 26-28; І-В, ІІ-В).
УРОК 87. Урок позакласного читання