Морські подорожі

Матеріал до уроку. Микола Трублаїні “Шоколад боцмана”.

Мета. Вчити учнів складати оповідання за малюнком, висловлювати свої міркування, збагачувати уявлення школярів. Розширити словниковий запас учнів; розвивати пізнавальний інтерес, бажання більше знати, прагнення з’ясувати невідоме. Виховувати почуття власної гідності.

Обладнання. Картки-“блискавки”, картки зі словами.

Хід уроку

I. Організація класу. Мовна розминка.

1. Гра “Відлуння”.

Моря – ря, Африка – ка, пустуни – ни, команда – да,

Улюбленці – ці, матроси – си, омар – ар, мавпа – па.

Вчитель вимовляє слова, а учні – хором останній склад.

2. Гра “Продовжіть”.

Ми знайшли вужа – жа – жа – жа.

Укусила в ніс оса – са – са – са.

У лисиці є нора – ра – ра – ра.

Учитель читає речення, учні повторюють останній склад тричі чітко і виразно.

– Хто може запропонувати своє речення? (Наприклад: Ми ходили в зоопарк. Ми побачили слона.)

3. Читання гнізд споріднених слів.

Моря

Моряки

Могутні

Морський

– Яке слово зайве? Чому?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Ми продовжуємо читати оповідання Миколи Трублаїні про пустотливих мавпочок.

III. Опрацювання оповідання М. Трублаїні “Шоколад боцмана”.

1. Робота над заголовком.

– Прочитайте назву оповідання.

– Спробуйте здогадатися, кому дістанеться шоколад. Чому ви так вважаєте?

2. Словникова робота.

– Перед тим, як читати наступну частину, вияснимо значення деяких слів. (Слова на картках-“блискавках”, пояснення – на інших картках.)

Боцман – помічник капітана корабля, який стежить за порядком і чистотою.

Каюта – житлове приміщення на кораблі для команди і пасажирів.

Палуба – це горизонтальне перекриття в корпусі судна у вигляді підлоги.

Щогла – високий стовп на судні для встановлення вітрил, підняття прапора.

3. Читання зачину вчителем.

4. Робота над малюнком (с. 141).

– Розгляньте уважно малюнок. Кого ви бачите на палубі?

– Опишіть боцмана.

– Опишіть мавпочку.

– Складіть продовження оповідання.

– А тепер послухайте, що трапилося насправді, як розгорталися події далі.

– Порівняйте ваші припущення із авторським текстом.

(Вчитель читає оповідання у повній версії.)

Шоколад боцмана

Наш боцман сховав у шухляді стола дві коробки шоколаду. Якось, виходячи з каюти, він не причинив дверей.

Зацікавлена Машка всунула мордочку в щілину. Потім ускочила в каюту й почала господарювати там. Вона плигала по ліжку й зазирала до шухляд у шафочці і в столі.

Коли боцман повернувся, перед самісіньким його носом на палубу виплигнула Машка. В зубах вона тримала коробку шоколаду.

Боцман погнався за мавпою. Звіреня легко, мов пташка, метнулось по пароплаву. Матроси з голосним сміхом і свистом поспішили боцману на допомогу. Проворна Машка не давалась до рук. Вона плигала, ховалась, стрибала. Галас і метушня знялись на палубі. Розохочені несподіваною розвагою матроси не шкодували ніг.

Половину шоколаду тому, хто відбере коробку! – крикнув боцман, наздоганяючи хвостатого злочинця.

Та ось мавпа випустила коробку, а сама метнулась на щоглу.

Боцман радісно схопив коробку і відкрив її. Матроси заглянули туди й зареготали. Коробка була порожня. Машка ж сиділа на щоглі, доїдала шоколад і пищала від задоволення.

5. Словникова робота.

– Доберіть близькі за значенням слова або поясніть значення слів.

Плигала (Стрибала)

Проворна (Швидка, спритна)

Погнався (Побіг)

Метнулась (Кинулась)

6. Робота над змістом твору.

– Хто з’їв шоколад боцмана?

– Як Машка потрапила у каюту?

– Що вона там робила?

– Чому боцман погнався за мавпочкою?

– Що робили матроси?

– Чи повернув боцман свій шоколад?

– Якою була мавпочка?

– Спробуйте описати почуття Машки в ті хвилини, коли вона сиділа на щоглі.

7. Гра “Найшвидший шукач”.

– Хто швидше знайде і прочитає абзаци з такими висловами?

– “біля берегів Африки”,

– “стали улюбленцями команди”,

– “любила чіплятися хвостом”,

– “хапала грудку цукру”,

– “рак, мов розмальований”,

– “опікшись на молоці”,

– “мавпа випустила коробку”,

– “сиділа на щоглі”.

8. Гра “Ловись, рибко!”.

За описом відгадайте героїв твору.

“Він любив чіплятись хвостом за перекладини”. (Яшка)

“У нього довжелезні і тонкі, мов соломинки, вуса”. (Омар)

“Він сховав у шухляді стола дві коробки шоколаду”. (Боцман)

“Вона раз у раз під час сніданку плигала на стіл”. (Машка)

9. Складання характеристики боцмана.

– Що можна сказати про боцмана?

(Він досвідчений моряк, кмітливий, спостережливий.)

– Як боцман ставиться до тварин?

(Любить тварин.)

– Якими рисами характеру наділена ця людина?

(Він сміливий, рішучий, упевнений у собі.)

10. Робота в групах.

1 група переказати оповідання “Яшка і Машка”;

2 група – “Омар”;

3 група – “Шоколад боцмана”.

11. Робота з зошитом (с. 43).

IV. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

– Ось і закінчилася наша подорож на пароплаві разом із матросами та мавпочками Яшкою і Машкою. Коли вам було весело під час мандрівки?

– Чи сподобалися вам ці оповідання?

– Уявіть себе режисером. Як би ви побудували сценарій кінофільму за прочитаними творами Миколи Трублаїні?

– Яким би показали автора оповідань, яку роль йому відвели б?

2. Тематична робота 8 (зошит для тематичних робіт, с. 23-24).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Морські подорожі