Михайло Юрійович Лермонтов. Огляд життя та творчості. Лірика. “Сосна”. Мотиви світової скорботи в ліриці М. Ю. Лермонтова – І семестр

Мета: формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про життя та творчість М. Ю. Лермонтова, визначити основні мотиви його творчості, їхній вплив на розвиток світової поезії; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати головне та роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: біографія, світогляд, мотиви, види лірики.

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, географія.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, презентація, тексти поезій М. Лермонтова та Г. Гейне, репродукція картини І. Шишкіна “На півночі дикій…”.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Доведіть, що роман “Євгеній Онєгін” є реалістичним. (У романі герої діють у конкретному часі; причини подій пов’‎язані з дійсністю; доля героя залежить від його вчинків та його вибору.)

– Чому Євгенія Онєгіна називають “зайвою людиною”? (Євгеній, обдарований від природи, через різні обставини не може реалізувати свої знання та вміння, тому почувається себе “зайвим” у суспільстві.)

– Чому роман “Євгеній Онєгін” називають соціально-психологічним романом? (У романі є описи життя різних верств суспільства, соціуму та зображено психологію, внутрішній світ героїв.)

– Чому Роман “Євгеній Онєгін” називають енциклопедією російського життя?

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій з біографії М. Лермонтова

2. Штрихи до портрета Михайла Лермонтова (запис у зошитах)

Народився 1814 року в Москві у дворянської родині, рано втратив матір, тому дитячі роки поета пройшли в маєтку бабусі. Він здобув чудову домашню освіту: володів французькою і німецькою мовами, добре малював, навчався музики.

За неповні 13 років Лермонтов написав понад 400 поезій, майже 30 поем, 6 драм і 3 романи. У Петербурзі у 1835-1836 pp. Лермонтов почав зближуватися з літературними колами. У 1840 р. за дуель Леромтова відправили на Кавказ. У 1841 р. у П’‎ятигорську під час дуелі Лермонтова було вбито.

4. Опрацювання статті підручника з теми

5. Виразне читання поезії “Сосна”

6. Евристична бесіда

– Які думки й почуття викликає у вас ця поезія?

– Що спільного в долі двох дерев, що ростуть у різних кінцях світу? Що їх поєднує?

– А чи можна подолати їхню самотність?

– Роздивіться репродукцію картини І. Шишкіна. Чи вдалося автору передати атмосферу самотності?

– Що можна сказати про палітру художника, яким кольорам віддає він надає перевагу?

7. Виразне читання поезії Г. Гейне “На півночі кедр одинокий…”

8. Робота з таблицею “Порівняльна характеристика поезії Г. Гейне та М. Лермонтова”

Порівняльна характеристика поезії Г. Гейне та М. Лермонтова

Г. Гейне

М. Лермонтов

Назва

“На півночі кедр одинокий… “

“Сосна”

Рік написання

Близько 1823 р.

1841 р.

Різновид лірики

Інтимна лірика

Філософська лірика

Тема

Розлука двох закоханих

Трагічна самотність, яку не можна подолати

Засоби виразності

Епітети: самотній кедр, метафори: німа самотинь, дрімає і мріє у вві сні, бачить сон, сумує

Вірш побудований на антитезі.

Північ/”сніг” – південь/ “далека пустиня”. Епітети: сосна одинока, сніги пухкі, предивна пальма; метафори: сосна дрімає, куняє; порівняння: як ризою вкрита

Образи-символи, що вони уособлюють

Кедр та пальма (чоловік та жінка, які розлучилися й ніколи не зустрінуться)

Сосна й пальма( сосна – втілення самотнього чоловіка, а пальма – самотньої жінки)

Обидва поети оживляють природу, наділяють її людськими якостями, почуттями, пристрастями. Кедр та пальма, як і сосна та пальма знають радість зустрічі, гіркоту розставання, і свобода, і самотність, і безнадія, і сум. Поети зазначають, що самотність є скрізь, навіть у природі

Коментар вчителя. У вірші Г. Гейне сосна й пальма асоціюються з поняттям “він” та “вона”, що одразу ж наводить нас на думку про кохання. Від’‎їжджаючи на Кавказ, М. Лєрмонтов переспівав вірш Гейне “Самотній кедр на стромині..”, написавши вірш “На півночі дикій..”. Романтичний контраст набув ще ширшого звучання: образи роз’‎єднаних світів сосни й пальми символізують трагічну роз’‎єднаність і самотність людей (сосна й пальма уособлюють ще далекі одна одній культури.). Тож важливим у вірші стає пошук гармонії, пошук спорідненої душі, бажання поєднати з нею свою долю.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Сенкан”

Лермонтов.

Загадковий, романтичний.

Творив, кохав, страждав.

Щось постійно з тривогою шукав.

Поет.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати біографію письменника, аналізувати його поетичну творчість.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Михайло Юрійович Лермонтов. Огляд життя та творчості. Лірика. “Сосна”. Мотиви світової скорботи в ліриці М. Ю. Лермонтова – І семестр