Михайло Коцюбинський. Загальний огляд життя і творчості. Формування художнього світогляду М. Коцюбинського – від реалізму до модернізму – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменника; розкрити еволюцію художнього світогляду митця від реалізму до модернізму; розвивати навички самостійної роботи при вивченні біографії письменника, вміння складати конспект прочитаного; виховувати патріотизм, любов до прекрасного, до свого народу.
Теорія літератури: новела.
Обладнання: портрет письменника, книжкова виставка його творів, презентація, художній біографічний кінофільм “Сім’я Коцюбинських”.
Тип уроку: знайомство з особою письменника.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Слово вчителя. Перед вами портрет Михайла Коцюбинського. його колоритний опис зустрічаємо у спогадах відомого співака Михайла Микиші: “Найбільше враження зробили на мене його великі, замріяні, глибоко проникливі очі. Він мав статну, вище середнього зросту фігуру; красивої форми, чисто, до блиску виголену голову, прекрасні вуса, які йому дуже йшли і прикрашували його обличчя. Одягнений був у білий, елегантно пошитий костюм. Взагалі в його постаті, одязі й манерах було стільки простоти, скромності і в той же час відбивалось якесь внутрішнє благородство і привабливість. Рухи його були скупі, жодного зайвого жесту, голос проникливий, прекрасного баритонового тембру, який запам’ятовувався і глибоко западав у серце. Від першої зустрічі з Михайлом Михайловичем у мене залишилось враження про нього як про надзвичайну, розумну, культурну, виховану людину”. Ми поговоримо про те, яке ж враження від знайомства з особистістю письменника склалося у вас.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота з таблицею
Заповнення лівої колонки таблиці – “Що я знаю про М. Коцюбинського”. Праву заповнимо в кінці уроку.
Що я знаю про М. Коцюбинського | Що я дізнався (дізналася) нового про М. Коцюбинського на уроці |
2. Перевірка домашнього завдання
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Ознайомлення з біографією письменника. Це може бути лекція учителя, опрацювання статті підручника чи учнівські виступи, презентація, перегляд художнього біографічного кінофільму “Сім’я Коцюбинських”.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1. Робота з таблицею
Заповнення правої частини таблиці “Що я дізнався (дізналася) нового про М. Коцюбинського на уроці”.
2. Тести до біографії М. М. Коцюбинського
1. У якому місті народився майбутній письменник?
А Київ;
Б Львів;
В Вінниця;
Г Чернігів.
2. Ким працював його батько?
А Дрібним урядовцем;
Б військовим;
В продавцем;
Г чиновником.
3. У якому місті батька Михайла Коцюбинського у 1874 році призначили на посаду поліційного наглядача?
А Львів;
Б Барі;
В Вінниця;
Г Черкаси.
4. Після закінчення у 1875 році народної школи вступив до… духовної школи, так званої бурси:
А Вінницької;
Б Київської;
В Шаргородської;
Г Хмельницької;
5. Перший твір, вірш для дітей “Наша хатка”, з’явився 1890 року друком у журналі:
А “Дзвінок”;
Б “Студент”;
В “Гудок”;
Г “Час”.
6. 1891 року М. Коцюбинський склав іспит на народного вчителя і почав учителювати спершу в селі…, потім у селі Лопатинцях.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Закінчити речення:
□ Мене схвилювала…
□ Я зрозумів (зрозуміла)…
□ Мені вдалося…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторити матеріал за конспектом та підручником.
2. Прочитати новелу “Інтермецо”.
3. Завдання творчого характеру. Напишіть есе “Моє враження від знайомства з особистістю М. Коцюбинського”.
4. За бажанням. Скласти тести, літературний диктант чи кросворд за біографією М. Коцюбинського.
Related posts:
- МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ, ГУМАНІЗМ СВІТОГЛЯДУ. ЖАНР НОВЕЛИ У ТВОРЧОСТІ М. КОЦЮБИНСЬКОГО. ЕВОЛЮЦІЯ ХУДОЖНЬОЇ СВІДОМОСТІ: ВІД ПРОСВІТНИЦЬКИХ ОРІЄНТАЦІЙ І РЕАЛІЗМУ ДО МОДЕРНІЗМУ. ЗНАЧЕННЯ СТИЛЬОВОГО НОВАТОРСТВА М. КОЦЮБИНСЬКОГО ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ – МОДЕРНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА Мета (формувати компетентності): Предметні: ознайомлення учнів з основними віхами життя і творчості письменника, еволюція його мистецьких надбань в українській літературі; Ключові: обгрунтування взаємозв’язку світогляду і творчості письменника, навички пізнавальної діяльності; комунікативну: навички спілкування в колективі, толерантне ставлення до думок оточення; інформаційну: навички роботи з книгою, вміння обгрунтовувати думку висловлювання; загальнокультурну: виховання інтересу до особистості та […]...
- Імпресіонізм творчості М. Коцюбинського, М. Черемшини, В. Винниченка. Риси модернізму в літературі – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: повторити вивчене про імпресіонізм та його основні ознаки; поінформувати про імпресіонізм творчості українських письменників М. Коцюбинського, М. Черемшини, В. Винниченка; вказати на особливості прояву напряму в літературі, музиці, образотворчому мистецтві; розвивати вміння користуватися різними джерелами для пошуку інформації, аналізувати та систематизувати зібраний матеріал, навички самостійної роботи та роботи в групі, зв’язне мовлення; виховувати культуру […]...
- Контрольна робота за творчістю М. Коцюбинського – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: узагальнити знання учнів з теми, виявити рівень знань, умінь та навичок з метою корекції, розвивати вміння висловлювати власні думки, логічне мислення, навички раціонального використання навчального часу; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність. Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю за темою у двох варіантах. Теорія літератури: імпресіонізм, психологічний художній твір. Тип уроку: […]...
- Головні етапи життя і творчості В. Стефаника. Особливості художнього світогляду письменника – ЕКСПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. СТЕФАНИКА Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом В. Стефаника, особливостями його художнього світогляду; формувати вміння виділяти основне; розвивати навички зв’язного мовлення; виховувати повагу до особи письменника, сприяти формуванню гуманістичних переконань. Обладнання: портрет письменника, книжкова виставка його творів. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка […]...
- Значення творчої спадщини М. Коцюбинського для розвитку української літератури, її роль у загальноєвропейському контексті – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: узагальнити і систематизувати знання, отримані раніше, допомогти учням усвідомити значення творчої спадщини М. Коцюбинського: формувати вміння добувати необхідну інформацію із різних джерел, слухати та вступати в діалог; розвивати навички монологічного і діалогічного мовлення та здатності до критичного мислення (навичок зіставлення, уміння аналізувати матеріал); виховувати повагу до чужої думки, культуру навчальної праці, уміння брати участь […]...
- Тіні забутих предків: Весь світ був, як казка, повна чудес, таємнича, цікава й страшна (М. Коцюбинський). Краса рідної землі, гармонія людини і природи. Поєднання фантастичного та реального у творі. Поезія народних звичаїв, вірувань, обрядів, їхній вплив на життя гуцулів – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: ознайомитися з історією створення повісті, в ході роботи над змістом твору збагнути неповторність і самобутність звичаїв та вірувань гуцулів; розвивати навички роботи з текстом; сприяти розвиткові навичок спілкування, вміння працювати в колективі, критично мислити; виховувати любов до природи, усвідомлення її сили, благотворного впливу на людину. Теорія літератури: імпресіонізм. Обладнання: текст повісті, ілюстрації до твору […]...
- Читацький практикум. Імпресіоністичний твір. Ключі до прочитання. Есе як форма рефлексії про прочитане (письмовий твір) – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: повторити особливості творів, написаних у імпресіоністичній манері; формувати літературну компетентність учнів; навчати їх необхідності розглядати кожний твір у контексті літературного процесу; розвивати творчі здібності старшокласників, уміння давати власну оцінку культурно-мистецьким явищам, навички роботи із джерелами інформації; виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак. Теорія літератури: імпресіонізм. Обладнання: презентація “Есе”. Тип уроку: застосування навичок та […]...
- Кохання Івана та Марічки, їхнє світовідчуття і світоуявлення – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: схарактеризувати образи Івана та Марічки, дослідити втілення в них романтичної ідеї незнищенності кохання; розвивати навички аналізу внутрішнього світу персонажа, вміння аргументувати власні думки цитатами із повісті; виховувати повагу до краси людських почуттів. Теорія літератури: імпресіонізм. Обладнання: текст повісті, ілюстрації до твору М. Жука, о. Кульчицької, Е. Іоффе, Л. Карташова. Тип уроку: комбінований. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- Ольга Кобилянська. Огляд життя і творчості. Особливості світобачення і світосприйняття письменниці. Проблематика, ідеї, жанрова палітра творчості (поезія в прозі, повісті, роман) – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: за допомогою учнівських повідомлень ознайомитися з біографією Ольги Кобилянської; звернути увагу на формування її світобачення та світосприйняття, новаторські пошуки в українській прозі; визначити провідні мотиви та жанри творчості письменниці; розвивати аналітичні навички та вміння; виховувати в учнів почуття власної гідності. Теорія літератури: модернізм. Обладнання: портрет письменниці, виставка її творів, висловлювання видатних особистостей про Ольгу […]...
- Система образів твору. Образи-символи як засоби індивідуалізації героїв. Самобутність модерної поетики повісті – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: ознайомитися із системою образів повісті; допомогти учням збагнути самобутність модерної поетики твору; удосконалювати навички і вміння давати характеристику персонажам, висловлювати власну думку про них, оцінювати їхні вчинки, розкривати символіку образів; розвивати культуру мовлення і спілкування, вміння обстоювати власну думку; виховувати гуманістичні погляди, любов до літератури як мистецтва слова, естетичні смаки. Теорія літератури: імпресіонізм. Обладнання: […]...
- Intermezzo – яскравий приклад синкретизму творчої палітри М. Коцюбинського. Жанрова особливість твору: новела з ознаками “поезії в прозі”. Нові художні принципи зображення героя – від знаковості сюжету до знаковості мікрообразу – його смислотворчої сутності, де панує слово та почуття персонажа, суб’єктивне бачення себе та навколишнього світу – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: ознайомити учнів із змістом новели “Intermezzo”, жанровими особливостями твору; розвивати навички психологічного аналізу, вміння пояснювати символічні образи в новелі; виховувати розуміння ролі природи для підтримання душевної рівноваги людини. Теорія літератури: імпресіонізм. Обладнання: портрет письменника, текст новели, репродукції картин із зображенням польових пейзажів. Тип уроку: комбінований. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Михайло Коцюбинський. Життя й творчість майстра слова, гуманізм світогляду. Психологічна новела Intermezzo із жанровими ознаками поезії в прозі. Автобіографічна основа. Поетика імпресіонізму Мета (формувати компетентності): Предметні (уміти розпізнавати й аналізувати новелістичний твір; визначати проблематику “Intermezzo”; пояснювати глибокий психологізм новели, особливості її композиції; аналізувати імпресіоністичну поетику (роль пейзажу, звукових образів, світлотіні); пояснює символічні образи, ускладнені метафори; розкриває образотворчі засоби (внутрішній монолог, прийом контрасту)); Ключові (уміти знаходити й систематизувати інформацію з різних джерел для виконання навчальних завдань; ставитися толерантно […]...
- Зіставлення двох світів: людського, дисгармонійного, смертоносного, і гармонійного, досконалого, життєствердного світу природи. Зображення природи як засобу відтворення психологічного стану героя – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: продовжити роботу над змістом новели “Intermezzo”; розвивати навички аналізу епічних творів малої форми, вміння пояснювати символічні образи; допомогти учням осягнути психологізм новели; виховувати розуміння ролі природи для підтримання душевної рівноваги людини. Теорія літератури: імпресіонізм, психологізм, модернізм, автобіографічна основа. Обладнання: портрет письменника, текст новели, репродукції картин із зображенням польових пейзажів. Тип уроку: комбінований. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- Фізичне та душевне одужання героя, його наснага до активної праці та боротьби. Поетика імпресіонізму в повісті. глибокий ліризм новели, інтонаційне багатство її мови, символізм. Колір як композиційний чинник у новелі – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: прослідити за процесом фізичного та душевного одужання героя; виявити риси поетики імпресіонізму в новелі; розкрити символізм образів та образотворчі засоби; розвивати усне мовлення учнів та образне мислення, уміння пов’язувати зміст літературного твору з сучасним життям; виховувати розуміння краси, уміння отримувати естетичну насолоду від витворів мистецтва. Теорія літератури: імпресіонізм, психологізм, модернізм, новела, образи-символи. Обладнання: портрет […]...
- Життя й творчість Ольги Кобилянської. Формування світогляду письменниці (вплив європейської культури, українського феміністичного руху). Її проза – зразок раннього українського модернізму. Жанрові особливості, провідні теми та ідеї Мета (формувати компетентності): Предметні (знати основні віхи життєвого й творчого шляху О. Кобилянської; давати загальну характеристику творчості письменниці)); Ключові (логічно висловлювати власні думки, давати оцінку героїням, використовуючи навички критичного мислення; виявляти лідерські якості за аналогією до героїнь художніх творів, брати на себе відповідальність за прийняття рішення; уміти визначати ситуації, у яких людина потребує підтримки, володіє […]...
- Ідея незнищенності духовного начала в житті. Фольклорне тло твору. Художньо-стильові особливості повісті. Tіні забутих предків і українське поетичне кіно. Екранізація повісті. Творча особистість Сергія Параджанова та Івана Миколайчука – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: продовжити роботу над змістом повісті; ознайомитися з її художньо-стильовими особливостями; допомогти учням збагнути неповторність і самобутність культури гуцулів, розкрити пантеїзм їхнього світобачення; удосконалювати навички і вміння ідейно-художнього аналізу епічного твору, синтезу і аналізу думки; поінформувати про екранізацію повісті та її місце у світовому кінематографі; виховувати бажання більше дізнатися про культуру нашого народу, почуття гордості […]...
- НОВІ ЯВИЩА ТА ТЕНДЕНЦІЇ В ЗАРУБІЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ 1950-1970-х рр. ПЕРЕРОСТАННЯ МОДЕРНІЗМУ В ПОСТМОДЕРНІЗМ У ЛІТЕРАТУРІ ОСТАННЬОЇ ТРЕТИНИ ХХ ст. (ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД) – ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА У ДЗЕРКАЛІ ЛІТЕРАТУРИ Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про тематику та художні особливості західної прози 1950-1970-х рр. та перехід літератури до постмодернізму, про життя та творчість найвидатніших письменників цього періоду; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний […]...
- Проаналізуйте естетичні та історичні умови формування реалізму в Англії. Визначте розквіт реалізму в творчості Ч. Діккенса. Основні етапи життя й творчості письменника Англ. Реалiзм розвивався пiд впливом Дефо, Стерна, Фiлдiнга, Рiчардсона. Домiнуючими жанрами були роман i проза, з’явилася жiнчоа л-ра. Один з найбільш поширених прийомів зводиться до спроби підвести творчість найбільших представників критичного реалізму – Діккенса, Теккерея, сестер. Гнівні викривачі світу “безсердечного чистогану” іменуються незлостивим гумористами, помірними вікторіанці. Проти Діккенса ополчилися ревнителі “моральності”, звинувачуючи його у відсутності […]...
- Урок позакласного читання. Життя і творчість П. Грабовського. Основні мотиви творчості Грабовського – ЕКСПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. СТЕФАНИКА Мета: познайомити учнів з життям та поетичним доробком П. Грабовського; розвивати вміння аналізувати поетичний текст, усне зв’язне мовлення, навички виразного читання; виховувати почуття патріотизму. Теорія літератури: поглиблення поняття про лірику, “чисте мистецтво”. Обладнання: портрет П. Грабовського, тексти творів. Тип уроку: комбінований (урок засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок і практичного їх використання). ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ. ФОРМУВАННЯ СВІТОГЛЯДУ ПИСЬМЕННИЦІ (ВПЛИВ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КУЛЬТУРИ, УКРАЇНСЬКОГО ФЕМІНІСТИЧНОГО РУХУ). ЇЇ ПРОЗА – ЗРАЗОК РАННЬОГО УКРАЇНСЬКОГО МОДЕРНІЗМУ. ЖАНРОВІ ОСОБЛИВОСТІ, ПРОВІДНІ ТЕМИ ТА ІДЕЇ – МОДЕРНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА Мета (формувати компетентності): Предметні: знання основних віх життєвого і творчого шляху О. Кобилянської, загальної характеристики її творчості; Ключові: вміння логічно висловлювати свої думки; інформаційну: навички самостійної роботи з джерелами інформації; загальнокультурну: усвідомлення рівності жінок і чоловіків у всіх сферах суспільного життя. Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування нових умінь і навичок; урок зустрічей […]...
- Образ природи у творчості М. Коцюбинського – 10 клас – МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ Природа – це те життєдайне джерело, з якого вийшло все прекрасне на землі, яке породило людину та дало їй творчу наснагу. Це безмежний всесвіт, який уміщує в собі наше неповторне існування. Природа є невід’ємною частиною майже кожного художнього твору, адже гармонійне існування людини й природи – це той стрижень, на якому тримається світ. Великий майстер […]...
- Новела Новина. Життєва основа новели. Удосконалення навичок ідейно-художнього аналізу твору – ЕКСПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. СТЕФАНИКА Мета: ознайомити учнів зі змістом новели “Новина”; удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу твору; формувати вміння виділяти основне, визначати проблеми твору та проводити аналогії із сучасним життям; виховувати здатність співпереживати, вміння знаходити вихід зі скрутного становища. Теорія літератури: новела (повторення). Обладнання: портрет письменника, книжкова виставка його творів, текст новели “Новина”. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. ПЕРЕБІГ […]...
- Богдан Лепкий. Огляд життя і творчості митця – ТВОРЧІСТЬ Б. ЛЕПКОГО ТА І. ГАСПРИНСЬКОГО Мета: ознайомити учнів з життєвим шляхом б. Лепкого; проаналізувати його громадянську і життєву позиції; вказати на роль у духовному відродженні нації; розвивати навички виразного читання, роботи з джерелами інформації; уміння аналізувати дібрані матеріали; на прикладі життя письменника виховувати в учнів патріотизм, віру в свої сили, бажання розвивати свої природні задатки і здібності. Теорія літератури: історичний […]...
- “Все життя моє – в літературі” – Михайло Коцюбинський – Українська література 10-х років Коцюбинський напоєний соками багатющої землі своєї – і через це він став безсмертним: великі світочі людства давно вже розступилися, щоб дати місце і йому в черзі борців, мислителів і шукачів правди. (Павло Тичина) Михайло Коцюбинський як письменник-новатор відійшов від ідеї народництва, став одним із найталановитіших європейських прозаїків-імпресіоністів, які майстерно відтворювали мінливі враження і спостереження про […]...
- Експресіонізм – літературно-мистецький напрям. Експресіонізм в українській літературі. експресіонізм у творчості В. Стефаника, О. Турянського – ЕКСПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. СТЕФАНИКА Мета: ознайомити учнів із основними ознаками експресіонізму як літературно-мистецького напряму; розвивати уміння самостійно добирати матеріал з різних джерел, аналізувати та систематизувати його, навички виступати перед аудиторією; виховувати культуру мовлення та спілкування. Теорія літератури: експресіонізм. Обладнання: картини художників-експресіоністів, картина Е. Мунка “Хвора дівчинка”, книжкова виставка творів В. Стефаника та О. Турянського, уривки з музичних творів С. […]...
- Панас Мирний (П. Рудченко). Огляд життя і творчості – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: ознайомити учнів із життєвим шляхом Панаса Мирного, його творчою спадщиною; звернути їхню увагу на таку важливу рису характеру письменника, як уміння залишатися чесною і порядною людиною в непростих життєвих обставинах; виховувати повагу до особистості письменника, бажання наслідувати його життєві принципи.. Теорія літератури: епос, жанри епосу. Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, висловлювання про Панаса […]...
- ОГЛЯД ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ МИХАЙЛА ЮРІЙОВИЧА ЛЕРМОНТОВА. МОТИВИ СВІТОВОЇ СКОРБОТИ В ЛІРИЦІ ПОЕТА (“СОСНА”) – ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ Й РЕАЛІЗМУ Мета (формувати компетентності): предметні (знання про життя та творчість М. Ю. Лермонтова, про основні мотиви його творчості та їхній вплив на розвиток світової поезії; словниковий запас; розвинені зв’язне мовлення та критичне мислення; навички компаративного аналізу поетичних творів; потребу в саморозвитку та самовдосконаленні); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність; критичне мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі; […]...
- Від реалізму до модернізму – Михайло КОЦЮБИНСЬКИЙ (1864-1913) – УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА кінця XIX – початку XX ст Писати М. Коцюбинський почав рано – у дванадцять років. Літературну славу здобув не одразу. Подав своє перше оповідання до журналу та дістав натомість пораду покинути літературу й “не калічити нашу святу мову”. Тож мусив довго й ретельно вдосконалювати свою художню техніку. Спершу М. Коцюбинський захоплювався реалізмом, наслідував І. Нечуя-Левицького та Панаса Мирного. Писав твори для […]...
- РМ (письмово). Художні відкриття модернізму та його представники. Течії раннього модернізму: символізм, імпресіонізм, неоромантизм – ПЕРЕХІД ДО МОДЕРНІЗМУ. ВЗАЄМОДІЯ СИМВОЛІЗМУ Й ІМПРЕСІОНІЗМУ В ЛІРИЦІ Мета – формувати компетентності: Предметні (знання особливостей формування нових художніх напрямів і течій на порубіжжі ХІХ-ХХ ст., видатних представників цієї доби; знання термінів модернізм, символізм, імпресіонізм, неоромантизм; розуміння основних тенденцій мистецького розвитку останньої третини ХІХ – початку ХХ ст.; культуру мовлення; аналітичне мислення; читацьку активність; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: прагнення нових знань; пізнавальну активність; […]...
- ІМПРЕСІОНІЗМ У ЖИВОПИСІ Й МУЗИЦІ – ТЕЧІЇ РАННЬОГО МОДЕРНІЗМУ: ІМПРЕСІОНІЗМ, СИМВОЛІЗМ, НЕОРОМАНТИЗМ – ПЕРЕХІД ДО МОДЕРНІЗМУ. ВЗАЄМОДІЯ СИМВОЛІЗМУ Й ІМПРЕСІОНІЗМУ В ЛІРИЦІ Термін “імпресіонізм” походить від назви картини французького художника Клода Моне “Враження. Схід сонця” 1873 р. Полотно було внесено до каталогу першої виставки створеного в 1874 р. “Анонімного товариства художників”. Ясна палітра й відсутність чітких контурів уважалися просто невмінням малювати. У сатиричному журналі “Шаріварі” з’явилася стаття Л. Леруа, який іронічно обізвав молодих художників “імпресіоністами” (тобто такими, […]...
- Основні мотиви поетичної творчості, її неоромантичний струмінь. Вітаїстична сила, щирість почуттів ліричного героя Лесі Українки – сильної (емоціями, волею, інтелектом) особистості, яка шукає розв’язання найгостріших духовних проблем життя – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: визначити основні мотиви поетичної творчості Лесі Українки, її неоромантичний струмінь, дати характеристику ліричного героя поезій; розвивати навички сприйняття інформації на слух і запису її у вигляді тез, аналізу поетичного твору, узагальнення вивченого матеріалу, самостійної роботи на уроці, формувати почуття патріотизму та національної самосвідомості. Обладнання: матеріали про творчість Лесі Українки, зібрані учнями до уроку, словник […]...
- Класний контрольний твір (письмово) – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: перевірити вміння учнів писати роботи творчого характеру на основі вивченого матеріалу; розвивати навички зв’язного писемного мовлення; формувати творче мислення учнів; виховувати навички раціонального використання навчального часу, інтерес до наслідків власної праці. Теорія літератури: модернізм, неоромантизм, драма-феєрія, ліричний цикл, ліричний герой, драма. Обладнання: теми творів. Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. […]...
- Людина – перший твір в українській літературі з розкриття ідей емансипації. тема долі освіченої дівчини, яка не може змиритися з бездуховністю міщанського середовища – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: опрацювати зміст повісті О. Кобилянської; допомогти учням у з’ясуванні проблеми вільного життєвого вибору, рівноправності жінки в повісті; виховувати розуміння важливості свідомого вибору життєвого шляху. Теорія літератури: повість, неоромантизм. Обладнання: портрет письменниці, текст повісті. Тип уроку: урок позакласного читання. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ Слово вчителя Повість О. Кобилянської “Людина” […]...
- Михайло Коцюбинський. “Дорогою ціною”. Проблема волі людини та можливостей її здобуття Тема. Михайло Коцюбинський. “Дорогою ціною”. Проблема волі людини та можливостей її здобуття Мета: продовжити ознайомлення із сюжетом твору М. Коцюбинського “Дорогою ціною”, його образами та проблемами; розвивати навички роботи з текстом епічного твору; розвивати усне мовлення, логічне мислення, пам’ять, спостережливість, уміння висловлювати свої думки та обгрунтовувати їх, ділитися міркуваннями про проблему волі людини та можливості […]...
- Михайло Коцюбинський – великий майстер української літератури – 10 клас – МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ Видатний український письменник Михайло Коцюбинський ввійшов в історію національної літератури насамперед як знавець життя народу, особливо селян, його проблем, складної боротьби за соціальні і національні права. Внесок письменника дуже значний, і не останнє місце посідає своєрідний стиль, майстерне стерне володіння художнім словом, багата і повнозвучна українська мова, якою писав Коцюбинський. Ранні твори Коцюбинського вже відрізняються […]...
- ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ – Українська література кінця XIX – початку XX ст Імпресіонізм – ностальгійний спалах мрії про гармонію. Юрій Кузнецов Як художнє явище імпресіонізм виник насамперед у живописі. Назва (від фр. impression – враження) однієї з основних течій модернізму походить від назви картини Клода Моне “Враження. Схід сонця” (1873). Спочатку поняття “імпресіонізм” закріпилося за особливостями світобачення французьких живописців (Клод Моне, Едуард Мане, Огюст Ренуар, Каміль Піссарро, […]...
- ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ О. С. ПУШКІНА. ЗНАЧЕННЯ ТВОРЧОСТІ ПОЕТА ДЛЯ РОЗВИТКУ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ. ПРОВІДНІ ТЕМИ ТА МОТИВИ ЙОГО ЛІРИКИ – ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ І РЕАЛІЗМУ Мета: повторити з учнями відомості про основні етапи життєвого і творчого шляху О. С. Пушкіна, його зв’язки з Україною, визначити провідні теми та мотиви лірики поета, обговорити значення творчості Пушкіна для російської та світової літератури; розвивати навички роботи в групах, уміння готувати повідомлення, виступати перед аудиторією; прищеплювати інтерес до особистості та творчості О. С. Пушкіна, […]...
- Реалізм в українській літературі 70-90-х років ХІХ ст. (І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Б. Грінченко, І. Франко): відображення життя у формах самого життя. Ідейні й моральні пошуки особистості, спроби розв’язати суперечність між ідеалом та соціальною дійсністю. Поняття про типізацію і художній тип – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: на прикладі творчості І. Нечуя-Левицького, Панаса Мирного, Б. Грінченка, І. Франка, М. Старицького показати формування та розвиток реалізму в українській літературі 70-80-х рр. ХІХ ст., показати зв’язок літератури з провідними тенденціями часу, який об’єктивно зображується в творчості письменників, спроби митців розв’язати суперечність між ідеалом та соціальною дійсністю; розвивати вміння аналізувати події, знаходити причиново-наслідкові зв’язки […]...
- Образ Олени Ляуфлер. Особливості характеротворення. Творча манера й стиль автора. O. Кобилянська й українська та західноєвропейська література. Ідеї ніцшеанства у творчості письменниці – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: продовжити роботу над змістом повісті “Людина”, схарактеризувати образ головної героїні твору Олени Ляуфлер, спираючись на текст; розвивати навички самостійної роботи з текстом та творче мислення учнів, зв’язне мовлення, уміння аналізувати прочитане, давати йому власну оцінку; виховувати повагу до людини, толерантність, здатність поважати думку інших. Теорія літератури: повторення поняття “пейзаж”. Обладнання: текст повісті. Тип уроку: […]...
- ОГЛЯД ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ ГАБРІЕЛЯ ГАРСІА МАРКЕСА. “МАГІЧНИЙ РЕАЛІЗМ” – ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА У ДЗЕРКАЛІ ЛІТЕРАТУРИ Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про постмодернізм та його вплив на літературу; знання про життя та творчість Г. Г. Маркеса; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, […]...