Михайло Коцюбинський. “Дорогою ціною”. Проблема волі людини та можливостей її здобуття

Тема. Михайло Коцюбинський. “Дорогою ціною”. Проблема волі людини та можливостей її здобуття

Мета: продовжити ознайомлення із сюжетом твору М. Коцюбинського “Дорогою ціною”, його образами та проблемами; розвивати навички роботи з текстом епічного твору; розвивати усне мовлення, логічне мислення, пам’ять, спостережливість, уміння висловлювати свої думки та обгрунтовувати їх, ділитися міркуваннями про проблему волі людини та можливості її досягнення в сучасних умовах; виховувати повагу до краси щирого кохання, мужності, сили волі як рис характеру, що необхідні для боротьби зі злом, любов до художнього слова.

Теорія літератури: пригодницький, романтичний сюжет повісті, головні та другорядні герої.

Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільмів, записів вистав сучасних театрів.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

Прокоментувати ключові епізоди II умовної частини твору М. Коцюбинського “Дорогою ціною”. Які нові риси характерів героїв виявилися у їхніх діях?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКІВ

ü Вступне слово вчителя.

“…Хоч дорогою ціною можна здобути бажану волю, а ні – полягти кістками на вічний спочинок”,- вирішують головні герої твору М. Коцюбинського “Дорогою ціною”. Волю не лише як соціальний стан, а свободу обирати собі пару (адже й у цьому кріпакам часто відмовляли), свободу любити того, хто тобі до душі. Наші герої все це здобули, але якою ціною… Про це – на уроці.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ü Виразне читання III умовної частини твору М. Коцюбинського “Дорогою ціною”.

ü Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

ü Евристична бесіда.

– Як Соломія відреагувала на звістку про арешт Остапа?

– Кого Соломія залучила до виконання свого плану?

– Чому Котигорошко, добре розуміючи небезпеку, усе ж погодився допомагати жінці?

– Опишіть, як проходило визволення Остапа. Чому воно виявилося невдалим?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü Проблемне запитання.

– Чи очікуваним був епілог? Як ще могли розвиватися події?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати зміст усього твору М. Коцюбинського “Дорогою ціною”, уміти

Переказувати, коментувати, висловлювати свої думки та враження;

Підготувати презентацію міні-проекту.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Фінал твору, на мою думку, …




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Михайло Коцюбинський. “Дорогою ціною”. Проблема волі людини та можливостей її здобуття