МИЛУЄМОСЬ ВЕЧОРОМ. МАРІЙКА ПІДГІРЯНКА ВЕЧІР ІДЕ – Поетична майстерня – СВІТ ПОЕЗІЇ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезії Марійки Підгірянки; вчити заглиблюватися в поетичні образи, аналізувати ліричні поезії; розвивати образне мислення, творчу уяву, вміння усвідомлювати особливу красу, виразність, емоційність поетичного слова; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Мляво місяць мерехтить,
Мрійник, наш Мартин, не спить.
Марно мріє полетіть
Аж на місяць він в цю мить.
Мовить мама: “Милий мій!
Манну кашу їж мерщій.
Замалий для мандрів ти!
Мусиш трішки підрости!”.
2. Гра “Плутанка”
– Переставте букви так, щоб утворилося слово. Вдруге читайте слова швидше.
Ашак | Окмопт | Ілбих | Азав | Арукстля |
Иолм | Іткащ | Убиз | Арфш | Кпаш |
Інгс | Оромз | Аимз | Окисар | Олотомк |
Ебон | Примх | Ощд | Яс’ом | Овбакас |
Ушаб | Илпак | Аккач | Отлеакт |
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще виразне читання вірша Наталі Забіли “Зірочки” (с. 103-104).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Гра “Шифрувальники”
– Прочитайте кожну третю букву. Назвіть прізвище української поетеси.
Лбмчвасоруеіклйвоксфао
Одпшбікмдьтгчхізтрсїядгнхпкшчаю.
(Марійка Підгірянка)
– Сьогодні ми дізнаємося, як писала про вечір Марійка Підгірянка.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Марійка Підгірянка народилася 29 березня 1881 р. в селі Білі Ослави недалеко від Надвірної на Івано-Франківщині в сім’ї лісничого. Тут Марійка навчилася розуміти мову сивого лісу. І коли вітер гомонів зі смереками, їй здавалося, що він розповідає казки, співає пісні. Її дитинство й юність пройшли в Уторопах на Косівщині.
Тут училася, тут згодом учителювала.
Справжнє прізвище Марії Омелянівни – Ленерт-Домбровська.
Марійка так любила свій рідний край, що взяла собі псевдонім Підгірянка. Ним вона й підписувала свої вірші.
2. Опрацювання вірша Марійки Підгірянки “Вечір іде” (с. 105)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем
Сіє | Вечір |
Ниже | Креше |
Ниткою | Помості |
Привітно | На льоду |
– Поясніть значення слів: ниже, креше.
Ниже – просовує що-небудь одно за другим на нитку.
Креше – пристрасно, з запалом робить, виконує що-небудь.
– У підручнику (с. 105) знайдіть тлумачення слова поміст.
Поміст – поверхня з дощок, покладена на основу.
Фізкультхвилинка
3) Виразне читання вірша учнями “ланцюжком” за строфами.
– Вдумайтеся у зміст заголовка. Розкажіть, як поетеса описує настання вечора?
– Доведіть, що вечір, сонце, мороз зображено як живих істот. Який художній засіб використала для цього авторка?
Сонце спить; вечір ниже, йде; мороз ходить, креше, пише (уособлення).
– Якими словами з вірша Марійки Підгірянки можна доповнити рядок із твору Павла Тичини: навшпиньках підійшов вечір?
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Що поетеса пише про сонце?
– Де воно спить?
– Які слова добирає, розповідаючи про мороз?
– Що сказано про місяць?
5) Робота в групах.
– Порівняйте, як у прочитаних віршах описано появу зірок на вечірньому небі. Доповніть подані речення.
За Павлом Тичиною | За Марійкою Підгірянкою | За Володимиром Сосюрою |
Вечір… | Вечір… | Вечір… |
Зорі… | Ниже… | … в блакиті |
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Найбільше мені сподобалося…
– Було цікаво…
– Завершую урок з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-ша група. Складіть казку “Зустріч із Вечором”, використовуючи художні засоби з прочитаних віршів.
2-га група. Складіть розповідь від імені Вечора “Як я приходжу на землю”.
Прочитайте напам’ять по одному з віршів про вечір (за вибором, с. 105-106).