Микола Васильович Гоголь “Шинель”. Образ столиці (як чужого й ворожого для людини простору). Трактування фіналу, значення елементів фантастики в реалістичному – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: розкрити образ столиці, зображений у повісті Гоголя “Шинель”, значення елементів фантастики в реалістичному творі; визначити ознаки художнього новаторства письменника в розроблянні теми “маленької людини”; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників такі якості як гуманізм, милосердя та інші кращі людські якості; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне, аналітичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: систематизація та узагальнення навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: реалізм, фантастичні елементи, новаторство, “маленька людина”, художні образи, художні засоби.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, образотворче мистецтво, психологія.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації Кукриніксів до твору, фрагменти кінофільмів.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– “Петербурзькі повісті” – новий крок у розвитку російського реалізму. До цього циклу належать повісті: “Ніс”, “Портрет”, “Шинель” та ін. Усі вони об’‎єднані спільним місцем подій – Петербургом. Гоголь був підготовлений до створення “петербурзьких повістей” тією суворою школою життя, яку йому самому довелось пройти в юнацькі роки. Приїхавши до Петербурга в 1829 році, двадцятилітній Гоголь був вражений картинами глибоких суспільних протиріч, трагічних соціальних катастроф. Він на власному досвіді переконався, яке важке становище бідного приниженого чиновника. Саме цей життєвий досвід дозволив Гоголю так достовірно зобразити в своїх повістях Петербург з його зовнішньою пишністю і глибокими соціальними контрастами.

Краса розкішних палаців і гранітних набережних, вишукано вбрані дами й благородні кавалери, що прогулюються спокійно містом, – це лише один із проявів Петербурга. Адже існує й інший, зовсім не привабливий для вищого світу Петербург – місто дрібних чиновників, художників, місто трударів-бідняків, жертв злиднів і примх багатіїв.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературний диктант

1) Що спонукало М. Гоголя написати про Башмачкіна?(Анекдот.)

2) Хто, на думку літературознавців, підказав Гоголю сюжет “Ревізора”? (О. Пушкін.)

3) Яку країна Гоголь назвав “батьківщиною своєї душі”? (Україну.)

4) До якого циклу належить повість “Шинель”? (“Петербурзькі повісті”.)

5) Якою була люблена справа головного героя? (Переписувати документи.)

6) Що стало символом злиденного життя Башмачкіна? (Стара шинель.)

7) Щоб стати іншою людиною, Акакію Акакійовичу було потрібно… (пошити нову шинель).

8) Що стало з обновкою Башмачкіна в перший же вечір? (Її вкрали.)

9) Привид, що блукав Петербургом, зник після того, як знайшов “значну особу” і… (зідрав шинель з її плечей).

10) Образ Акакія Акакійовича – це образ…( “маленької людини”).

11) Яку думку хоче донести до читача Гоголь? (Будь-яка людина заслуговує на повагу.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота з текстом

– Доберіть цитати, у яких подано опис гоголівського Петербурга.

Висновок. Хоча у повісті зображено і бідні квартали столиці, і багаті, загальне враження від міста залишається непривітним. Петербург відібрав у Акакія Акакійовича не просто шинель, а й останню надію і жагу до життя. У жорстокому петербурзькому світі, холодно байдужому до людей, де кожен умирає поодинці, Башмачкін зникає так непомітно, як і жив. “Зникла і сховалася істота, ніким незахищена, нікому не дорога, ні для кого нецікава. “Акакія Акакійовича відвезли і поховали. І Петербург залишився без Акакія Акакійовича, ніби в ньому його ніколи і не було”. Після смерті Башмачкіна вмісті з’‎являється фантом, що зриває шинелі “з усіх пліч, не розбираючи чину і звання.

2. Перегляд презентацій “Пам’ятники, що присвячені гоголівським героям”

Київ, Андріївський узвіз; Санкт-Петербург, проспект Вознесенський – пам’‎ятник носу; емблемою київського Гоголь Fest є велетенські гоголівські шинеліта ін.

3. Проблемне запитання

– Чому Гоголь у фіналі повісті відступив від реалістичного зображення і увів романтичні елементи?(У фіналі М. Гоголь стверджує думку проте, що у місті, яке спричиняє самотність, несе смерть пограбованій і ображеній людині, ніде шукати захисту, окрім потойбічної сили.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Слово вчителя

– Одним із великих відкриттів Гоголя є образ “маленької людини, який став великою загадкою для сучасників і послідовників митця. Ф. Достоєвський, палкий шанувальник творчості М. Гоголя, зауважив: “Всі ми виросли із гоголівської шинелі”, – тим самим підкресливши, що гірка тема маленької самотньої людини стала найбільш пронизливою і найбільш трагічною в російській літературі.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи за вивченими темами “Реалізм”, творчість О. де Бальзака, М. Гоголя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Микола Васильович Гоголь “Шинель”. Образ столиці (як чужого й ворожого для людини простору). Трактування фіналу, значення елементів фантастики в реалістичному – IІ семестр