Микола Васильович Гоголь. Петербурзький етап життя і творчості письменника – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: розширити уявлення про життєвий та творчий шлях письменника, визначити вплив української культури на розвиток його творчості, розкрити своєрідність творчого шляху і протиріччя духовного світу письменника; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, аналітичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати патріотизм, інтерес до історичного минулого і культурної спадщини нашого народу; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: біографія, світогляд, романтизм, реалізм, тематика.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, образотворче мистецтво.

Обладнання: портрети письменника, виставка книг М. Гоголя, ілюстрації до творів.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Сенкан

Гобсек.

Бідний і багатий.

Заробляє, заощаджує, занепадає.

“Світом править – золото, золотом править – лихвар”.

Філософ.

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Микола Васильович Гоголь належить до найбільш оригінальних письменників усіх часів. Його ім’‎я ставлять поруч із іменами Шекспіра, Сервантеса, Данте. Довкола життя та творчості Гоголя і донині ведуться суперечки і народжуються найрізноманітніші версії… Життя Гоголя оповите таємницями, парадоксами.. Про це – на сьогоднішньому уроці.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій біографії Миколи Гоголя

2. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

3. Штрихи до портрета Миколи Гоголя (запис у зошитах)

М. В. Гоголь походив із роду славних українських козаків. Народився на Полтавщині в родині поміщика.

Освіту хлопець здобував упродовж 1821-1828 рр. в елітній Ніжинській гімназії. Тут він вивчав літературу, мистецтво, вітчизняну історію, збирав фольклор, упорядковував словник української мови, придивлявся до народного побуту, традицій.

Як і чимало інших видатних постатей, Гоголь у дитинстві не демонстрував успіхів у навчанні. “Туп, слаб, резов”, – так характеризували Гоголя його вчителі з училища. Досить посередньо писав Гоголь й шкільні твори. Реалізовув свої здібності юнак здебільшого як актор у театрі ліцею. До нас дійшли спогади глядачів вистав за його участі, у яких ідеться про те, що аудиторія “помирала” від сміху, спостерігаючи за гоголівськими персонажами на сцені.

ЩЕ в роки навчання в гімназії юний Микола відрізнявся надзвичайною чутливістю. Він зовсім не міг зносити, коли когось кривдили. У своєму щоденнику Гоголь записав, що найстрашнішою бідою вважає “брак справeдливості”, засуджeння невинної людини іншою людиною.

Завершивши навчання, він, як і тисячі інших здібних молодих українців, подався підкоряти Петербург.

Перший петербурзький досвід виявився невдалим. 1829 р. юний початківець під псевдонімом В. Алов видає поему “Ганц Кюхельгартен”. Критики сприйняли книжку скептично. Розчарований М. Гоголь скупив недопродані примірники й спалив їх.

Після даремної спроби стати актором Микола змушений задовольнятися роботою дрібного чиновника у різних відомствах. Одначе він не залишає намагань добитися успіху й визнання. Знайомиться з петербурзькою елітою – видавцями журналів, критиками, самим Пушкіним.

Крім захоплення письменницькою справою, М. В. Гоголь любив займатися рукоділлям, добре готував, в’‎язав, шив, кроїв.

Популярність письменнику принесла збірка “Вечори на хуторі біля Диканьки”. 1831-1832. У цих творах він подав поетичний образ України, овіяний повір’‎ями та легендами.

У 1835 р. виходять друком одразу дві збірики “Миргород” та “Арабески”. У збірці “Миргород” відображено героїко-романтичну історію України, а у збірці “Арабеси” наскрізною є тема Петербурга, за що їх і називають “петербурзькими повістями”. Того ж року була завершена робота над комедією “Ревізор”, у якій автор викрив бюрократичний лад самодержавної Росії ХІХ ст. Саме за твори “Ревізор” та “Мертві душі” митець зазанав особливо жорстоких цькувань з боку петербурзьких чиновників.

Болісно переживаючи звинувачення, М. Гоголь тяжко занедужав 1836 року, виїхав за кордон, де пробув з перервами цілих 12 років (більшу частину часу – у схожій на Україну Італії).

Наприкінці життя письменник впав у страшний депресивний стан і зовсім відмовився від їжі. Він практично не спав, постійно молився, плакав, відмовлявся від ліків. Другу частину “Мертвих душ” він спалив. Чому він це зробив, теж залишається загадкою.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Сенкан”

Микола Гоголь.

Дивний, загадковий.

Створює, сміється, страждає.

Безсмертних героїв у світ випускає.

Король сміху.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Уміти розповідати про письменника, прочитати комедію “Ревізор”

2. Індивідуальне творче завдання. Підготувати інсценівку за “Ревізором”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Микола Васильович Гоголь. Петербурзький етап життя і творчості письменника – IІ семестр