МИКОЛА ГОГОЛЬ. СТЕП ДЕДАЛІ ГАРНІШАВ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ

Мета: вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозових текстах; удосконалювати навички свідомого виразного читання; формувати вміння аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення учнів, уяву, фантазію; виховувати любов до рідної землі.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”

Під кущем курча гуляє,

Черв’ячка собі шукає.

Мати-квочка поруч з ним,

З сином крихітним своїм.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “У художньому музеї”

Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки вірша, які проілюстрували.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Послухайте вірш. Що в ньому описано?

Іду шляхом; сонце сяє,

Вітер з травами говоре;

Перед мною і за мною

Степ колишеться, як море;

А затихне вітер буйний,-

Степ, мов камінь, не двигнеться

І, як килимом багатим,

Ввесь квітками убереться.

– Чи доводилося вам бувати у степу?

– Розкажіть про свої враження.

– Сьогодні ми прочитаємо, як описує таврійський степ Микола Гоголь.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання тексту вчителем

– Чи сподобався вам текст?

– Який настрій він у вас викликав?

– Що ви уявляли, слухаючи його?

– Який це текст – науковий чи художній?

– Який це текст за метою висловлювання? (Опис)

– Що у ньому описано?

2. Словникова робота

Читання колонок слів “луною” за вчителем, “буксиром” у парах

Зір

Дрок

Щезла

Цятка

Шугали

Толочили

Безмежних

Різнотрав’я

– Прочитайте найдовше і найкоротше слово.

– Прочитайте кожну колонку слів на одному диханні.

– Прочитайте слово, що утворилося з двох.

– Поясніть значення слів: шугали, толочили.

Шугали – швидко пересувалися в різних напрямках.

Толочили – приминали, надломлювали трав’янисті рослини.

3. Фізкультхвилинка

4. Читання тексту учнями “ланцюжком”

5. Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання

– Яку частину України описує письменник?

– Хто толочив дике різнотрав’я?

– З чим письменник порівнює степ?

– Які рослини описує в тексті?

– Яких птахів можна було зустріти в степу?

– Що говориться про куріпок?

– Де можна було побачити яструбів?

– Що письменник говорить про гусей?

– Як описує політ чайки?

– Якими словами письменник висловлює своє захоплення українським степом?

6. Вправи на розвиток швидкості читання

1) Упізнайте квітку за ознакою.

Блакитні, сині й лілові… (волошки).

Жовтий… (дрок).

Біла… (кашка).

2) Знайдіть порівняння.

Коні ховалися… (мов у лісі).

Поверхня землі здавалася… (зелено-золотим океаном).

Біла кашка рябіла шапочками, схожими на… (парасольки).

3) Знайдіть ознаку предмета.

Хвиль

Пружними

Різнотрав’я

Синіх

Океаном

Далекому

Стебла

Диких

Колосок

Трав’яній

Гущині

Безмежних

Гусей

Пшеничний

Озері

Чорною

Помахами

Зелено-золотим

В хвилях

Високі, тонкі

Цяткою

Дикого

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Закінчи речення”

– Сьогодні на уроці я дізнався…

– Мені було цікаво…

– Найбільше запам’яталося…

– Урок завершую з… настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять частину опису степу (с. 44-45).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

МИКОЛА ГОГОЛЬ. СТЕП ДЕДАЛІ ГАРНІШАВ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ