МІФИ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ

Мета: сприяти ознайомленню учнів зі світом давньогрецької міфології; розширити знання учнів про міф як один із жанрів народної творчості; формувати навички свідомого виразного читання; вчити стисло переказувати і визначати головну думку прочитаного; розвивати увагу, вміння давати характеристику героя, працювати з текстом; виховувати читацький смак, любов до читання.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Стали, діти, підтягнулись,

Одне одному всміхнулись.

На урок старання не забудьте взяти,

Сіли всі рівненько, будем працювати.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Робота над загадками

– Завжди можу стати у пригоді,

Моїх вам порад не злічити.

І кажуть про мене в народі:

“Мовчить, а сто дурнів навчить”. (Книга)

– Дуже я потрібна всім –

І дорослим, і малим.

Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу. (Книга)

– За якими ознаками здогадалися, що йдеться про книжки?

2. Робота над висловом

– Прочитайте вислів (запис на дошці).

Книга – це найкращий спосіб пізнати навколишній світ.

– Як ви розумієте ці слова?

3. Гра “Прочитай слова” (запис на дошці)

ДУМКАЛЕГЕНДАКАЗКАМІФЧИТАННЯЗНАННЯІСТОРІЯОПОВІДАННЯ

– Роз’єднайте слова і прочитайте їх.

– Як можна зв’язати ці слова за змістом?

4. Робота в парах за картками

– З’єднайте поняття з його визначенням.

Казка – стародавня оповідь про виникнення світу, богів, фантастичних істот, людей, чудеса.

Міф – твір, переказ про події, факти, людей, оповитих казковістю, фантастикою.

Легенда – народний або літературний твір про вигадані, часто фантастичні події.

(Казка – народний або літературний твір про вигадані, часто фантастичні події; міф – стародавня оповідь про виникнення світу, богів, фантастичних істот, людей, чудеса; легенда – твір, переказ про події, факти, людей, оповитих казковістю, фантастикою.)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Сьогодні ми присвятимо урок читанню міфів Стародавньої Греції, познайомимося з героями міфів.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книжок

– Прочитайте назви книжок.

– Хто їх автор?

– Що об’єднує ці книги?

– Які міфи ви вже прочитали?

– Які міфи вас вразили?

– Які міфи Стародавньої Греції хотіли б ще прочитати?

– Микола Альбертович Кун – історик, письменник та педагог – написав книгу “Легенди та міфи Стародавньої Греції”, у якій ми зустрічаємо всіх богів та героїв Давньої Греції. Книга належить до жанру античної літератури.

2. Технологія “Навчаючись – учусь”

1- ша група

Цікаво знати, що…

Слово “антична” в перекладі з латини означає “давня”. Античну міфологію разом із біблейською по праву вважають найбільш значними за мірою впливу на подальший розвиток культури багатьох народів, особливо європейських.

Міф – це розповідь про богів, духів, героїв, надприродні сили, які брали участь у створенні світу. У давні часи, коли людині були незрозумілі природні явища, стихії, вона, відчуваючи своє безсилля перед ними, намагалася пояснити їх, створюючи собі ідолів, які б керували цими незрозумілими природними явищами.

Міфом ми тепер називаємо щось нереальне, вигадане, те, чого не було в історичній дійсності.

Міф – вигадана розповідь, яка передає уявлення наших предків про всесвіт, природу, богів, чорних сил тощо.

Міфологія – сукупність міфів якого-небудь народу, наука, що вивчає міфи.

– Чим міф відрізняється від казок? (Міфи відрізняються від казок тим, що казки завжди сприймалися як вигадка, плід людської фантазії, а міфи вважали ймовірними (ніби так насправді було).)

2- га група

Близько п’яти тисячоліть тому на півдні Балканського півострова і деяких островах на східному Середземномор’ї зародилася культура, якій судилося зіграти найбільшу роль в історії всього людства,- культура античних греків, чи еллінів.

Не захопитися Грецією неможливо. Ця країна поєднала в собі все прекрасне, чим може захопитися людина: теплий клімат, чудові краєвиди, манливе море і приємні, доброзичливі жителі з незмінною посмішкою.

Проте найбільший захват викликають величні руїни – пам’ять про культуру, яка стала зразком і основою всього сучасного мистецтва.

Стародавня Греція, або як її гордо називав її народ – Еллада, подарувала світові неоціненну спадщину. Це і модель державного устрою – демократія, і перші європейські досягнення в галузі медицини, математики, філософії.

Тисячі років людство захоплюється античною скульптурою, архітектурою, розписною керамікою і, звісно ж, літературою.

У кожному із цих видів мистецтва людина зображувалась як прекрасне божественне творіння, прославлялася людська краса – фізична і духовна.

Одним із дорогоцінних подарунків, що залишились нам від давніх еллінів, є їхня прекрасна поетична міфологія.

Цікаво знати, що…

Греки – єдиний народ, у міфології якого немає міфів про загибель світу. Адже елліни були мирним, життєлюбним народом і саме на цій основі будували свою культуру.

– Який внесок у розвиток культури світу внесли елліни?

– Пригадайте, що ми називаємо міфологією?

3-тя група

– Сучасна Греція – це самостійна держава. Столиця Греції – місто Афіни з населенням 3 мільйони 193 тисячі чоловік. Державна мова – грецька. Грошова одиниця – євро.

– Греція – невелика країна, що розташована на Півдні Балканського півострова. Має спільні кордони з Болгарією, Албанією, Македонією та Туреччиною. Майже з усіх боків Грецію омивають хвилі Середземного моря. Елітні курорти розташовані саме тут.

– Майже в усій Греції панує клімат з м’якими дощовими зимами і сухим, спекотним літом. Тому тут зимують перелітні птахи.

– Греки вирощують різні сорти винограду, апельсини, лимони й оливки. Виготовляють на експорт оливкову олію і сири.

Цікаво знати, що…

Греція – батьківщина не лише міфів, але й Олімпійських ігор, шкіл, театру. Усе це зародилося саме в цій країні.

– Що ви дізналися про сучасну Грецію?

– А хто відпочивав на курортах цієї чудової країни?

3. Фізкультхвилинка “Чи знаєш ти свій клас?”

– Покладіть ручки та заплющте очі. Я називатиму предмет, який є в нашому класі, а ви показуйте на нього рукою; коли я скажу: “Розплющте очі”, ви побачите, чи правильно показали.

4. Опрацювання міфу “Нарцис”

1) Лексична робота.

Німфа – у грецькій міфології – божество у вигляді жінки, яке уособлює явища і сили природи.

Оракул – божество, що пророкує, передбачає майбутнє.

Зачах – зав’янув, загинув.

2) Читання міфу учнями “ланцюжком”.

3) Бесіда за змістом прочитаного.

– Ким був Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав майбутнє.)

– Як звали матір Нарциса? (Німфа Ліріопея)

– Про що хотіла дізнатися у віщуна Ліріопея? (Чи довго буде жити її син, бо він – смертний.)

– Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що Нарцис житиме доти, доки сам себе не побачить.)

– Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі.)

– Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо)

– Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те, що вона зрадила їй.)

– За що богиня Афродита покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат.)

– У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе, побачивши своє віддзеркалення у воді.)

– Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на прекрасну білу квітку – нарцис.)

– Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не зосталися в неї лише кістки та голос. Кістки перетворилися на каміння, а голос живе й досі.)

– Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Виникнення луни та квітки нарциса.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Метод “Прес”

Слід нагадати учням 4 етапи цього методу:

– учень має висловити свою думку, пояснити, у чому полягає його точка

Зору, починаючи зі слів (“я вважаю, що…”);

– довести, на чому грунтуються докази (“я так думаю, що…”);

– навести додаткові аргументи, що підсилять докази (“наприклад…”);

– узагальнити свою думку та зробити висновок усього сказаного (“отже, таким чином…”).

– Який повчальний зміст цього міфу?

– Мабуть, давні греки хотіли, щоб люди були сповнені любові до оточуючих. Адже надмірна самозакоханість, гординя ні до чого гарного не призводить, тому що порожня краса безглузда.

Цей міф навчає нас бути дружелюбними й відкритими, уважними до інших людей, тому що життя для себе й в ім’я себе приречене на загибель.

Цікаво знати, що…

У сучасній мові нарцис (у переносному значенні) означає “самозакохана людина”.

2. Творча робота. Усне словесне малювання

– Яким ви уявляєте собі Нарциса? Опишіть його, спираючись на текст.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чи цікавим був урок?

– Що нового дізналися на уроці?

– Що найбільше сподобалось на сьогоднішньому уроці?

– З яким настроєм завершуєте урок?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Сторінками історії України” (за поезіями з книги Олександра Олеся “Княжа Україна”). Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

МІФИ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ