МІФИ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ ТА ЛЮДЕЙ – ЩО БУЛО НА ПОЧАТКУ СВІТУ
Матеріал уроку. Ольга Бондарук “Міфи про створення світу та людей”.
Мета. Продовжувати ознайомлювати учнів із міфами; навчати дітей аналізувати твір; збагачувати словниковий запас; удосконалювати навички читання; поглибити уявлення учнів про світове значення слов’янської міфології.
Обладнання. Картки зі словами.
Хід уроку
І. Вправи на підвищення швидкості читання.
1. Гра “Пройди лабіринт – прочитай словосполучення”.
– Чи знаєте ви, які народи відносять до слов’янських?
2. Вправа з розвитку мовної здогадки.
– Слов’яни – це велика група споріднених за мовою та культурою народів, які проживають у Центральній і Східній Європі, і частково в Північній Азії. Чисельність слов’янських народів, за різними даними, сягає від 300 до 350 млн. осіб.
Традиційно, слов’янські народи можна поділити на три великі групи. Прочитайте слова, подумки вставляючи пропущені букви, і дізнаєтесь, хто входить до кожної з груп.
Західні слов’яни: Ч. хи, пол. ки, сло..ки, лужич. ни.
Східні слов’яни: Укр. ї. ці, р. сі. ни, біл. ру. и.
Південні слов’яни: Сл. ве. ці, с. рби, х. рв. ти, ч. рног. рці, бо. н. йці, м. кед. нці, б. лг. ри.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Слов’янська міфологія – це міфологічні уявлення про світ і вірування давніх слов’ян часів їхньої єдності. Були вони тісно пов’язані з обожненням явищ і сил природи. Кожне з них мало певне надприродне пояснення та пов’язувалось з певним божеством чи таємничою істотою. Власне тексти слов’янських міфів не збереглися. До нашого часу дійшли в основному в повір’ях, землеробському календарі та в обрядових, ігрових обрядах, які проводяться під час свят. Також деякі відомості про міфологію слов’ян отримано з літописів, створених слов’янськими авторами (служителями церкви, ченцями), і середньовічних хронік мандрівників, написаних латинською або німецькою мовою. Окремі фрагменти слов’янської міфології подані у творах візантійських та арабських середньовічних письменників.
– Сьогодні ми прочитаємо слов’янський міф про створення світу та людей.
III. Опрацювання твору Ольги Бондарчук “Міфи про створення світу та людей”.
1. Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприймання.
– Що, на думку наших предків, було до початку світу?
– У якій подобі були боги?
– Де взялися на землі люди?
2. Словникова робота.
А) Вправляння у правильності читання.
Роїлися | Уявлення | Коріння |
Дивовижні | Твердять | Первісна |
Найголовніші | Християнство | Найдавніші |
Читання колонок слів у парі “буксиром”.
– Прочитайте слова кожної колонки на одному мовному видиху.
– Доберіть синоніми до слів “дивовижні”, “твердять”.
– Яке слово означає одну з трьох світових релігій, що грунтується на вірі в Ісуса Христа як боголюдини, який зійшов на землю і прийняв страждання заради спасіння людства?
Б) Вправа на миттєве розпізнавання слів.
Учитель показує слова на картках і прикріплює на дошку.
Слова на картках-блискавках: Постала, злетів, вдарив, покрилася, постало, розмножила, оживити, вдихнув.
3. Повторне читання міфу учнями мовчки.
– Поставте запитання до прочитаного.
Після прочитання твору діти у парі ставлять один одному запитання і дають на них відповідь.
4. Аналіз змісту міфу. Вибіркове читання.
– Що було ще до початку світу? Що стояло посеред моря?
– Як це дерево називали різні слов’янські народи?
– Знайдіть і прочитайте, яким, за уявленнями слов’ян, було світове дерево.
– Хто були найголовнішими істотами на цьому дереві? Прочитайте, що створили ці боги.
– Яке уявлення праслав’ян було ще давнішим, ніж уявлення про світове дерево?
– Як давнє вірування про світове яйце залишилося у християнстві? Доведіть відповідь словами твору.
– Прочитайте, що зображають на великодніх писанках. Про що свідчать ці малюнки?
– Як у слов’янських міфах описувалася поява людей? Прочитайте.
5. Вправи на розвиток техніки читання.
А) Гра “Розвідники”.
– Перегляньте текст і порахуйте, скільки разів у міфі зустрічаються форми слів “слов’янські” (3), “люди” (3), “світ” (6).
Б) Гра “Дочитайте речення до кінця”.
Хтось із учнів читає початок речення, а інші знаходять і дочитують його. Продовжує гру той, хто відповідав.
6. Мовно-логічне завдання.
Діти, перечитуючи частину твору про створення людей, розміщують слова на картках, що на дошці (із словникової роботи), у тому порядку, як вони зустрічаються у тексті.
7. Детальний переказ частини міфу.
Учні переказують уривок твору про створення людей, користуючись опорними словами, що на дошці.
8. Робота в зошиті (с. 13, завд. 1-3).
IV. Підсумок уроку.
– Про які часи ідеться у міфах давніх слов’ян?
– Що вас здивувало у міфі?
– Чи читали ви інші твори, в яких розповідається про створення людей і світу?