МІФИ ПРО ПОХОДЖЕННЯ СВІТУ – ЩО БУЛО НА ПОЧАТКУ СВІТУ

Мета. Дати уявлення учням про міфи, причини їх появи; ознайомити із міфом Стародавнього Єгипту; відпрацьовувати навички роботи з підручником (визначати головну думку прочитаного, відбирати потрібну інформацію), розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення; виховувати повагу до історичної спадщини.

Хід уроку

І. Змістова й мотиваційна підготовка учнів до сприймання теми.

1. Гра “Читай за хвилькою”.

– Прочитайте склади, що зверху “хвильки”, з наростаючим темпом, а ті, що внизу, – зі сповільненим.

– Прочитайте вираз “по хвильках”.

– Як ви розумієте цей вислів В. Сухомлинського?

2. Розгадування кросворда.

– Ви знаєте, що у кожного народу здавна існує культура усного слова, усна література. Усну народну творчість ще називають фольклором.

– Пригадайте, що ви дізналися про фольклор на уроках читання.

– Які причини появи творів фольклору?

– Розгадавши кросворд, пригадаємо, які є жанри усної народної творчості.

1. Хто автор фольклорних творів? (Народ)

2. Народні сказання, невеликі за обсягом, про події, факти, людей, оповиті казковістю, фантастикою. (Легенди)

3. Розповідні твори про вигадані події та вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил. (Казки)

4. Короткі влучні народні вислови повчального змісту. (Прислів’я)

5. Своєрідні мовні ігри гумористичного спрямування. (Скоромовки)

6. Невеликі оповідання з повчальним висновком про якусь життєву пригоду. (Притчі)

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– Ще один жанр фольклору, назву якого ми впишемо у перший рядок кросворда, виник у прадавні часи. У сиву давнину люди намагалися пояснити різні явища природи, виникнення світу впливом надприродних сил чи істот – богів, здатних захистити й врятувати людей. Це ставало основою чарівних історій, які переповідалися й у такий спосіб передавалися від покоління до покоління. Так з’явилися міфи (Учитель вписує слово у кросворд) про богів і духів, яким підвладне все на світі, про появу Всесвіту, Землі, людини та їхню взаємодію. Міфи творилися в часи, коли доросла людина була багато в чому подібною до дитини. Тому ці прадавні часи інколи називають “дитинством людства”.

Кожен народ творив власні міфи, але з певних причин лише окремі з них збереглися аж до нашого часу. Століттями передаючись із уст в уста, з виникненням писемності міфи були записані і дійшли до нас, назавжди знайшли місце у скарбниці світової культури. Вони й сьогодні живуть у серцях людей.

– Отже, міф (з грецької – Слово, розмова, переказ, розповідь) – стародавня народна оповідь про явища природи, історичні події тощо або фантастичне оповідання про богів, обожнених героїв, уявних істот. Він передає уявлення давніх народів про світ, явища природи чи людську долю.

– На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо міфи Стародавнього Єгипту про створення світу.

III. Опрацювання міфів “Створення світу”.

1. Первинне слухання твору (виразне читання вчителем).

– Скільки міфів ви прослухали?

– Кого єгиптяни вважали творцем світу?

2. Словникова робота.

Читання “пірамідок” слів із дошки.

Хаос

Міф

Ра

Пагорб

Лотос

Нун

Безмежний

Судилося

Сонце

Розповідається

Відрізняється

Гоготун

– Прочитайте слова, правильно наголошуючи.

– Прочитайте слова в алфавітному порядку.

– Яке слово найдовше? Найкоротше?

– Поясніть значення слів “хаос” і “лотос”.

– Прочитайте тільки власні назви.

3. Самостійне мовчазне читання твору.

– Прочитайте міфи мовчки. Зверніть увагу на значення власних назв.

4. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

– Про що розповідає перший міф? Назвіть імена центральних персонажів. Ким вони були?

– Що нагадував всесвіт, коли не було ні землі, ні неба?

– Прочитайте, хто такий Нун.

– Хто з’явився із глибин Нуна? Що судилося цим богам?

– Що з’явилося серед океану за другим міфом про походження світу? Хто був схований у пелюстках лотоса?

– Прочитайте, шо трапилося із всесвітом після появи дитини.

– Як утворився світ згідно з третім міфом?

– Який бог є творцем світу у міфах єгиптян?

– Поміркуйте, що спільного і чим відрізняються ці три міфи. Доведіть рядками тексту.

– Як ви гадаєте, чому саме бог-Сонце у всіх міфах є творцем світу?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Перевір твердження”.

– Зіставте з текстом наступні твердження і скажіть “так” чи “не так” говориться у ньому.

– Спочатку у всесвіті були земля і небо. (Не так.)

– Нун – батько богів. (Так.)

– У пелюстках лотоса ховалося Сонце. (Не так.)

– Ра – бог Сонця. (Так.)

– “Великий Гоготун” – творець світу. (Не так.)

– У єгиптян творець світу – бог-Сонце. (Так.)

Б) Гра “Хто швидше?”.

Учитель називає або показує на картках-блискавках слова, а учні повинні знайти у тексті відповідні прикметники.

Бог (Прадавній), у міфах (Єгипетських), океан (Безмежний), хаос (Водяний), світ (Холодний), вод (Первісних, безбережних), квітка (Дивовижна), дитя (Мале), сяйво (Сліпуче).

6. Робота з ілюстрацією. Словесне малювання. (Робота в парах.)

– Розгляньте малюнок. Зіставте його з текстом. Який міф зображено?

– Уявіть себе художниками. Яку ілюстрацію до міфів єгиптян ви б створили? Доберіть назву до малюнка.

7. Вибірковий детальний переказ.

– Підготуйте детальний переказ міфу, до якого створювали уявний малюнок.

8. Робота в зошитах (с. 12-13, завд. 1-5).

IV. Підсумок уроку.

1. Хвилинка-цікавинка.

– Із міфів зрозуміло: єгиптяни вірили, що природою та життям людей управляють боги. Блакитне небо вони вважали богинею Нут і уявляли її то жінкою, то небесною коровою із зірками на тілі. Сонце – бог Ра в золотому човні. Він щодня котить сонячну кулю по небу. Богів у Стародавньому Єгипті було дуже багато. їх зображували на стінах гробниць і храмів з людським тілом і з головами різних тварин.

2. Бесіда.

– Що таке міф? Чим міф відрізняється від казки і притчі?

– Як у міфах єгиптян описується створення світу? Який бог був його творцем?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

МІФИ ПРО ПОХОДЖЕННЯ СВІТУ – ЩО БУЛО НА ПОЧАТКУ СВІТУ