МАРК ТВЕН. ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА. СТАВЛЕННЯ АВТОРА ДО СВОЇХ ТВОРІВ
Мета: розширити уявлення п’ятикласників про світ дітей та дорослих у повісті Марка Твена; розкрити сенс зображення розбійницько-піратських ігор та кохання у творі; звернути увагу на майстерність Марка Твена у створенні художньої реальності світу дитинства; розвивати навички аналітичного прочитання великого за обсягом твору; сприяти формуванню в учнів кращих людських якостей.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
Сьогодні ми робимо четвертий крок у вивченні художнього світу повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”. Від уроку до уроку ми додаємо щось нове для розуміння образу головного героя, загальної картини художнього світу твору в його надзвичайній різноманітності та таємничості. Тож давайте з ясуємо, як трагедія і таємниця вплинули на Тома, чому Том хворіє, з чим це пов’язано. Що саме і чому повернуло його до звичайного ритму життя. Маємо відгадати ще одну із найцікавіших загадок Марка Твена: навіщо автор дозволив Томові та його друзям відчути смак повної волі й незалежності та побувати на власному похороні. Важливо також зрозуміти душевні страж-дання хлопців, їхні почуття.
III. Оголошення теми уроку, записи до зошитів
IV. Робота над темою уроку.
Бесіда на основі гермєнєвтичних запитань.
– Яке потрясіння пережили Том і Гек, ставши свідками підлої брехні індіанця Джо? Як цей факт характеризує світ дорослих? Що відкрили для себе хлопці? (Підлість, підступність, жорстокість. Це вже не гра. Це небезпечні і страшні характеристики дорослого життя.)
– Пригадайте, що стало причиною хвороби Тома Сойєра. Уявіть себе на хвилинку лікарями, спробуйте встановити діагноз його хвороби, назвіть її ознаки. (Том страждає від страху та байдужості Беккі. Хвороба була в думках і серці Тома.)
– Чи зрозуміла тітка Поллі, що діється з Томом? Якою була її реакція на Томові страждання? (Тітка Поллі побачила зовнішній бік Томового стану й почала лікувати його від фізичної хвороби, не підозрюючи, що лікувати потрібно не тіло, а душу.)
Знайдіть у тексті XII розділу слова, які свідчать про глибоку депресію Тома. (“Том зовсім занепав духом; він побрів до ще порожнього класу і сів на своє місце страждати”.)
– Які “ліки” змінили стан Тома? (Поява Беккі.)
Виразно прочитайте уривок із розділу XII, в якому йдеться про миттєве одужання Тома. Навіщо він “вершив свої подвиги”? (Всіма своїми витребеньками Том демонстрував радість і намагався привернути увагу Беккі.)
– Яке страшне розчарування чекало на Тома? Знайдіть у тексті художню деталь, яка “вбила” Тома образою. (Зневага коханої. “Пхе!” – надзвичайно красномовне презирство. Том почував себе “розчавленим і прибитим”, тим більше, що все це відбувалося на очах однокласників.)
– Яке рішення приймає Том? Як воно пов’язане з його внутрішнім станом? (“Душу його сповнювала чорна журба і відчай”!) Кого і чому звинувачує Том у своєму виборі стати на злочинний шлях? Чи має цей “злочинний шлях” щось спільне зі злочинами дорослого життя (такими, як вбивство на кладовищі)? Чи знайомий вам стан, в якому опинився Том Сойєр? Зробіть висновок, чого найбільше в цей момент прагнула душа цього розбишаки? (Любові й розуміння.)
– Чи тільки Том страждав від дефіциту любові й розуміння близьких? Узагальніть своє розуміння причин страждань дітей? (Головна причина – дорослі дуже далекі від дітей. Вони весь час карають їх, не звертаючи уваги на те, що діється в дитячих душах, не розуміють дітлахів.)
– Оцініть дії хлопчаків. Як ви думаєте, що переважає у їхньому рішенні стати піратами – реальність чи гра? Аргументуйте текстом. (Переважає гра. Хлопці уклали угоду, дали клятву, обрали безлюдний острів (таємниче, недосліджене місце), все роблять таємно.)
– Чому Гек Фінн пристав до піратів Тома і Джо?
– Чим, на вашу думку, приваблював світ піратів хлопчаків, адже це жорстокий і страшний світ, в якому кояться злочини та ллється кров (“моторошне слово “кров” стало навіть паролем утікачів)? (Гра у піратів приваблювала своєю романтикою, їхні серця прагнули пригод, свободи, вони хотіли, щоб про них дізналися, щоб їх помітили, щоб навіть їх боялися. Це наївне дитяче прагнення помститися в першу чергу дорослим за нерозуміння й обмеження свободи. Проте в їхньому піратстві немає кровопролиття.)
– Поміркуйте, чи було все ж у піратських іграх хлопчаків щось жорстоке? (Так, вони вчинили жорстко щодо своїх рідних і близьких, які страждали, вважаючи хлопців загиблими.)
– Стисло передайте епізод перебування хлопців на острові Джексона. Поміркуйте, які почуття переповнювали їхні душі. Підтвердьте текстом. (Абсолютна свобода, “… вони (інші сент – пітерсберзькі хлопці) просто луснуть із заздрощів”. Втішене самолюбство. “Вони вмить відчули себе героями. І страшно зраділи: адже їх шукають, за ними тужать, через них себе не тямлять з горя і обливаються слізьми; скрушно згадують, які несправедливі були до тих сердешних загиблих хлопчаків, і гірко шкодують, і караються запізнілим каяттям; а найголовніше – в цілому містечку тільки про них і говорять, і всі хлопці заздрять на їхню гучну славу. Оце поталанило! Ій-богу, задля цього варто було піти в пірати”. Наївна жорстокість! Дитячий егоїзм! Хлопчаків більше цікавить у даний момент власна слава, ніж почуття і переживання близьких людей.)
– Чому ж у повній свободі, з відчуттям абсолютної волі “хлопців охопили тривога і зажура”? Кого першого почали гризти докори сумління?
– Оцініть сенс Томової нічної розвідки додому? Поміркуйте, чому Том не вийшов зі своєї схованки, ставши свідком невимовного горя своїх рідних та матері Джо Гарпера. Чи був він задоволений, чуючи каяття тітки Поллі?
– Поміркуйте, навіщо автор влаштував нічну грозу на острові Джексона? Як це природне явище вплинуло на хлопчаків? Визначте їхній стан під час грози і після неї?
– Зробіть висновок, навіщо Томові було повертатись у містечко саме тоді, коли церква була сповнена загальними риданнями? (Він піднявся на вершину слави в очах хлопчаків, “…великий пірат Том Сойєр дивився на заздрісні очі товаришів навколо себе й у душі визнавав, що то найщасливіша хвилина в його житті”. Йому вдалося обморочити ціле містечко. Повернутись потрібно було саме публічно!)
– Як змінилась поведінка Тома в зв’язку з його статусом героя? Знайдіть у тексті XVII розділу ознаки хлопчачого поклоніння Томові Сойєру. (“Він уже не скакав, не гарцював, як раніше, а виступав поважно, з гідністю, як і годиться бувалому піратові, який знає, що на нього звернені всі очі”.) Чи можна Тома назвати марнославним?
– Чи дійсно Томові було достатньо слави, чи дійсно тепер він міг обійтись без Беккі?
– Чому Том взяв на себе вину за розірвану Беккі книжку вчителя? (Цим він врятував її від ганьби і покарання, якого вона так боялася.)
– Якою була реакція однокласників? Що було найважливішим для Тома? (“Усі аж очі витріщили, вражені такою несосвітенною дурницею”, “…в звернених до нього очах Беккі світилося стільки захвату, вдячності і любові, що задля них він радо став би під різки ще із сотню разів”.) Оцініть роль художньої деталі “очі Беккі”.
– В чому полягала “велич” Томового подвигу? Яку рису головного героя він розкриває перед читачами? (“О Томе, я й не знала, що ти такий благородний!” ці слова Беккі є відповіддю на запитання.)
– Чому хлопці вирішили в цей день помститися вчителеві Доббінсу. (Містер Доббінс шмагав школярів. Учні вирішили покарати його за “тиранську вдачу”.)
– Оцініть винахідливість хлопчаків. (Доречно переглянути фрагмент кінофільму, що відображає ситуацію учнівської помсти вчителю Доббінсу.)
– Чому знову внутрішній стан Тома Сойєра перетворився на “болісну пустку”? Чому автор аж на два тижні вклав Тома в ліжко з хворобою на кір? (Нова низка випробувань. Тепер Том переживає й фізичні, й душевні страждання. Тома починає ще сильніше мучити совість за те, що він і досі носить у собі таємницю страшної події на кладовищі.)
– Чому після одужання Том почувався надзвичайно самотнім, “ні друзів, ні товаришів, усі від нього відцуралися”? (Ставши свідком поголовної релігійності в містечку, Том наївно вважав, що всі його друзі й товариші: Джо Гарпер, Бен Роджерс, Джім Холліс, Гек Фінн вчили Біблію, а відтак стали Зразковими Хлопчиками, тобто такими, якими їх хотіли бачити дорослі.)
– Як ви розумієте авторський вислів: “Бідолашні хлопці! До них, як і доТома, повернулась колишня хвороба”? Про яку хворобу йдеться? (Коли Том побачив, як Джім Холліс на чолі гурту хлопчаків судив кота за вбивство пташки, а Джо Гарпер та Гек Фінн наминали крадену диню, вочевидь, він зрозумів, що марно переживав щодо зразковості сент-пітерберзьких хлопчиків. Бути не Зразковими – це невиліковна хвороба, яку не можна вилікувати навіть Біблією!)
V. Узагальнення й висновки за темою уроку
– Які риси Тома Сойєра проявились завдяки участі в піратських іграх та випробуванні коханням? Чи можемо ми сказати, що Том стає цілісною особистістю?
– Зробіть висновок щодо сенсу змалювання розбійницько-піратських ігор та кохання у творі. (Автор зображує піратські розваги Тома Сойєра та його друзів невдовзі після трагічних подій на кладовищі, підкреслюючи ще раз контраст між світом дітей і світом дорослих. Самостійно прожитий тиждень на острові Джексона дав змогу хлопцям оцінити роль свободи і дому, розкрив тісний зв’язок між дітьми та їх ріднею і дорослими Сент-Пітерсберга. Незважаючи на величезну різницю у світосприйнятті й життєвих цілях, діти і дорослі живуть в одному просторі і мають шукати шляхів порозуміння. Автор приводить читачів до висновку, що в іграх та випробуваннях відбувається формування особистості дитини, що вона не може відразу жити за законами дорослих, оскільки пізнає світ по-своєму, часто помиляючись і завдаючи болю й собі, й оточенню. Але кожен має пройти свій шлях.)
VI. Домашнє завдання.
Прочитати XXIII-XXXI розділи. Звернути увагу на те, як змінюються розваги і вчинки Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна, ставлення у містечку.