Марія – Уласа Самчука. Образи твору, вмотивованість вчинків Марії, Корнія, Гната (урок)

Мета: простежити, як на прикладі персонажів роману Уласа Самчука життя українських селян, проаналізувати символічність образів-персонажів; розвивати критичне мислення, уміння аналізувати; виховувати почуття поваги до українського народу

Обладнання: схеми, таблиці, додаткова література, ілюстрації учнів.

Тип уроку: урок поглибленого аналізу художнього тексту.

Випереджувальне завдання:

Намалювати портрети персонажів чи малюнки певних подій;

Скласти ікебану, яка б нагадувала образ чи образи, що вам сподобались.

Хід уроку

I. Актуалізація. Повідомлення теми, мети уроку

Учитель. У романі “Марія” Улас Самчук створив цілий ряд яскравих оригінальних персонажів. Багато з них є втіленням певної авторської ідеї, є символом.

Наше завдання – з’ясувати, яку думку, ідею хотів донести автор, створивши ці образи.

Словникова робота

Символ – це художній образ, який умовно відбиває яку-небудь думку, ідею, почуття і т. ін.

II. Усвідомлення змісту

Учитель. Центральний персонаж твору – Марія. Усі сюжетні лінії переплітаються навколо цього образу.

У житті Марії чергою проходять сонячні та похмурі дні. Працюючи над аналізом образу, ми визначимо і запишемо ці дні в подані схеми.

Робота з текстом

Робота в групах

Учнів об’єднуємо у групи. Кожна група аналізує один образ.

Завдання для першої групи

– Якими були перші дні Марії? Як пройшло її дитинство? Знайдіть у тексті слова про початок життя Марії.

– Хто навчив Марію з повагою ставитися до землі? Чи керувалася вона цією наукою у своєму господарстві?

– У яких рядках говорить письменник про прагнення Марії до науки, знань? Чи вдалося Марії дати освіту своїм дітям?

– Чому Марія виходить заміж за Гната? Чи міг цей шлюб бути щасливим?

– У чому бачила Марія щастя? Як боролася за нього?

– Якою матір’ю була Марія? Чи можна назвати її берегинею домашнього вогнища?

– Як сприйняла Марія революцію і прихід до влади більшовиків? Як оцінювала їх дії?

– Які біди принесла нова влада в дім Марії?

– Чи можна назвати Марію жінкою з сильним характером? У чому це проявлялося?

– У чому образ Марії є типовим для жінок того часу, і у чому полягає оригінальність цього образу?

Підсумок учня

Головна героїня твору носить біблійне ім’я Марія. Як і Матір Божа, Марія пройшла складний життєвий шлях.

Хоча доля Марії досить типова для сільської жінки того часу, усе ж автор зумів створити оригінальний образ сильної жінки. її життя схоже на життя тисячі сільських жінок. Та ж важка праця біля землі, ті ж пріоритети, такі ж погляди. Усі свої зусилля спрямовує вона на створення сім’ї, на добробут.

Вирізняє Марію сила характеру. Цілеспрямована, вона точно знає, що їй потрібно для того, щоб стати щасливою. Марія вперто змінює свою долю, і доля здається, тому що любить трудолюбивих і впертих людей.

Перші її дні – сонячні, наповнені світлом та теплом. Марія – бажана дитина в батьків, про неї дбають і люблять. Та світлі дні швидко минають – помирають батьки, і Марія залишається сиротою. Вона швидко звикає до важкої роботи, бо заробляти для себе мусить сама.

Коли Марія підростає, доля знову дарує сонячні дні: природа щедро наділила Марію красою, і вже з 15 років за нею впадають хлопці. Перше і єдине кохання дає надію на щасливий шлюб, та Корнія забирають на службу, яка в той час була дуже довгою та небезпечною. Від Корнія немає звісток, і Марія, за порадами людей, виходить заміж за порядного і хорошого господаря Гната. Та їх шлюб позбавлений основи – взаємного кохання. А без нього щастя для Марії неможливе.

Тому повертається вона до коханого Корнія. Тяжкою працею, терпінням і любов’ю знову наближала Марія свої сонячні дні. Поступово її кохання та праця біля землі змінила грубого матроса Корнія на турботливого чоловіка, дбайливого господаря, мудрого батька, у шлюбі з коханою. людиною народилися такі бажані для Марії діти, важка праця принесла добробут й повагу людей.

Та хмари знову закривають сонце для Марії. І на цей раз хмари – нова влада, яка перетворює їх із заможніх господарів на жебраків, морить голодом її дітей, висилає назавжди на Соловки її улюбленого сина Лавріна, одурманює комуністичними ідеями Максима.

Самотня вона прощається з життям, добігають до кінця її дні. Цій жінці судилась нелегка доля, вона пізнала і найбільше щастя і найважче горе, доля то підносила її до вершин щастя, то стрімко кидала в безодню горя.

Завдання для другої групи

– Ким був Корній до служби в армії? Як служба змінює його?

– Яким застав Корній своє господарство, коли повернувся в село?

– Коли змінюється у Корнія відношення до праці?

– На кого орієнтувався Корній у своїй роботі? Чому?

– Хто допоміг Корнію стати заможнім господарем? Якою була ця допомога?

– Хто допоміг духовно відродитися Корнію?

– Чи вплинуло середовище на зміну життєвих позицій Корнія? Як саме?

– У яких вчинках проявляється любов Корнія до дружини і піклування про сім’ю?

– Як сприняв Корній нову владу? Чому відмовився іти в колгосп?

– Чому життя Корнія закінчується трагічно? Хто винен у поламаній долі селянина?

– Які риси характеру Корнія вам імпонують?

Підсумок учня

На початку твору Корній – бідний заробітчанин. Після довгої служби у війську, що негативно змінює його характер, Корній знову повертається в рідне село. Тут крок за кроком жорстокий, ледачий та надмінний вчорашній матрос стає добрим господарем, турботливим чоловіком, мудрим батьком, який своє життя звіряє за Божими Законами та нормами народної моралі.

Які причини цих змін?

Безумовно, це безмежна жертовна любов Марії та праця біля землі. Письменник відтворив, як поступово прокидається в Корнія споконвіку притаманна українцям любов до землі. Праця вже не тільки годує, а й виховує, облагороджує. Як пише автор, у своїй роботі чув Корній присутність вищої сили. Людянішим стає він і після народження дітей.

Маючи на початку тільки невелике поле, гармонь та кілька сорочок, Корній зумів стати заможнім господарем, почесним чоловіком в громаді. Він пишається результатами своєї роботи.

Можемо сказати, що Корній – типовий образ селянина, що своєю працею творить добробут своєї родини. Він дбає про сім’ю, родину, односельчан. Стає заможнім господарем, шанованим у селі.

Показавши еволюцію в характері Корнія, письменник наголошує, що кожна людина при бажанні і наполегливій праці може вибороти право на гідне життя.

На жаль, його життя закінчується трагічно. Письменник описав, як страшні дії людей нової влади ламають долі тисячі таких селян, як Корній.

Завдання для третьої групи

– Яким господарем був Гнат?

– Ким була для Гната Марія?

– Яким чоловіком був Гнат? Чи намагався зберегти свою сім’ю?

– У чому проявилась самопожертва Гната?

– Що навернуло Гната до Бога?

-Чому, коли Гнат повертається в село, до його хати часто приходять люди?

– Чи сподобався вам персонаж? Чим?

Підсумок учня

Гнат – гарний господар, працьовитий, терплячий. За характером добрий і милосердний. Вирізняється силою духу.

Покохавши на все життя Марію, він витривалістю та впертістю, терпінням та добротою завойовує її прихильність. Розуміє, чому Марія виходить за нього, тому на весіллі прагне розвіяти її сум, прогнати жаль.

Не оздоблюється Гнат за гіркі слова докору після смерті їх дітей, захищає від людського поговору, коли Марія починає гуляти.

Довгий час він живе коханням, простим щастям бути біля коханої людини, а коли Марія іде від нього, добровільно прирікає себе на самотність.

Розраду від нерозділеного кохання Гнат знаходить у Біблії. Віра рятує його від розпачу. У монастирі, серед церковних книг, шукає він відповіді на свої питання.

Коли Гнат повертається в село, біля нього починають збиратися люди. Кожен приходив із своїми думками й болями послухати Божого слова. А воно було особливо необхідне для селян в ті скрутні дні.

Гнат умів розрадити людей, допомагав повернути віру в себе, не зневірюватись. Автор створив чудовий образ духовно багатої людини, яка, переживши не одне власне горе, не зламалася, не озлобилась, а вірою вилікувала власну душу та за допомогою Божого слова зцілювала душі людей, повертала надію.

“Повстаньте і повірте в себе, – говорив їм. – Повірте у вашу силу, у вашу землю. Душі ваші сплять, думи повільні і не хочуть напружуватись… Бог любить тих, хто бачить в собі частину його самого, його безсмертного, його розумного, його всемогутнього. Яке маєте право, ви, діти найкращої з країн, не чути себе такими?”.

Завдання для четвертої групи

Порівняйте образ Максима та Лавріна.

Ставлення до Максим Лаврін

Праці

Батьків

Релігії

Освіти

Батьківщини

Підсумок учня.

Два сини Марії відрізняються вже з дитинства – працьовитий, спраглий до знань Лаврін і лінивий розбишака Максим.

Лаврін відстоює необхідність незалежності України. За свої погляди, коли до влади приходять більшовики, потрапляє на Соловки.

Створивши цей образ, письменник показав людину нового покоління, що дбає не тільки про інтереси родини, села, а й добро для своєї країни. Вперше у творі звучать слова про те, що вільне, щасливе життя людей можливе тільки у вільній, незалежній країні.

На противагу образу Лавріна створений образ Максима.

У пошуках легкого хліба, залишає Максим батьківський дім і іде до міста лакеєм у дворянський клуб, згодом пристає до більшовиків. Йому подобається влада, що дозволяє безкарно в ім’я революції вбивати людей, грабувати, забирати чуже майно. Створивши цей образ, письменник показав, які люди приєднувалися до більшовиків, ставали обличчям нової влади.

Описуючи Максима, автор показав процес деградації людини та причини, що привели до цієї деградації.

Випереджувальні завдання:

Поясніть ілюстрації, які ви підготували до уроку;

Поясніть ікебану. Який образ чи образи ви втілили у ній?

III. Рефлексія

Учитель. Проаналізувавши систему образів-персонажів твору, заповнимо подану таблицю.

Персонаж Символізує

Марія

Корній

Гнат

Лаврін

Максим

Учитель. Чи вдалося Уласу Самчуку за допомогою художніх образів відтворити атмосферу того періоду?

Яку думку хотів донести автор до читачів, створивши ці персонажі?

Урок 50

Тема. Олексій Коломієць. Розповідь письменника. “Дикий Ангел”. Болючі проблеми сучасності, відтворені у п’єсі.

Мета: на прикладі головних персонажів показати стосунки у сім’ї, прищеплювати учням любов до рідних, повагу до родинних цінностей, визначити тематику, проблематику твору; розвивати критичне мислення, уміння аналізувати; виховувати почуття патріотизму.

Обладнання: схеми, таблиці, додаткова література, портрет письменника, ілюстрації до твору.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Випереджувальні завдання:

Намалювати портрети дійових осіб, які вам сподобались;

Знайти історії відомих людей, у яких погляди на життя і підхід до виховання дітей такі, як у головного героя твору О. Коломійця “Дикий Ангел”.

Хід уроку

І. Актуалізація Асоціативна павутинка Учитель. Аналізувати на уроці будемо твір про сім’ю. Які асоціації зі словом сім’я у вас виникають?

Учитель. Роботу з асоціативною павутинкою продовжимо після аналізу змісту твору.

II. Усвідомлення змісту. Повідомлення теми, мети уроку

Учитель. Сьогодні аналізуємо п’єсу О, Коломійця “Дикий Ангел”.

П’єса – це драматичний твір, призначений для вистави.

П’єсу “Дикий Ангел” О. Коломієць написав 1978 p., поставив ЇЇ режисер В. Оглоблін. За цей твір драматург, постановник і провідні актори нагороджені Ленінською премією – найвищою в СРСР

У виконанні акторів різних театрів п’єса йшла на багатьох сценах. Дивились “Дикого Ангела” й зарубіжні пошановувачі театрального мистецтва. Ставили драму навіть у Японії.

У творі О. Коломієць звернувся до теми родини. Аналізуючи п’єсу, побачимо, як автор говорить про сім’ю, родинні цінності, з’ясуємо, які проблеми він побачив і які шляхи вирішення їх показав.

Робота з текстом

Учитель. У центрі твору родина Ангелів.

Автор створив оригінальні образи і, розповідаючи історію того чи іншого персонажа, показав різні проблеми, що виникають в родині. Аналізуючи образи, ми їх визначимо.

Центральний персонаж твору – Платон Ангел.

Робота в групах

Учнів об’єднуємо в групи. Кожна група працює з однією з запропонованих схем. Відповідаючи, бажано використовувати максимум цитат із твору.

Завдання для першої групи

Риси характеру Ангела Вчинки, де ці риси проявились

Підсумок учня

Платон Ангел працьовитий, відповідальний, чесний, справедливий, самокритичний, суворий, ощадливий, співчутливий, скромний…

Він з дитинства звик до роботи, до неї змалку привчив і дітей. “Петро розказував: ніколи не бачив, щоб батько відпочивав… Усе щось робить”.

Його сім’я – це його міні-країна, де він відповідає за виховання дітей.

Платон живе чесно, не обманює і не лукавить. Так і дітей вчить. Радить Федорові розповісти Малярові про стосунки з Клавою, Петрові написати правду про новий будинок.

Ангел суворий, однак у першу чергу до своїх дітей, бо добре розуміє, що в житті їх ніхто не пожаліє. Вони повинні змалку звикнути дбати про себе. Він ощадливий, не любить даремно витрачати гроші, економний, один блокнот для нього на кілька років.

Платон співчутливий, переживає за кожну свою дитину, але зовні намагається цього не показувати.

Ангел не любить говорити про себе, не прагне слави, хоча багато зробив у житті для себе й людей.

І хоч він багато досягнув, отримав важливі уроки в житті, часто сумнівається у правильності своїх учинків.

Завдання для другої групи

Погляди Платона на:

Призначення людини на землі

Виховний процес. Роль батька у родині

Шлюб та стосунки у сім’ї

Підсумок учня

Платон вважає, що людина приходить у світ для праці, невід’ємної частини людського життя. Людина без праці стає калікою. “Здорову руку прив’яжи, щоб вона не рухалася місяців зо два, а потім відв’яжи – склянки води до рота не донесеш нею. А коли твій син не два місяці, а дванадцять років нічого не робить, то ясно – калікою став… їсти, пити хоче, а робити ні. Каліка з калік”.

Праця повинна приносити і моральне, і матеріальне задоволення людині, “… жити треба не абияк, а добре, багато, – вкорінятися в життя, щоб усе було і про запас було”.

Доросла людина повинна багато заробляти, щоб утримувати себе і сім’ю. Не може мати повагу людина, що живе за чужий рахунок.

Платон відповідально ставиться до виховання дітей, вважає, що виховувати потрібно працею і особистим прикладом, бо “… ні газети, ні кіно, ні збори, ні лекції не допоможуть!”.

Переконаний Платон Микитович, що дітей у першу чергу потрібно не матеріально забезпечити, а навчити працювати, жити самостійно. “Бува, батьки купують любов своїх дітей. Поки малі – за іграшку, за морозиво, потім – п’ять, десять копійок, двадцять, карбованець, троячку. Потім дитя вже саме лізе до них у кишеню! А потім жінку приведе годуйте!..”.

Платон переконаний, що у вихованні дітей важливу роль відіграють батьки. Власним прикладом виховує синів, вважає своїм обов’язком передати їм любов до праці, людей.

Як батько, Платон відчуває відповідальність за вчинки своїх дітей: “… кожного мушу бачити і за кожним наглядати! Споконвіку так велено батькам! Інакше немислимо”.

Відповідально ставиться Ангел і до шлюбу. Треба спочатку здобути освіту, попрацювати, заробити грошей, а тоді женитися, “… є в тебе дах над головою? Зможеш прогодувати, одягнути дружину свою? Женися!..”.

Індивідуальне завдання. Мова Платона Ангела

У курені живуть злидні, а злидні перегризають горло коханню, хоч би яке воно було!

Життя – не батько, не мати – подарунків не робитиме.

Як заробив, так і їж!

У всьому, у малому й великому, єдиний порадник – правда!

Любов не возять по закапелках, не приховують! Любов не крадуть!

Їсти, пити хоче, а робити ні. Каліка з калік.

Пташка – і та своє гніздо в’є, щоб і вітер не звалив, щоб і дощ не залив, щоб і тепло пташенятам було. Народилася людина – то й живи! І добре гніздо своє клади, щоб і дощ, і вітер, і холод не страшні були тобі.

Коли до роботи не призвичаєне, то каліка. У добрі і шані син, а батько вдвічі щасливий!

За кожен рік, за кожен місяць, за кожну годину своєї роботи – відповідай!

Помреш, і тоді пам’ять про тебе відповість за діла твої.

Труд людський цінувати треба, як свій! Людину цінувати і себе!

Учитель. Як характеризують Платона Ангела такі слова? Чому Ангела називають диким? Чи згідні ви з таким визначенням? Проаналізуйте своє враження від персонажа на початку і в кінці твору. Чи змінюється воно?

Запишіть у подану схему, що вам сподобалось у персонажі, а що ні.

Випереджувальне завдання. Історії великих людей.

Батько відомого підприємця Дональда Трампа був дуже заможною людиною. Працював цілими днями без вихідних.

Дітей привчав до роботи з 12-13 років. Спочатку вони шукали й здавали порожні пляшки, а потім працювали на канікулах – дівчата касирами й офіціантами, хлопчики розносили газету і піцу.

Вдома їхня їжа була дуже скромною, із одягу купляли тільки найнеобхідніше. Розваг також було небагато.

Дітей змалку вчили цінувати час і поважати гроші, зароблені власною працей.

Учитель. Звернемося до психолога. Як він оцінює цей образ. Чи існують такі люди зараз? Які плюси й мінуси такого підходу до життя, як у Платона Ангела.

Коментар психолога. Образ Платона Ангела позитивний. Психологічна сутність героя: завдяки усвідомленості у досягненні успіху він упродовж життя почував у собі більше сили, динамічності, цілеспрямованості, впевненості. Спрямованість особистості Ангела, його потреби, звички, інтереси, мотиви та переконання, а також рівень домагань – все це свідчить, що він знає свою місію на землі: жити треба не абияк, а так, щоб залишити по собі хорошу пам’ять, “жити як слід”.

У нашому суспільстві таких людей, як головний герой п’єси, небагато. Більшість прагне до задоволення фізичних потреб і забуває про духовність. Платон Ангел відповідальна людина, а зараз таких мало.

У Платона є власна думка, власне ставлення до всього, що відбувається навколо, він може протиставити це ставлення соціальним імперативам. Ця самостійність у думках і вчинках – великий плюс підходу до життя.

Звичайно, не з усіма думками Ангела можна погодитись. Можливо, не потрібно дітям навіть на канікулах працювати. Людина повинна мати час і на працю, і на відпочинок. Особливо це стосується дітей. Та кожна людина має право на свої життєві правила.

Учитель. Проаналізувавши центральний образ твору, звернемося до інших персонажів.

Робота в групах

Кожна група аналізує певну групу персонажів.

Перша група Друга група Третя група

Федір, Павло, Петро Ліда, Клава, Таня Крячки, Маляр

Завдання для першої групи

– Чи можна сказати, що сини намагаються наслідувати батька? У чому це проявляється?

– З якого часу брати почали працювати?

– Чому Петро підписує дозвіл на будівництво? Як він ставиться до своєї роботи? Чи змінюється це ставлення? Чому?

Знайдіть у тексті слова Петра про будівництво нового будинку.

– Чому Павло одружується без дозволу батьків?

– Як Павло доводить батькові правильність свого рішення?

– Чому Федір приховує свої стосунки з Клавою? Хто допомагає йому вийти із складної ситуації?

Підсумок учня

Важко молодій людині зорієнтуватися в житті. Неможливо пройти свою дорогу без помилок.

Сини Платона Ангела помиляються, роблять хибні кроки, але з допомогою батька знаходять у собі сили й мужність усе виправити.

У кожного з них є таємниця: Федір закоханий і зустрічається з одруженою жінкою, Павло потайки жениться, Павло підписує документ на будівництво будинку, у якому важко буде жити.

Сини намагаються наслідувати батька, та виявляється, що це не так просто. У Петра і будинок схожий на батьків, і пісню синові співає батькову. Та не перейняв він Платанової відповідальності за кожен крок, за кожен вчинок. Тому так безвідповідально ставиться до роботи, легко підписує дозвіл на будівництво.

Федір потайки одружується, бо знає, що батько не схвалить його рішення. Хлопець не погоджується з думкою батька щодо ранніх шлюбів, але доводить свою позицію не суперечками, а справами. Він показує, що може забезпечити сім’ю, незважаючи на юний вік.

Кожен із синів шукає власну дорогу. Але, будуючи своє життя, вони намагаються наслідувати батька. Як показує О. Коломієць, те, що змалку дітям закладено сім’єю, не може зникнути безслідно.

Платон привчив їх до праці, допомагав мудрими порадами, а життя переконало братів, що батькова наука єдино правильна.

Завдання для другої групи

– Чому Таня мріє змінити професію? Що приваблює дівчину в професії стюардеси?

– Зі слів яких персонажів дізнаємось про характер Тані? Як сам автор ставиться до своєї героїні?

– Чому Ліда так дбає про свій зовнішній вигляд? Як ви оцінюєте бажання Ліди гарно виглядати для чоловіка?

– Як говорить Ліда про роль жінки в сім’ї? Чи погоджуєтесь ви з думкою, що бути гарною дружиною — це професія?

– Чи можна стосунки Петра і Ліди назвати гармонійними? Чи змінюються вони, коли Петра звільнили з роботи?

– Чому Клава зустрічається з Федором? Чи кохає вона свого чоловіка?

– Чому руйнується сім’я Клави?

Підсумок учня (можливий варіант)

Таня, Ліда і Клава – молоді, красиві, добрі, привітні, працьовиті дівчата.

Таня дуже активна, жвава, з почуттям гумору, вона піджартовує з окремих батькових правил, вважає їх застарілими, “феодальними”: “… а перед бенкетом – експропріація або, просто кажучи, грабунок серед білого дня”.

Таня твердо стоїть на ногах, може забезпечити себе. Вона дотепна, романтична, життєрадісна. На здобутій професії не зупиняється, а мріє стати стюардесою.

Автор створив образ сильної дівчини, що має власну думку, чітку мету й уміє працювати для досягнення цілі.

Ліда дуже красива жінка. Вона модно одягається й старається завжди гарно виглядати для свого чоловіка. Ліда дбає про свою родину й вважає таку турботу основною своєю роботою. “Коли чоловік знає, що в нього в тилу, тобто вдома, усе гаразд, він і на роботі краще працює. Хоч би що там на роботі сталося, він певний: удома на нього чекають спокій, затишок і тепло. Я вивчила його звички, його смаки… Я йому все приготую, подам. Коли прийде роздратований, засмучений чи обурений, – усе ж буває на роботі, – треба вміти повернути йому спокій. Холод з душі прогнати”.

Ліді подобається стиль життя Ангелів, де “спокій і якесь особливе відчуття безпеки”. Таку атмосферу намагається створити й у себе вдома.

Вона дуже любить чоловіка, навіть тоді, коли Петра звільняють з роботи, не кидає його, а щоб допомогти, планує йти на роботу.

Клава – красива жінка, нещаслива в шлюбі. Колись вона любила свого чоловіка, та це кохання швидко помирає. Маляр день за днем псував стосунки у сім’ї. За постійні п’янки Клава не тільки розлюбила чоловіка, а й зненавиділа його. З допомогою Платона вона знайшла мужність розповісти чоловікові про своє кохання до Федора. Клава розлучається з Малярем і починає нове життя.

Завдання для третьої групи

– Чому Крячко так часто приходить у гості до Ангелів?

– Як ставиться Крячко до Платона?

– З якою метою Крячко розповідає Платону про стосунки його сина і Клави?

– Як говорить Платон про життя Крячка?

– На кого Крячко перекладає відповідальність за виховання дітей? Чи погоджуєтесь ви з цим?

– Чому Іван не працює? Чи має рацію Платон, що називає його злодієм?

– Кого можна звинувачувати в тому, що Іван опинився в колонії?

– У чому проблема таких людей, як Крячки?

– Чи можна назвати Маляра обдарованою людиною?

– Як ставиться Маляр до своєї роботи?

– Чому, на вашу думку, Маляр втратив сім’ю? Як він ставився до дружини?

Підсумок учня

Антиподом Платона Ангела у творі виступає Крячко. Довгий час він був поруч з Платоном (воював, працював на заводі), та поглядів його не поділяв. Крячко вважав, що все за нього повинна вирішувати держава, і не потрібно так важко працювати, як Платон.

Хоча він постійно засуджує Платона, та, мабуть, таємно заздрить йому. Життя в Ангела цікавіше, він має чітку мету й вперто реалізує свої плани. Крячко ж звик, що все його життя планують інші, і відповідальність за своє життя покладає на державу. На неї ж звалює і свої помилки.

Не зумів Крячко виховати єдиного сина. Ангел дітей виховував особистим прикладом, а він про вихання сина не дбав. Тому й опинився Іван у колонії. Не звик він, як батько, відповідати за своє життя. Не привчив Крячко сина до праці, не прищепив почуття обов’язку. Тому й виріс Іван, як сказав Платон, “моральною калікою”.

Маляр від природи обдарована людина. Та, як бачимо з твору, свої здібності використовує невдало. Усі зусилля він спрямовує на заробляння грошей, та, на відміну від Ангела, вони щастя не приносять. Маляр все частіше випиває. Невміння використовувати правильно гроші, постійні п’янки, егоїзм і цинізм знищують усе краще в цій людині. Тому й руйнується сім’я, йде дружина, відвертається люди.

Кожен із цієї групи персонажів по-своєму нещасливий. Вони допустили помилки, однак їх можна ще виправити.

Учитель. У п’єсі О. Коломієць торкнувся певних проблем. Визначте і запищіть їх у подану таблицю.

Чи актуальні дані проблеми зараз?

Проблематика:

Ранні шлюби

П’янки у родині

Місце жінки у сім’ї

Відповідальність керівника

За свої вчинки

Відповідальність батьків за вчинки дітей

III. Рефлексія

Учитель. Які ще слова після аналізу змісту твору можна дописати в асоціативну павутинку, складену на початку уроку? Що нового про сім’ю, родинне виховання ви дізналися?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Марія – Уласа Самчука. Образи твору, вмотивованість вчинків Марії, Корнія, Гната (урок)