МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ “ОСІНЬ-МАЛЯР ІЗ ПАЛІТРОЮ…”. ЄДНІСТЬ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ, ЗВ’ЯЗОК МІЖ СТАНОМ ЛЮДСЬКОЇ ДУШІ ТА ДОВКІЛЛЯМ – Рідна Україна. Світ природи
Мета:
– навчити розкривати глибинний зміст і красу віршів через виразне читання; показати єдність людини та природи;
– розвивати навички виразного читання, спостереження над художнім текстом;
– виховувати в учнів естетичні почуття, любов до природи і людей, життєвий оптимізм.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет М. рильського, виставка книг письменника.
Природа і її краса повсякчасно супроводять літературу і мистецтво, протягом багатьох століть становлять незмінну і дуже важливу частину поезії, живопису, музики.
М. Рильський
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
(Виразне читання вірша “Дощ”)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Слово вчителя
Творчість М. Т. Рильського невичерпна. Крім поетичного таланту, він мав ще й музичне обдарування, тонко відчував і дуже любив природу. Сьогодні ми ознайомимося з поезіями М. Рильського, які створюють у читача відчуття душевного спокою, умиротворення, роблять його чутливішим і добрішим. Поезія Максима Тадейовича – це життєдайне джерело краси і радості людини, яка вбачає своє теперішнє і майбутнє в єдності з рідною природою.
2. Робота з епіграфом
(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)
Як ви розумієте слова М. Рильського? (Мистецтво без природи не може існувати.)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)
V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя
Перу М. Рильського належить ще багато прекрасних пейзажних мініатюр. Поет добирає незвичайні слова, порівняння, щоб точно й по-своєму оригінально змалювати явища природи. І ми разом з поетом по-новому дивимося на навколишній світ, відкриваємо для себе його принадливість і красу.
…Було у Сонця три дочки: старша – Осінь, середня – Літо, молодша – Весна. Добре їм жилося в батьківському домі, але настав час відпустити їх на землю. Порами року стали діти Сонця. Першою – Весна. Вона була дуже гарна, і Сонце подарувало їй вічну молодість. Перші ніжні квіти, голубі й білі проліски, буйно-зелене вбрання землі, блакитне небо принесла Весна людям.
Через три місяці виряджав батько другу дочку – Літо. “Ти в мене красуня, і в придане дам я тобі вічну красу”. Нагородило Сонце доньку яскравими соковитими барвами. Нарешті батьківський дім залишила й Осінь. “Забирай усе моє багатство,- сказало Сонце.- Віддаю тобі все золото. Будь щедрою, не скупися, і люди тебе полюблять”.
А на другому кінці світу збиралась у дорогу єдина дочка Мороза – Зима. Росла вона в холоді, злиднях і не мала розкішного вбрання. Мороз зібрав усе своє багатство – і вийшла жменя срібла. Засмутилася Зима. Як їй сподобатись людям? Почала виробляти зірочки з різними візерунками – тоненькі, легенькі. І стали вони сніжинками. Підкинула їх Зима до неба – закружляли вони в легкому танці. Все навколо змінилося, і земля вкрилася білим пухом. Дихнула Зима на дерева – і засяяли вони іскрами інею. А коли почала малювати візерунки, то відчула себе щасливою й вирішила віддати людям усе, що мала. Але в Зими була тільки біла фарба. Тоді вона підмішала в неї жменю срібла – і все заблищало, засяяло, мов у казці. Люди були зачаровані.
Неповторна природа в усі пори року, але в кожного з нас своя улюблена пора. А ось якою бачить осінь М. Рильський у вірші “Осінь – маляр із палітрою пишною…”.
2. Виразне читання учнями поезії “Осінь-маляр із палітрою…”
3. Словникова робота
Маляр – людина, яка працює з фарбами.
Палітра – набір фарб, що використовує художник.
Бенкет – званий обід або вечеря в урочистих рамках.
4. Бесіда
· Про яку осінь йдеться у вірші М. Рильського? (Ранню)
· Як ви про це дізналися? (Про це говорить фраза “Літо останній справляє бенкет”.)
· А як ви цей вислів розумієте? (Літо вже прощається з природою, а осінь починає свою господарську діяльність “все осипає красою розкішною”.)
· Чи спостерігали ви в природі настання осені? Порівняйте власні спостереження щодо цього з тими, що зображені в поезії.
· Як, на вашу думку, автор ставиться до природи? (Любить природу, милується нею, вона для нього – джерело натхнення, природа жива, як і людина.)
· Чи любите ви бувати на природі? Що відчуваєте?
5. Відновіть слова вірша
(Учитель читає вголос вірш, замовкаючи на деяких словах).
Осінь-маляр із палітрою (пишною) тихо в небі кружляє, осипає красою (розкішною).
Там розсипа вона роси сріблисті,
Там (тумани) розливає,
Ліс одягає у шати (барвисті).
Ліс обливає кольорами дивними,
Ніжно сміється до (вітру),
Грає цілунками з ним переливними.
Фарби рожеві, злотисті, (червоні),
Срібно-блакитне повітря…
Ніжні осінні пісні (тиходзвонні)!
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Рефлексія
(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)
– Сьогодні на уроці я зрозумів (-ла), що…
– Я думаю, що література…
– На уроці мені найбільше запам’яталося…
2. Слово вчителя
Краса природи приваблює не лише поетів, композиторів та художників, а й кожного з нас. Тож учіться бачити красу природи не лише у книжці, а й у житті. Зупиніться перед красою і ви станете кращими, благороднішими.
V ІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати ілюстрації до віршів М. Рильського (малюнки, плакати, фотографії).